محمد باقر قالیباف در حاشیه مراسم جشنواره اصناف و ماندگاران بازار در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه در حوزه حمل و نقل عمومی درباره از رده حارج کردن مینی بوس‌های فرسوده، با تأکید بر این موضوع که این امر جزو وظایف مدیریت شهری به شمار نمی‌رود، یادآور شد: در شورای شهر و برای کمک به این موضوع لایحه‌ای تصویب شده که برای اعطای وام به صاحبان مینی‌بوس‌های فرسوده شرایطی را در نظر گرفته است اما باید توجه داشت که این موضوع از وظایف دولت است

قالیباف افزود: مینی‌بوس‌ها در شهر، به جهت ایمنی، آلودگی هوا و کیفیت زندگی زیبنده شهر نیستند و همه آن‌ها باید در طرح تعویض دولت قرار گیرند.

شهردار تهران همچنین خاطرنشان ساخت: شهرداری تهران حمل و نقل عمومی، توسعه حمل و نقل ریلی در دراز مدت و توسعه خطوط بی آر تی در شهر تهران را مد نظر قرار داده است، به گونه‌ای که در شهر تهران باید ۱۰ خط بی آرتی را راه‌اندازی کنیم تا کنون ۴ خط راه‌اندازی شده و امیدواری بتوانیم تا ۶ دیگر را راه‌‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به تصمیم شهرداری برای راه‌اندازی ۲ خط جدید بی آر تی تا پایان سال، گفت: خط ها آماده است و تنها نصب ایستگاه‌ها در جریان است، اما مهم‌ترین بحثما خرید اتوبوس است و در زمینه تامین اعتبار از تبصره ۱۳ و ۸۲ درصدی که دولت باید تامین کند دچار مشکل هستیم.

وی در بخش دیگر سخنانش افزود: اصناف، بازار و اتحادیه های صنفی در پیشرفت شهر، مسائل توسعه‌ای تهران و برای تاثیرگذاری در مسائل فرهنگی شهر نقش جدی و اساسی دارند که باید به این نقش توجه کرد.

قالیباف ادامه داد: اگر به نقش اصناف توجه داشته باشیم، آنها می‌توانند نقشی کلیدی در شهر ایفا کنند و در مجموعه شهرداری تهران نیز نشست چنین جمعی از همه صنف ها می‌تواند در همدلی، همراهی و همکاری بازار موثر باشد.

شهردار تهران به برگزاری همایش ماندگاران اصناف و بازار‌ اشاره کرد و گفت: از سال قبل‌، شهرداری نشست هایی را با حضور اتحادیه ها و انجمن اسلامی اصناف و بازار انجام داد و بدنه اصناف نیز این کار را پیگیری کردند که با بستر سازی شهرداری از ماندگاران و پیشکسوتان بازار تجلیل شد.

قالیباف در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره چگونگی کمک بازار به مجموعه مدیریت شهری، به پیشینه شکل گیری بازار اشاره کرد و گفت: اگر از حوزه شهر و شهرسازی به تاریخ شکل‌گیری شهرها نگاه کنیم، مهمترین ارکان هر جامعه مدنی مسجد، حوزه و بازار بوده و اساس شکل گیری یک تجمع انسانی در یک جغرافیای مشخص بوده است. به این ترتیب، اگر امروز بخواهیم به فرهنگ ایرانی و اسلامی خود نگاه کنیم، تأکید به این موضوع مشخص است.

شهردار تهران به اجرای طرح برکت در منطقه ۳ اشاره کرد و گفت: با مشارکت اصناف می‌توانیم کار جدی و اساسی در زمینه ساماندهی آن‌ها انجام دهیم، چنان که در طرح برکت نیز اصناف در قشرهای مختلف را مشخص کردیم که در زمینه‌های بهداشت، قیمت‌گذاری و آداب معاشرت به مردم معرفی شدند