به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، سید علی رضوی صبح روز چهارشنبه با اشاره به آمار بالای تصادفات در طول سفرهای تابستانی امسال گفت: اگر ایمنی خودروها رعایت می شد حتما این آمار کاهش پیدا می کرد زیرا بسیاری از این تصادفات ناشی از نقص فنی ترمز بود که قابلیت شناسایی در مراکز مکانیزه معاینه فنی را داشت.

۱۰ اگزوز خودرو هر دانش آموز را نشانه رفته اند

وی با بیان اینکه سال به سال تعداد مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی کاهش پیدا می کند و خودروها ناایمن تر می شوند، گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما و احتمال افزایش آلودگی هوا می توان با الزام خودروها به معاینه فنی از آلودگی هوا کاست در حال حاضر ۱۰ اگزوز خودرو به سمت هر دانش آموز است به همین سبب آمار مریض های سکته ای و سرطان ها بالاست.

رضوی پیش بینی کرد اگر روند آلودگی هوا همین گونه ادامه پیدا کند و تدبیری هم در خصوص کاهش منابع آلودگی نشود امسال پاییز و زمستان آلوده تری نسبت به سالهای گذشته خواهیم داشت.

دید اقتصادی به معاینه فنی نداریم

وی خواستار برخورد جدی تر پلیس با خودروهای فاقد معاینه فنی شد و گفت: ما هرگز به مسئله معاینه فنی به دید اقتصادی نگاه نمی کنیم هر مرکز ما بیش از ۵ هزار متر مربع وسعت دارد که هر گونه استفاده ای جز معاینه فنی از آن بشود سود سرشاری دارد همچنین ما برای هر معاینه فنی ۹ هزار تومان دریافت می کنیم و این رقم مدتهاست افزایشی نداشته و انتقادی به افزایش این قیمت ها نداریم.

افزایش ضربه مغزی در تصادف موتورسیکلت ها

رضوی با اشاره به لزوم وجود اجبار برای رعایت برخی مسائل ترافیکی گفت: زمانی که با موتورسوارهای فاقد کلاه ایمنی برخورد می کردند ۹۰ درصد راکبان موتورسیکلت از کلاه ایمنی استفاده می کردند اما حالا که این اجبار کمتر شده ما شاهد افزایش آمار ضربات مغزی موتورسیکلت سوارها شده ایم.

تجهیز ۳ هزار تاکسی پراید به مبدل های کاتالیستی

وی از مشارکت سازمان محیط زیست و معاینه فنی خودرو و یکی از شرکت های خودروساز برای تجهیز ۳هزار تاکسی پراید به مبدل کاتالیستی خبر داد و گفت: تاکسی ها امسال ۴ کوپن مراجعه به مراکز فنی خودروها را دارند که در صورتی که از این کوپن ها استفاده نکنند از برخی از مزایای تشویقی محروم می شوند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران از تدوین لایحه ای خبر داد که بر اساس آن خودروهایی که قصد دریافت آرم طرح ترافیک را دارند ملزم به داشتن معاینه فنی شوند.

وی توضیح داد: ما به قانون پنجساله بودن معاینه فنی احترام می گذاریم هر چند اعتقاد داریم این قانون باید اصلاح شود اما برخی از خودروها که دارای برگه معاینه فنی هستند مشکلات مشهودی دارند که ما به سازمان حمل و نقل پیشنهاد داده ایم خودروهایی که قصد دریافت آرم طرح ترافیک را دارند مورد بازبینی قرار گیرند.

کنترل هوشمند خودروهای فاقد برگه معاینه فنی

رضوی همچنین از درخواست این مرکز از شورای شهر تهران برای کنترل هوشمند خودروهای فاقد معاینه فنی خبر داد و گفت: بر اساس این پیشنهاد خودروهایی که فاقد معاینه فنی هستند توسط دوربین های کنترل ترافیک جریمه می شوند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا بانک اطلاعاتی در این زمینه تدوین شده است، گفت: نه هنوز این بانک کامل نشده اما می توانیم چنین بانکی برای خودروهای تهران ایجاد کنیم همچنین در جلسه مشترک شهرداران کلانشهرها درخواست ایجاد شبکه اطلاعاتی خودروهایی که شامل قانون معاینه فنی می شوند را خواهیم کرد.

