به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: یوروپل، پلیس اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای که در مقرش در لاهه صادر شد، اعلام کرد: در نخستین ساعات(روز دوشنبه) ۱۱ مظنون در اسپانیا و هفت مظنون در انگلیس دستگیر شدند.

بنا بر این گزارش در جریان " عملیات مارلو که پلیس اسپانیا در اوت ۲۰۱۱ آغاز کرد و آژانس مرز یا نگلیس را نیز شامل شد، ۲۰ مظنون دیگر دستگیر شدند. این عملیات با حمایت یوروپل انجام شد.

این باند که عمدتا در اسپانیا فعالیت می‌کرد ظاهرا از مهاجران ایرانی مبالغ هنگفتی تا ۲۳ هزار دلار را پیش از قاچاق آن‌ها به ترکیه توسط خودرو و سپس تا مرز یونان دریافت می‌کرده است.

یوروپل افزود: این سفر تا دیگر کشورها داخل حوزه‌ شینگن ادامه می‌یافت.

بر اساس این گزارش این مهاجران غیرقانونی در کشورهای ترانزیت می‌ماندند تا اسنادی جعلی را برای ادامه مسیر به سمت مقصد نهایی‌شان که اغلب انگلیس و کانادا بودند، دریافت کنند.

یوروپل افزود: این سازمان اطلاعات خوبی از قوانین مهاجرت و پناهندگی در کشورهای مختلف داشت که به آنها اجازه میداد از مفرهای حقوقی بهره برده و از اشکال مشروع مهاجرت نظیر ازدواج و پناهندگی و غیره سوء استفاده کنند و از موفقیت فعالیتهای غیر قانونیشان مطمئن شدند.