افکارنیوز

: بر اساس افسانه یونان زئوس، خدای خدایان، در نبرد با تایتانها پیروز شد و پس از وی ۱۱ خدای دیگر از فرزندان و نوادگان وی بر آسمانها و زمین خدایی کردند…

در ادامه به ذکر و مختصر توضیحی در مورد هر کدام می پردازیم.

۱ - زئوس Zeus

زئوس رئیس خدایان یونان، خدای آسمان و رعد و برق، کسی که دیگر خدایان از نسل او بودند. وی بخاطر رفتارهایی که با فرزندان و همسران خود داشته است نزد زنان بدنام است. در آثار هنری زئوس را به عنوان یک مرد ریشو و پیر به تصویر کشیده اند.

۲ - هرا Hera

هرا ملکه خدایان و الهه ازدواج، همسر و خواهر زئوس بود! در اساطیر وی را زیباترین خدایان نامیده اند حتی زیباتر از افرودیت.

۳ - افرودیت Aphrodite

الهه عشق و زیبایی. کبوتر، پرنده، سیب، زنبور عسل، قو نمادهای وی هستند. افرودیت بخاطر تمایلات شهوانی زیاد بخصوص به برادرش آرس، در اساطیر یونان شناخته شده است. کما اینکه نام یکی از داروهای مقوی جنسی از نام وی گرفته شده است(aphrodisiac).

۴ - پوسایدون Poseidon

پوسایدون خدای دریا، زلزله و اسب است. نیزه سه شاخه و گاو نر نمادهای وی می باشند.

۵ - هرمس Hermes

هرمس خدای بازرگانی و تجارت، دزدی، سخنوری است. سمبل وی نیز عصای چاووش(عصایی با دو مار دور آن) است. همگان وی را با صندل های بالدار که به وی قدرت پرواز می داد می شناسند.

۶ - آپولو Apollo

آپولو، جوانترین فرزند زئوس و برادر دوقلوی آرتمیس بود. او خدای آفتاب و زیبایی، شعر و موسیقی، نور است.

۷ - دیونیسوس Dionysus

دیونیسوس به عنوان رب النوع شراب و باده شناخته می شود.

۸ - آرتمیس Artemis

آرتمیس الهه ماه و شکار(تیراندازی) و بکارت است. او را به عنوان یک زن تا ابد جوان و زیبا که حافظ محیط وحش و زندگی طبیعی در مقابل زندگی شهری است می شناسند.

۹ - Hephaestus

وی را خدای آتش و فلز کاری می دانند. Hephaestus فرزند زدوس و هرا(Hera) بود که فلج بدنیا آمد. پدر و مادر او را طرد کردند و از کوه المپ(محل زندگی خدایان) بیرون راندند. بعدها زمانی که وی به اقتداری رسید و توانست مرتبه خدایی خود را باز ستاند به کوه المپ برگشت.

۱۰ - دیمیتر Demeter

دیمیتر الهه کشاورزی، حاصلخیزی و باروری زمین همچنین زندگی پس از مرگ است. یونیان باستان عطسه را به دیمیتر نسبت می دهند. همانند ایرانیان آنها نیز این باور خرافی را دارند که اگر در حین انجام کاری عطسه کردید، بهتر است دست از آن کار بکشید یا به عبارتی “صبر آمد” با این تفاوت که آنها اعتقاد دارند این جمله از طرف خداوند دیمیتر وحی می شود.

۱۱ - آرس Ares

آرس در میان خدایان به خدای دیوانه شهرت دارد. وی را خدای وحشیگری در جنگ می نامند. او اغلب با نیزه و زره و عقاب و یا جغد به تصویر کشیده میشود.

۱۲ - آتنا Athena

آتنا یکی از محبوب ترین خدایان یونان بود. او را الهه عقل، عدالت و زیبایی می نامند. وی فرزند همسر اول زئوس بود.