سرویس اجتماعی افکار نیوز - در سال های دهه ۷۰ صدا و سیما همواره مستند هایی را از رسانه ملی پخش می کرد که در آن آلمانی ها که با معضل نبود جمعیت جوان روبرو بودند برای رهایی از تنهایی به نگه داری حیوانات به خصوص سگ در خانه های خود پناه آورده بودند؛ امری که به نظر می رسد هم اکنون جوانان ایرانی به آن دچار شده اند.

به گزارش افکار نیوز، شاید در اوایل رواج سگ بازی در میان جوانان ایرانی یک ژست باکلاسی محسوب میشد اما اکنون به نظر می رسد که این الگو در حال تغییر است.

از سوی دیگر هم زمان با رواج سگ بازی و تغییر الگوهای رفتاری، عده ای به دلایل متععد حیوانات دیگری را برای نگه داری انتخاب کرده اند. شاید بتوان گفت بعد از سگ ها، توله شیرها و آفتاب پرست ها، گربه ها محبوب ترین حیوان برای نگه داری بین جوانان ایرانی شده اند.

چندی پیش بود که رشد شدید گربه بازی در ایران به خصوص در میان دخترها، باعثافزایش شدید قیمت گربه شد، تا جایی که بر روی برخی گربه ها تا دو میلیون تومان نیز رسید.

به نظر می رسد که با رواج گربه بازی بهترین گربه های سفید که بیشترین مشتری را دارند و پیش از این حداکثر با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده و در همین حدود معامله می شد، به سقف قیمت گذاری دو میلیون تومان رسیده که تا یک میلیون و چهارصدهزار تومان فروش قطعی گزارش شده است و جالب اینکه برخلاف تصور، گربه ایرانی که یکی از بهترین و خوش فرم ترین نژادهای گربه های دنیا است، کمترین مشتری را دارد. در مورد سگ ها نیز قیمت با توجه به نژادهای گوناگون متفاوت است. به طوریکه قیمت ها از یک میلیون تومان شروع می شود و گاهی تا ۱۷ میلیون تومان نیز می رسد.

درست است که می گویند سگ باوفاست و احترام به حقوق حیوانات از سفارشات اکید اسلام است ولی در مواجهه با افرادی که سگ و گربه نگه داری می کنند اعلام می کنند از پسرهای یا دخترها باوفا تر هستند و با سگ هایشان بیشتر از افراد جامعه خوش می گذرانند!

در ادامه رواج نگه داری انواع حیوانات به خصوص گربه و سگ در میان جوانان ایرانی، ۳۹نماینده مجلس طرحی تهیه کردند که در صورت تصویب نهایی آن گرداندن حیواناتی مانند سگ در اماکن و معابر عمومی ممنوع و مرتکب شونده به ضبط حیوان و جزای نقدی محکوم می‌شود.


این طرح که در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی ابتدای اسفند ماه سال گذشته در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد؛ شامل یک ماده واحده و یک تبصره است.


بر اساس ماده واحده آن، گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که برای سلامت عمومی مضر بوده یا نجس‌العین می‌باشند، از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب شونده علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا پنج میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.

همچنین نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها ممنوع و در منازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنان شود ممنوع است. نگه‌دارنده در مرتبه اول موظف است با اخطار دادسرا ظرف ۱۰ روز رفع مزاحمت کند.

در مرتبه دوم و یا در صورت عدم رفع مزاحمت به جزای نقدی از پانصد هزار ریال تا پنج میلیون ریال محکوم و در هر صورت حیوانات مذکور ضبط خواهد شد.


بر اساس تبصره این طرح، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی موظف می‌شود فهرست حیوانات نجس‌العین و خطرناک و مضر برای سلامت عمومی به جز سگ ظرف ۳ ماه از تاریخ تصویب این قانون را تهیه و اعلام کند.


طراحان این طرح در مقدمه توجیهی تاکید کرده‌اند که تهیه این طرح اقدامی برای مقابله با روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگه‌داری آن در آپارتمان‌ها در شهرهای بزرگ، به‌ویژه تهران است.

این نمایندگان که در بین آنان اسامی برخی از نمایندگان شاخص روحانی مجلس نیز دیده می‌شود، رواج سگ‌گردانی و نگه‌داری را معضلی فرهنگی، اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی دانسته‌اند.

طراحان این طرح در مقدمه توجیهی آن خاطر نشان کردند که نگه‌داری از حیواناتی نظیر سگ مضرات بسیار زیاد بهداشتی دارد و برای سلامت عمومی جامعه نیز مضر است.


این طرح که به صورت عادی از سوی طراحان به مجلس تقدیم شده‌ است، هم‌اکنون در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست رسیدگی قرار دارد.


کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس کمیسیون اصلی رسیدگی کننده به این طرح است و کمیسیون‌های فرهنگی، بهداشت و درمان و همچنین شوراها و امور داخلی کشور به عنوان کمیسیون‌های فرعی این طرح را مورد بررسی قرار می‌دهند.

علاوه بر این درحال حاضر نیز اداره کل راهنمایی و رانندگانی خودروهای حامل سگ را نیز جریمه و توقیف می کند.