به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا سردار احمدرضا رادان در تشریح فعالیت پلیس‌های تخصصی ناجا با بیان این‌که «معمولا هر سازمانی با تکیه بر سرمایه انسانی و مادی سعی در رسیدن به اهداف خود دارد» اظهار کرد: از آن‌جایی که جنس ماموریت‌های نیروی انتظامی متفاوت با سایر سازمان‌ها و ارگان‌هاست، ناجا به کسب سرمایه اجتماعی تکیه دارد.

وی هم‌چنین با بیان این‌که «جنس ماموریت‌های نیروی انتظامی، اجتماعی است»، گفت: ناجا توانسته با تکیه بر عملکردهای مثبت خود اعتماد، مشارکت و همراهی مردم را کسب کند.

کسب سرمایه اجتماعی نیازمند ارتباط متقابل ناجا و مردم است

وی با اشاره به این‌که «کسب سرمایه اجتماعی نیازمند ارتباط متقابل ناجا و مردم است»، ادامه داد: در چند سال اخیر نیروی انتظامی سعی کرده است تا در ارتباط با مردم، به آن‌ها نقش دهد. به گونه‌ای که تاسیس مرکز نظارت همگانی ۱۹۷،۱۱۰، پلیس‌یاران محله، همیاران پلیس و نگهبانان محله در راستای افزایش مشارکت مردمی بوده که خوشبختانه توانستیم مشارکت مردم را در همراهی با پلیس جلب کنیم.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد که «اعتماد به پلیس زمانی کسب می‌شود که به اقتدار هوشمند برسیم» و در تقدیر این اقتدار گفت: اقتدار هوشمند به اقتداری گفته می‌شود که پلیس در مواجهه با مردم نرم، مهربان و صمیمی اما در برابر قانون‌شکنان و ناهنجارهای اجتماعی سختگیر و قاطع و مقتدر است.

وی با بیان این‌که «ناجا یکی از استثناءترین پلیس‌های دنیا در کسب مشارکت مردمی است» به بحثهمیاران پلیس اشاره کرد و گفت: این حجم همیاری را در هیچ کجای دنیا نمی‌توان دید که به گونه‌ای که حتی در قانون جدید اجازه داده شده است که این همیاران با کسب آموزش‌های خاص جریمه کنند.

راه اندازی پلیس افتخاری به زودی

۹۰ درصد مرزها توسط ناجا کنترل و حراست می‌شود

وی افزود: امروز بخشی از وظایف پلیس در غالب نگهبان محله و شرکت‌های محافظتی و مراقبتی توسط مردم انجام می‌گیرد، امیدواریم با توجه به قانون، موفق به احداثپلیس افتخاری در آینده‌ای نزدیک باشیم. در پلیس افتخاری سعی داریم مردم در محلات با مشارکت با پلیس در غالب همکاری‌های انتظامی، پلیس را در راستای ارتقای امنیت در محلات یاری کنند که این در افزایش احساس امنیت نقش مهمی دارد.

رادان درباره برنامه یگان تخصصی «مرزبانی» گفت: برابر قانون و دستورالعمل ستادکل نیروهای مسلح مسوولیت حفظ و حراست از مرزها بر عهده نیروهای انتظامی گذاشته و در ماموریت‌های خاص همچون سپاه و ارتش که ماموریت‌های خود را دنبال می‌کنند نگهبانی از مرز به آنان داده می‌شود.

وی با بیان این‌که «۹۰ درصد مرزها توسط ناجا کنترل و حراست می‌شود» به بحثانسداد مرز اشاره کرد و گفت: در بحثانسداد مرز خشکی، مرزهای شمال غرب و جنوب شرق(کردستان، کرمانشاه، بخشی از ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان) در دستور کار قرار گرفت که با پیشبرد اهداف در بحثانسداد مرز ناجا بیش از ۹۰ درصد کنترل این مرزها را در اختیار گرفت و این مرزها در تابعیت نظام ایران درآمدند.

وی گفت: با کمک و همراهی دولت و مجلس، می‌توان بحثانسداد مرز را با سرعت پیش برد.

جای دستگاه‌های دیگر دربحثعفاف و حجاب خالی است

نیروی انتظامی تلاش ندارد بگوید چرا سازمان‌های دیگر نیامده‌اند

جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بحثورود پلیس به بحثحجاب و عفاف گفت: امروزه پلیس اقدامات خوبی در این میان انجام داده است؛ اگرچه معتقدیم که جای دستگاه‌های دیگر خالی است.

