افکارنیوز

: سالانه افراد زیادی به دلیل ویژگی‌های منحصری که دارند، نام خود را در کتاب رکورد‌های جهانی گینس به ثبت می‌رسانند اما در این میان برخی به دلیل ویژگی کوتاه‌قدبودن رکورددار شده‌اند.«چاندرا دانگی» از کشور نپال با قدی به طول ۵۴/۶ سانتی‌متر هم‌اکنون عنوان کوتاه‌‌‌قدترین مرد جهان را در اختیار دارد. «چاندرا» در سال ۱۹۳۹ میلادی متولد شد و تمامی اعضای خانواده‌اش از قدی مناسب برخوردار هستند. او که ۷۲ ساله است آرزو دارد به تمامی کشورهای جهان سفر کند.

پیش از «چاندرا»، «گل محمد» از کشور هند با ۵۷ سانتی‌متر این عنوان را در دست داشت. «گل محمد» متولد سال ۱۹۵۷ میلادی است و پس از فوتش در سال ۱۹۹۷ این عنوان را از دست داد.

«جونری بالاوینگ» فیلیپینی پیش از «گل محمد» رکوردار عنوان کوتاه قدترین مرد جهان بود. او که در سال ۱۹۹۳ میلادی متولد شده است قدی برابر با ۵۶ سانتیمتر دارد و در سن ۱۸ سالگی این رکورد را به دست آورد.

«ایستوان تت» از کشور مجارستان با قدی برابر با ۶۵ سانتیمتر این عنوان را در اختیار داشت اما با شناسایی «جونری بالاوینگ» عنوان کوتاه‌ قدترین مرد جهان را از دست داد. او که متولد سال ۱۹۶۳ میلادی است در سال ۲۰۱۱ میلادی و در سن ۴۸ سالگی فوت کرد.

«کاگاندرا تاپاماگار» با قدی برابر ۶۷ سانتیمتر از کشور پنال برای مدتی رکوردار این عنوان بود. او که در سال ۱۹۹۲ میلادی متولد شده بود، هم‌اکنون یکی از ساکنان این کشور است.

به گزارش تکناز، «لین یو چین» از تایوان نیز با قدی برابر ۶۷/۵ سانتیمتر تنها رکوردار این عنوان تا سال ۲۰۰۹ میلادی بود. پیش از «لین»، «ادوارد نینو هرناندز» کلمبیایی با قدی برابر با ۷۰/۲۱ سانتیمتر این عنوان را در اختیار داشت.

به گزارش تکناز، هشتمین مرد کوچک جهان «هی پینگ‌پینگ» از کشور چین بود. او که متولد ۱۹۸۸ میلادی است قدی برابر با ۷۲ سانتیمتر داشت و در سال ۲۰۱۰ میلادی فوت کرد.