رضوی با بیان اینکه تنها یک پنجم خودروهای شامل حال معاینه فنی به این مراکز مراجعه کرده اند، گفت: در شش ماهه سال ۹۰ میزان مراجعه خودروهای سبک ۳۳۱ هزار خودرو بود که این رقم در سال ۹۱ به ۲۹۳ هزار خودرو کاهش پیدا کرده و ما شاهد نزول ۱۱ درصدی مراجعه کنندگان بوده ایم همچنین در خودروهای سنگین این رقم به ۷۱۰۰ خودرو در سال ۹۱ رسیده که نسبت به شش ماهه سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته همچنین ۵۸۴ موتورسیکلت در سال ۹۰ به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند که این رقم در سال ۹۱ به ۲۴۹ موتورسیکلت تنزل داشته است.

مراکز معاینه فنی سراسر کشور مکانیزه شود

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آنکه چرا برای دریافت آرم طرح ترافیک برچسب های سایر شهرها مورد قبول قرار نمی گیرد، گفت: متاسفانه مراکز معاینه فنی حاشیه تهران و سایر شهرها مکانیزه نیست و صدور برچسب با دقت لازم انجام نمی شود بنابراین تنها برچسب هایی مورد قبول است که در تهران صادر شده باشد و ما از مراکز معاینه فنی که مکانیزه نیستند درخواست می کنیم برای دقت بیشتر خود را به علم روز برسانند.

رضوی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص کنترل مبدل های کاتالیستی در خودروها گفت: مراکز ما امکان کنترل این مبدل ها را دارند و در حال حاضر نیز به صورت فیزیکی این مبدل ها کنترل می شوند اما تعیین حد مجاز آلاینده ها باید توسط سازمان محیط زیست مشخص شود که امیدواریم تا پایان مهرماه ابلاغ شود.

به گفته وی تمامی ۱۷ هزار سرویس مدرسه ای که توسط شهرداری در اختیار مدارس قرار گرفته اند دارای برگه معاینه فنی هستند و به همین دلیل است که چند سالی است تصادفات سرویس مدارس به صفر رسیده است.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در پاسخ به پرسشی در رابطه با واگذاری چند مرکز معاینه فنی به یک شرکت خصوصی که به شهرداری تهران نزدیک است گفت: بر اساس قانون واگذاری معاینه فنی باید به بخش خصوصی واگذار شود و این مرکز نیز بر اساس مزایده به این شرکت واگذار شده است اما این واگذاری سبب کاهش خدمات به مراجعه کنندگان نشده زیرا نه نیرویی از این مرکز کاسته شده و نه تجهیزات آن تفاوتی کرده و باید به جای این موضوعات در معاینه فنی به دنبال ایمن شدن خودروها برویم. اینجا سلامت مردم مهم است آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با جان مردم دارد و ما باید به داد مردم برسیم.

شکایتی از مراکز معاینه فنی تهران نشده است / با نظر پلیس موافقیم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه پلیس اعلام کرده صاحبان خودروهایی که دارای برچسب معاینه فنی بوده اما به دلیل نقص ترمز تصادف کرده اند امکان شکایت دارند، گفت: ما هم موافق این موضوع هستیم مراکز معاینه فنی ما تماما مکانیزه هستند و با دقت برچسب ها را صادر می کنند و این موارد مربوط به مراکز غیراستاندارد می شود و هیچ شکایتی از مراکز معاینه فنی تهران نشده است.

رضوی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص میزان مراجعه خودروهای دولتی به مراکز معاینه فنی گفت: ما از تمام سازمان ها و مراکز درخواست کرده ایم که خودروهای فاقد معاینه فنی خود به این مراکز مراجعه کنند و شامل حال نهاد خاصی نمی شود. در این زمینه شهرداری تهران تمامی پیمانکاران خود را ملزم کرده که تمام خودروهایشان باید معاینه فنی داشته باشد.