وی با بیان این‌که «نیروی انتظامی تلاش ندارد بگوید چرا سازمان‌های دیگر نیامده‌اند» در عین حال اظهار کرد: اما باید بگوییم ناجا در موضع راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب که یکی از بزرگترین هجمه‌های فرهنگی است، وظایف خود را انجام داده و در این میان صداوسیما، جراید و دستگاه قضایی کمک زیادی داشته است. اما لازمه این‌که اتفاق مبارکی در این حوزه بیفتد، آن است که ۲۲ دستگاه درگیر دیگر نیز وارد شوند.

حمایت مردمی از پلیس در بحثعفاف و حجاب افزایش یافته است

وی اظهار کرد: ۲۲ دستگاه دیگر نه تنها وارد مقوله اجرای راهکارهای عفاف و حجاب نمی‌شوند، بلکه عملکرد سه دستگاه دیگر درگیر در این ماجرا را نیز مورد سوال قرار می‌دهند. برخی اعتقاد داشتند که اگر نیروی انتظامی وارد معقوله عفاف و حجاب شود، محبوبیت و اعتماد مردم را از دست می‌دهد اما باید بگویم که محبوبیت پلیس در گروی انجام وظایف خود است و در این معقوله نه تنها محبوبیت خود را از دست نداده‌ایم، بلکه حمایت‌های مردمی نیز افزایش یافته است.

رادان گفت: در این میان می‌طلبد که بخش فرهنگی نیز وارد شود اما بدین معنا نیست که پلیس کار خود را تعطیل می‌کند.

وی در تشریح فعالیت‌های واحدهای تخصصی نیروی انتظامی، به کاهش جدید جرایم شدید در سال جدید اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر به واسطه اتفاقات فتنه ۸۸ که نیروی انتظامی را درگیر موضوعاتی کرد فضای جرم باز شد و شاهد افزایش جرایم در کشور بودیم. در سال ۸۹ مساله افزایش جرم با همت پلیس مهار شد و در سال ۹۰ نیز شاهد سیر نزولی جرایم بودیم که خوشبختانه این سیر نزولی را در سال ۹۱ نیز شاهد هستیم.

کاهش۹درصدی قتل، ۳۵درصدی سرقت از بانک، ۲۷درصدی سرقت از طلافروشی و کاهش ۲۱ درصدی سرقت مسلحانه

وی با بیان این‌که «در شش ماهه نخست جاری شاهد کاهش قتل در کشور بودیم» گفت: بر اساس آمارها میزان وقوع سرقت مسلحانه در کشور کاهش یافته است؛ میزان وقوع سرقت از بانک ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد و در بحثسرقت از طلافروشی نیز در شش ماهه نخست سال جاری کاهش ۲۷ درصدی را شاهد هستیم.

آمار جرایم خشن با امار۱۵سال پیش برابری می‌کند

رادان آمار جرایم خشن در سال ۹۱ را دارای روند کاهشی داشت و گفت: آمار جرایم خشن به حدی کاهش یافته است که این آمار با آمار ۱۵ سال پیش برابری می‌کند که این مهم نشان می‌دهد که پلیس نه تنها موفق به مهار جرایم شده، بلکه در راستای کاهش این جرایم گام برداشته است.

با همکاری دولت و خودروسازان از قفل ای بی اس گذر کردیم

وی با اشاره به بحثکاهش تلفات تصادفات در سال جاری گفت: پلیس دو هدف عمده را در برنامه کاهش تصادفات دنبال می‌کند که یکی از این برنامه‌ها تجهیز تمام خودروها به ترمز ای‌بی‌اس و دیگری تجهیز خودروها به کیسه هوا بوده است که با اقبال دولت به خودروسازان و همکاری آنان امروز توانسته‌ایم از موضوع قفل ای‌بی‌اس گذر کنیم و در بحثایربک نیز تمامی خودروها، به جز یک خودرو دارای کیسه هوا شدند.

