به گزارش افکارنیوزمحمدمهدی گویا در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: عامل بیماری سارس ویروسی با نام «کرونا» است که یک فرد قطری که سفری هم به عربستان داشته است به آن مبتلا شده است.

وی گفت: این فرد بعد از اینکه از عربستان به قطر بر می‌گردد دچار عوارضی شبیه سرماخوردگی و بعد دچار عفونت تنفسی می شود که مجبور می‌شوند او را در بخش ICU بیمارستانی بستری کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود پیگیری درمان این بیمار، حال وی بدتر شد به همین علت مجبور شدند با آمبولانس هوایی او را به بیمارستانی در لندن منتقل کردند.

گویا گفت: بعد از انجام اقدامات آ‌زمایشی و تشخیصی در مورد این بیمار در لندن مشخص شد که عامل بیماری این فرد همان ویروس «کرونا» و عامل بیماری سارس است که البته تغییراتی شده است و تفاوتهایی هم با آن دارد.

وی افزود: این بیمار هنوز زنده و تحت درمان است اما بعد از آن تاکنون هیچ مورد جدیدی از این بیماری در عربستان و کل خاورمیانه مشاهده نشده است ولی وزارت بهداشت عربستان و سازمان بهداشت جهانی مشغول رصد کردن و بررسی منشاء این بیماری هستند‌.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: با توجه به اینکه تاکنون فقط همین یک مورد بیمار در خاورمیانه دیده شده است، فعلاً جای نگرانی نیست ولی اگر هر خبر و مسئله مهمی در مورد این بیماری باشد حتماً مردم و به خصوص حجاج را مطلع خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: اگر وزارت بهداشت عربستان یا سازمان بهداشت جهانی اطلاعیه و هشداری در این مورد صادر کردند، حتماً موضوع را به حجاج اعلام میکنیم.