به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، امسال نیز همانند سال‌های اخیر در ترکیه مردم مسلمان این کشور همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیرخم این عید باشکوه را جشن گرفتند.

مسلمانان ترکیه اعم از شیعه و علویان این کشور به همراه مسلمانان اهل سنت در جای جای ترکیه در مراسم مولودی خوانی و مداحی و شعرخوانی در وصف مولای متقیان علی(ع) شرکت کرده و این عید خجسته را گرامی داشتند.

محمد جلال الدین لکه سیز استاندار استان مرزی هاتای ترکیه به مناسبت عید سعید غدیرخم در راس یک هیات از مقامات استان به دیدار نصرالدین اسکی اجاق رئیس " انجمن احیای آیین علوی اسلام " رفته و این عید را تبریک گفت. لکه سیز در این دیدار طی سخنانی خاطرنشان کرد که اعیاد اسلامی موجب فراموشی کدورت‌ها و صله رحم و وحدت اقشار مختلف جامعه بوده و وی به همین مناسبت برای تبریک عید برادران علوی تبار خود در استان هاتای به دیدار آنان آمده است.

استاندار هاتای با اشاره به موقعیت خاص این استان و حضور منسوبین ادیان سه گانه سماوی در هاتای و همزیستی مسالمت آمیز با یکدیگر در طول اعصار متمادی تصریح کرد که مردم هاتای اعیاد هر سه دین اسلام, مسیحیت و یهودیان را به اتفاق یکدیگر جشن می گیرند و امروز نیز عید سعید غدیرخم برادران علوی تبار این استان است.

آقای نصرالدین اسکی اجاق رئیس " انجمن احیای آیین علوی اسلام " نیز ضمن خوشآمدگویی به استاندار و هیات همراه تصریح کرد که این دیدار شادی آنان را در این روز خجسته دوچندان کرده است.

از سوی دیگر آقای مصطفی سینان اوغلو مفتی استان هاتای نیز که به همراه استاندار به دیدار علویان رفته بود خاطرنشان کرد که عید سعید غدیرخم نه تنها علویان بلکه عید تمامی مسلمانان است.

مراسم جشن عید سعید غدیرخم با حضور بیش از هشت هزار تن از مسلمانان شهرستان اسکندرون استان هاتای برگزار شد. آقای یوسف جیولک شهردار اسکندرون طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت که اگر امروز همه در کنار یکدیگر در صلح و آرامش زندگی می‌کنند، این امر را مدیون آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه هستند.

در این مراسم سخنرانان به تشریح واقعه غدیرخم، تاریخچه علویان، لائیسم و موضوعاتی در ارتباط با معرفی مولای متقیان امیر المومنین علی (ع) از سوی پیامبر گرانقدر اسلام حضرت محمد (ص) به عنوان جانشین آن حضرت پرداختند.