وی با بیان این‌که «توانسته‌ایم براساس هدف‌گذاری به مرز موفقیت ۸۰ درصد برسیم» گفت: در مورد این خودرو نیز که نتوانسته به تعهدات خود عمل کند، دولت مهلتی ارائه کرده و انتظار داریم این خودرو نیز به کیسه هوا مجهز شود که البته دولت تا این ماه به این خودروساز مهلت داده بود که به نظر می‌رسد مشکلاتی در این راه به وجود آمده که باید ببینیم چه تصمیماتی در مورد این حوزه اتخاذ می‌شود.

جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بحثانسداد مرز نیز گفت: در مرز خراسان رضوی، خراسان جنوبی و قسمتی از سیستان به طور کامل مرز را مسدود کرده‌ایم اما در جنوب سیستان نیز به دنبال تکمیل این طرح هستیم.

وی با بیان این‌که «میزان درگیری در نقطه صفر مرز خشکی افزایش یافته است»، گفت: این مساله نشان می‌دهد که حریفان ما در عبور از مرز دچار مشکل شده و به درگیری روی آورده‌اند.

افزایش ۳۳درصدی کشف موادمخدر در مرزها

دوبرابری امکانات دریابانی تا سال آینده

وی با بیان این‌که «کشفیات موادمخدر در فرماندهی مرزبانی در شش ماهه نخست سال جاری ۳۳ درصد افزایش یافته است» گفت: افزایش کشفیات در مرزها موجب کاهش کشفیات در داخل می‌شود.

رادان خاطرنشان کرد: با انسداد مرزها، بخشی از قاچاق از راه خشکی به دریا رسیده است، امروز واحدهای دریابانی در مرز آبی هرمزگان و قسمتی از چابهار درگیر هستند و کشفیات پلیس در دریا افزایش یافته است که با توجه به این تغییر مسیر امیدواریم تا پایان سال و همچنین سال آینده امکانات دریابانی را به دوبرابر افزایش دهیم.

کاهش ۳۴ درصدی کشف شیشه در کشور

وی با اعلام این‌که «کشفیات پلیس در مورد موادمخدر صنعتی شیشه ۳۴ درصد کاهش یافته است» گفت: این نشان می‌دهد که این مقوله به شدت کنترل شده است، اما در بحثروانگردان‌ها شاهد افزایش کشفیات بوده‌ایم که البته این مساله منشاء خارجی دارد.

وی با بیان این‌که «در گذشته به دلیل عدم وجود قانونی در حوزه مواد مخدر صنعتی، قاچاقیان از این شکاف قانونی استفاده می‌کردند»، گفت: خوشبختانه با تصویب قانون جدید و سرعت و جدیت دستگاه قضایی توانسته‌ایم این جرم را کنترل کنیم.

جمعآوری معتادان لامکان و موادفروشان خرد کار سختی نیست

پلیس با هیچ دستگاهی مشکل ندارد

جانشین فرمانده ناجا اظهار کرد: نگاه مردم به معقوله مواد مخدر به معتادان تاثیر گرفته از وجود معتادان نامکان و موادفروشان خرد است، وجود معتادان لامکان و موادفروشان خرد دغدغه مردم است و تجربه نشان داده حتما باید مراکز درمانی اجباری توسعه یابند.

وی با بیان این‌که «پلیس و مسوولان قادر هستند به این دغدغه مردمی پاسخ بدهند» گفت: این مساله کار سختی نیست و ما باید شتاب بیشتری به کارها بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «پلیس با هیچ دستگاهی مشکلی ندارد»، گفت: تنها تلاش داریم وظایف محوله خود را به خوبی انجام دهیم.

قانون مبارزه با قاچاق کالا برای ۷۲سال پیش است

رادان در تشریح اقدامات پلیس آگاهی در حوزه قاچاق کالا و ارز گفت: اقدامات زیادی در این حوزه انجام شده است اما متاسفانه قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا هنوز قطعی نشده است و پلیس در بحثمبارزه با قاچاق از قانون ۷۲ سال پیش تبعیت می‌کند که مجرمان با شناخت این مساله سعی در سوءاستفاده دارند.

وي در پايان سخنان خود با بيان اينكه پليس آگاهي كشف علمي جرايم را در دستور كار خود قرار داده است، گفت: در شش ماه گذشته تمامي شاخصهاي جرايم خشن كاهش داشته است، اما در جرايم خرد، بنا به دلايلي شاهد افزايش بودهايم كه با اتخاذ كالاهايي اين مساله مهار شده است.