ریهها کارهای فوق العادهای انجام میدهند، آنها دیاکسیدکربن و سایر گازهای زائد که بدن به آنها نیازی ندارد را خارج میکنند؛ شما میتوانید برای سالم نگهداشتن ریههایتان ۵ توصیه کلیدی را انجام دهید.

به گزارش شبکه ایران، ۱. اگر سیگار می‌کشید، برای ترک آن اقدام کنید و اگر سیگار نمی‌کشید، به هیچ وجه شروع نکنید. سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی اکثر بیماری‌های جدی ریه مانند سرطان ریه و بیماری مزمن انسداد ریه(COPD) است.

کشیدن سیگار، پیپ و سایر دخانیات حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مضر است که ۵۰ مورد آن از عوامل ایجادکننده سرطان شناخته شده‌اند حتی اگر سالهاست سیگار می‌کشید، هیچوقت برای ترک آن دیر نیست البته ترک‌کردن سیگار کار ساده‌ای نیست اما منابع و مراکز بسیار زیادی برای کمک به ترک آن وجود دارد.

۲. از قرار گرفتن در معرض افراد سیگاری خودداری کنید. دود سیگار خوردن ترکیبی پیچیده از موادشیمیایی است که با سوختن دخانیات تولید می‌شود و این هم درست مثل سیگار موجب بروز بیماری‌های مختلف و مرگ می‌شود. دو سوم دود سیگار توسط فردی که سیگار را می‌کشد استنشاق نمی‌شود، بلکه در فضای اطراف او پراکنده می‌شود.

چند نکته برای جلوگیری از دود سیگار
* اجازه ندهید در خانه‌تان، ماشینتان، و محل کارتان کسی سیگار بکشد.
* در ماشین، محل کار و خانه علامت " سیگار نکشید " نصب کنید.
* از بیزنس‌ها و فعالیت‌هایی که به دور از سیگار است، استقبال کنید.
* نگذارید فرزندانتان هم در اطراف افراد سیگاری باشند.

۳. دستهایتان را مداوم با آب و صابون بشویید زیرا برآورد می‌شود که دست‌ها تقریباً ۸۰ درصد از عفونت‌ها و بیماری‌های ریوی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را پخش می‌کنند که شما می‌توانید با آشنایی با نحوه و زمان شستشوی دست‌ها، احتمال بروز این بیماری‌ها را درخودتان کاهش دهید.
* نحوه صحیح شستشوی دست‌ها را به فرزندانتان آموزش دهید.
* از مصرف صابون‌ها و شوینده‌های آنتی‌باکتریال خودداری کنید زیرا مصرف آن ممکن است مقاومت دربرابر آنتی‌بیوتیک ایجاد کند.

۴. مراقب آلودگی هوا باشید و برای تمیز نگه‌داشتن آن به سهم خود اقدام کنید؛ آلودگی هوا چه در داخل و چه خارج از خانه می‌تواند موجب مشکلات سلامتی به خصوص برای افرادی که دارای بیماری‌های ریوی هستند، شود. آلودگی هوا موجب اذیت‌شدن، ملتهب‌شدن و تخریب بافت‌های ریه می‌شود.
گاهی حتی سطح پایین آلودگی هوا هم می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی افراد ایجاد کند. کودکان، افراد سالخورده و آنها که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند بیشتر در معرض بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا قرار دارند بنابراین در مواقع آلوده‌بودن هوا سعی کنید در خانه بمانید و بیرون نروید.

برای تمیز نگهداشتن هوای داخل و خارج از خانه چه کنیم؟
خارج خانه
هیچوقت اتومبیل را در حالت ساکن روشن نگه ندارید.
از حشره‌کش‌ها و سایر مواد شیمیایی در حیاط خانه استفاده نکنید.
از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.
از قوانین مربوط به ارتقاء کیفیت هوا تبعیت کنید.
داخل خانه
رطوبت داخل خانه را کنترل کنید، به عنوان نمونه در حمام و آشپزخانه از فن‌های اگزاست استفاده کنید تا رطوبت را به بیرون هدایت کند. سطح رطوبت داخل را بین ۳۰ تا ۵۰ نگه دارید.
وسایل گرمایش خانه را به طور منظم چک کنید. وسایل اصلی مثل پمپ گرمایش و دستگاه تهویه مرکزی را به طور منظم توسط متخصص بررسی و نظافت کنید.
سطوح را تمیز نگه دارید. سطوح مرطوب مثل وان حمام، زیردوشی و کانترهای آشپزخانه را تمیز و خشک نگه دارید.
گرد و غبار را کنترل کنید. گرد و غباری که روی مبل‌ها و وسایل خانه می‌نشیند را مرتب تمیز کنید و سعی کنید ملحفه‌ها را با آب داغ(حداقل ۵/۵۴ درجه سانتیگراد یا ۱۳۰ درجه فارنهایت) شستشو دهید تا میکروب‌های آن از بین بروند. فرش و موکت را هم تمیز کنید.
هوا را تهویه کنید. حتماً هر روز مقدار کافی هوای تازه و تمیز وارد خانه کنید. موقع تمیز کردن خانه، نقاشی‌کردن آن یا وصل‌کردن موکت‌های جدید یا انجام سایر کارهای خانه پنجره‌ها را باز بگذارید.

۵. در محل کار خود را از خطرات مربوط به سلامت ریه دور کنید. افرادیکه در کارهای خاص مثل ساخت و ساز و معدن کار میکنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای ریوی مثل سرطان ریه، آسم و COPD هستند. اگر زمان زیادی را در اطراف گرد و خاک، پنبه نسوز یا موادشیمیایی سپری کنید از لباسهای محافظ که شامل ماسک گاز میشود استفاده کرده و هوای محل کارتان را تهویه کنید.