مدرنیته این روزها بسیاری از مظاهر زندگی انسانها را با تغییرات شگرفی مواجه کرده است و تعجبی ندارد که غسالخانه بهشت رضای مشهد نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته باشد.

به گزارش مهر، در روزگاری که همه چیز ماشینی شده است، این روزها تکنولوژی هم به کمک غسال ها آمده و قرار است بخشی از وظایف سخت و دشوار را برعهده بگیرد.

در این میان غسال ها، دیگر مرده شور نیستند، چراکه آنان تبدیل به اپراتورهای دستگاهی شده اند که تنها با فشردن یک کلید، مسافران دیار باقی را با همان آداب وتشریفات اما بدون دخالت مستقیم انسانها شستشو و آماده دفن در خانه ابدی می کند.

اما این که چگونه غسال " ماشینی " سر از آرامستان بزرگ مشهد درآورده است، پرسشی است که معاون اجرایی سازمان فردوس های شهرداری مشهد به آن پاسخ می دهد.

محمد پذیرا اظهارداشت: این شهر پس از تهران از بیشترین آمار مرگ و میر برخوردار است، به همین دلیل ساخت دستگاهی مناسب برای شستشوی اموات از مدتها قبل در دستور کار قرار گرفته بود.

وی افزود: بر این اساس؛ پس از کسب نظر مراجع این پروژه در قالب یک طرح پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد، مورد پیگیری قرار گرفت.

وی با بیان این که اکنون دستگاه مرده شور آماده بهر ه برداری است، ادامه داد: در مرحله اول قرار است روزانه ۶ تا ۷ مرده عادی مذکر در این دستگاه شستشو داده شود.

معاون اجرایی سازمان فردوس های شهرداری مشهد گفت: اپراتور و دو ناظر شرعی بر عملیات شستشو هر میت که ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید، نظارت دارند.

وی با بیان این که اپراتور دستگاه از میان غسال ها انتخاب شده است افزود: با نظر خواهی که از علما شده، استفاده از این دستگاه مشکل شرعی ندارد.

پذیرا خاطر نشان کرد: با استفاده از این دستگاه، میت ضربه یا تکان نخواهد خورد و دستگاه به صورت گردشی جسد را خواهد شست.

دراین باره مدیرعامل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد هم گفت: تمامی مراحل برای آغاز شستشوی مکانیزه اموات طی شده و در حال حاضر ساختمان ویژه آن در مجاورت سردخانه بهشت‌رضا آماده بهره برداری است.

کمال‌الدین شاه‌چراغی افزود: از این پس، شستشوی اموات به ‌صورت دستی انجام نمی‌شود و همه اموات مشهدی با دستگاه شستشوی مکانیزه غسل داده خواهند شد.

وی کاهش مخاطرات و آلودگی‌های بهداشتی، حفظ کرامت میت و کاهش قابل توجه مصرف آب را از مزایای دستگاه شتسشوی مکانیزه اموات ذکر کرد واظهارداشت: شتسشوی مکانیزه اموات در مرحله اول با یک دستگاه شروع می‌شود و پس از آن، دستگاه دیگری نیز آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی اضافه کرد: پس از تایید نهایی علما در رابطه با شستشوی مکانیزه اموات و تست آزمایشی، این پروژه در آرامستان ها اجرایی می شود.

وی اظهارداشت: برای اجرای این پروژه که از دو سال پیش با همکاری دانشگاه فردوسی آغاز شده است، تمامی تمهیدات لازم برای اجرای مناسب اعمال تغسیل و کفن با استفاده از نظر مراجع دیده شده است.

در شش ماهه اول امسال غسال ها ۴ هزار و ۹۵۵ میت مرد با میانگین ۵۲ سال و ۲ هزار و ۳۶۲ میت زن را با میانگین ۶۴سال در مشهد شسته وآماده دفن کرده اند.