به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، مصلی خاتم الانبیای شهر زنجان که امسال به مرز ۲۰ سالگی ساخت خود می رسد شاهد مصدوم شدن دو نفر از نمازگزاران بود که بر اثر سقوط ورق فلزی از سقف گنبد بزرگ مصلی زنجان از ناحیه دست و زخمی شدند.

با حضور به موقعه اورژانس در محل حادثه مصدومان پس از انجام کمک های اولیه امدادی به بیمارستان منتقل شدند که حال مصدومان حادثه که یک دانش آموز و یک مرد میانسال بودند رضایت بخش گزارش شده است.

نمازگزاران زنجانی در حال حاضر در فضای نیمه کاره مصلی بزرگ این شهر نماز اقامه می کنند که از خطرات ناشی از نیمه کاره بودن و مستهلک شدن بنا از یک سوف نفوذ باد و باران بخصوص در فصل پایز و زمستان موجب بروز مشکلات برای نمازگزاران شود.

مصلای خاتم الانبیای شهر زنجان در حالی شاهد اقامه نخستین نماز جمعه در فضای نیمه کاره و آجرنمایش بود که با گذشت بیش از ۱۹ سال از آغاز اجرای این پروژه هنوز زمان مشخصی برای اتمام فعالیت ساختمانی آن به صورت دقیق بیان نمی شود.

مصلای خاتم الانبیای زنجان را می توان پروژه ای دانست که کند ترین روند اجرایی را طی کرده و هنوز با گذشت ۱۹ سال نمازگزاران باید در فضای نیمه کاره به اقامه نماز بپردازند.

روند کند اجرای پروژه از یک سو و وعده های مسئولان مرتبط طی سالهای گذشته مبنی بر تکمیل شدن در مقاطع مختلف زمانی نوعی بدبینی و تردید به سایر وعده های مسئولان را در پی داشت.

پروژه مصلای زنجان تنها مربوط به دولت یا مدیری خاص نیست بلکه چند دولت و مدیران مختلف در اجرای این پروژه زنجان دخالت داشتند و هر کدام آجری یا ستونی را برافراشتند ولی هیچ کدام این بنا را به سرانجام نرساندند.

پروژه مصلای شهر زنجان که از سال ۷۲ طرح احداثآن عملیاتی شد در حالی روند تکمیل شدن را طی می کند که بنا به اظهارات استاندار زنجان تکمیل آن نیازمند تخصیص ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار است.

این امر در حالی است که وضعیت ظاهری پروژه مصلای نماز جمعه شهر زنجان نسبت به سال گذشته که نماز عید سعید فطر در آن اقامه شد پیشرفت قابل توجهی نداشته و به عبارتی در طی یک سال تنها می توان پیشرفت جزئی را دید و این امر در رکود و ضعف اجرایی پروژه های عمرانی زنجان محسوب می شود که تنها میتوان به عنوان بخشی کوچکی از پروژه های استانی به آن اشاره نمود.

در سالهای ۸۸ و ۸۹ با دستور وتاکید محمد رئوفی نژاد استاندار زنجان پروژه نیمه کاره مصلی زنجان دوباره فعال شد و فعالیت های عمرانی شروع شد که با توجه به ارائه آمار و ارقام های تکراری نتیجه ای قابل قبول و درخور شآن و منزلت نمازگزاران زنجانی در آن ملاحضه نشده و اقدامات دوباره با حرکت کند به سیر مراحل ساخت و ساز قابل تآمل خود ادامه داده و پس از انتصاب حجت الاسلام علی خاتمی با توجه به سابقه های طولانی مسئولیتهای مختلف اجرایی در استانهای بزرگ روند جدیدی در ساخت و ساز مصلی با اعمال نظر دقیق استارت خورد.

حجت الاسلام خاتمی با اشاره به رسم قدیمی مردم زنجان در خصوص کمک به تهیه وسایل منزل و همچنین ساختمان افراد فامیل و خویشاوندان گفت: وضعیت حال حاضر مصلای زنجان و ما همانند کسی است که خانه اش را فروخته تا در زمینی خانه بسازد ولی پولش کم و یا آن را به بانک سپرده تا با مبلغ اضافه وام بردارد ولی در حال حاضر بی سرپناه است پس چاره ای ندارد باید در خانه نیمه تمام بنشیند تا کم کم خانه اش تهیه شود.

در این میان نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان با تکیه بر خصلت و رسم قدیمی و ارزشمند در زنجان در زمینه فعالیت های خیر، که هنوز پابرجاست تدبیری اندیشید که براساس آن نمازگزاران ومردم شهر شور و شعور حسنی خود برای تکمیل پروژه مصلای زنجان بسیج شوند.

حجت الاسلام خاتمی تاکید کرد: همه ارگان‌ها و مردم باید برای تسریع در تکمیل این پروژه عظیم فرهنگی مذهبی بسیج شوند.

استاندار زنجان، ۲۴ اسفندماه سال ۹۰ در حاشیه بازدید از روند اجرایی پروژه مصلی زنجان در جمع خبرنگاران گفته بود: پروژه مصلی زنجان بعد از ۸ سال تعطیلی از سال گذشته فعال شده و تا یک سال دیگر به بهره‎برداری خواهد رسید.

محمد رئوفی‌نژاد افزود: این پروژه کاملاً فعال است و حدود ۲۰ میلیون تومان باید در تکمیل مصلی نماز جمعه هزینه شود.

وی ادامه داد: محل تأمین اعتبار این پروژه از محل درآمدهای مجتمع تجاری که در حال احداثدر مجاورت این مصلی است، تأمین خواهد شد.

استاندار زنجان گفت: این پروژه، مجموعه بسیار بزرگی است که بعد از مصلی پایتخت بزرگ‌ترین مصلی در ایران خواهد بود.

رئوفی نژاد افزود: این مجموعه علاوه بر برپایی نماز جمعه باید یک مجموعه فرهنگی باشد و کاربری‌های فرهنگی دیگری نیز در آن تعریف شود و از ظرفیت‏‎های این مجموعه استفاده شود.

مردم استان زنجان امیدوارانه به انتظار روزی هستند که پروژ ه های عمرانی در سطح استان زنجان به حالت نیمه کاره و تنها برای ظارهر سازی افتتاح نشوند و وعده ها و آمارها به گونه ای ارائه شود تا فردا در راست آزمایی آن مسئولان دچار تردید و مشکل نشوند و خود را بی تقصیر جلوه ندهند و دیگران را با تهدید و تطمیع در راستای توجیه ناکارآمدی خود معرفی نکنند.

بی شک حادثه امروز مصلی زنجان تلنگری به مسئولان زنجانی است که فارغ از همه اختلاف سلیقه برای تسریع در روند تکمیل پروژه زنجان تلاش نمایند.