به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، با گذشت ۵۱ روز از زلزله شش ریشتری ورزقان و ۶.۲ ریشتری اهر و نزدیک دو هزار و ۵۰۰ زلزله و پس لرزه بعد از آن که موجب تخریب منازل مسکونی و شهری شد، مردم این مناطق همچنان در چادرها زندگی می‌کنند.

براساس این گزارش، شامگاه امروز ساعت ۱۸ چادرهای زلزله‌زدگان ورزقان در خیابان امام این شهر طعمه حریق شد.

سیدجواد ساجدی‌نژاد بخشدار ورزقان دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: متاسفانه به دلیل کاهش دما مردم زلزله‌زده برای گرم کردن چادهاری خود از بخاری برقی و والور استفاده می کنند.

وی افزود: برخی بخاری برقی‌های اهدایی خیران پرمصرف بوده و به دلیل کاهش شدید دما در این منطقه در روزهای گذشته مردم برای در امان ماندن از سرمای منطقه در برخی موارد از چند بخاری برقی همزمان استفاده می‌کنند که اغلب اوقات موجب گرم شدن سیم‌های برق و جرقه زدن آنها و در نهایت آتش‌سوزی می‌شود.

ساجدی‌نژاد اضافه کرد: در این حادثه شش چادر سه خانواده ورزقانی در خیابان امام بر اثر جرقه سیم‌های برق و استفاده از بخاری‌های برقی دچار آتش‌سوزی شد.

گزارش فارس حاکی است، هفته گذشته نیز خانه «ننه زهرا» پیرزن ۷۵ ساله ورزقانی که تنها زندگی می‌کند که طعمه حریق شد و تمام دارایی های وی در این حادثه از بین رفت.

پیگیری‌های خبرنگار فارس از چند و چون این دو حادثه تا لحظه مخابره خبر ناکام مانده و از علت حضور نیافتن یگان‌ آتش نشانی گزارش در دست نیست.

این گزارش می‌افزاید، مسئولان استانی و ستاد حوادثغیرمترقبه استان آذربایجان شرقی باید به این امر توجه داشته باشند که هنوز مردم در چادرها و حالت اسکان اضطراری زندگی می‌کنند و اسکان دائم صورت نگرفته است.

از طرفی سردی هوا موجب شده که مردم رو به بخارهای برقی آورده و احتمال بروز آتش سوزی در این منطقه افزایش یافته است از این رو آتش‌نشانی مجهز یکی از الزامات مردم این منطقه بوده که تا به امروز از آنان دریغ شده است.

دمای هوای ورزقان شبها به یک درجه بالای صفر میرسد.