افکارنیوز-مسئول سازمان بسیج شهرداری تهران گفت: ظلمستیزی و اجرای احکام الهی از جمله شاخصهای فرهنگ عاشورا هستند که در دوران دفاع مقدس نمود عینی یافتند.

محسن پیرهادی، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در فرهنگ عاشورا، ایثار برای حفظ دین به اوج خود رسید و این ایثار را در دفاع‌مقدس نیز به عینه شاهد بودیم؛ پس می‌توان گفت که دفاع مقدس به معنای واقعی نشأت گرفته از فرهنگ عاشورا است.

وی یادآور شد: تأثیر فرهنگ عاشورا در جریان مبارزات انقلابی مردم ایران برای سقوط رژیم شاهنشاهی، خود را نشان داد و ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) حماسه عاشورایی دیگری در مبارزه با طاغوت رقم زد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارد زندگی در چارچوب نظام اسلامی شدیم و دفاع مقدس را آغاز کردیم که باید در راستای آن روحیه ظلم ستیزی را به عنوان گفتمان شیعه به منصه ظهور می‌رساندیم و پایه‌های انقلاب اسلامی را تحکیم می‌بخشیدیم که این مهم هم محقق شد و البته همین روحیه همچنان در وجود ملت ایران حفظ شده است.

پیرهادی ادامه داد: در راستای روحیه ظلم‌ستیزی، هرجا هر اتفاقی در جای خود قرار نگرفت یا ظلمی به دیگری تحمیل شد، باید نسبت به آن واکنش نشان بدهیم و البته در این راستا با پختگی‌، اعتدال و متناسب با رخداد مربوطه عمل می‌کنیم.

وی در بخشی دیگر از سخنانش، نهادینه کردن گفتمان دفاع‌مقدس را وظیفه‌ای همگانی دانست و توضیح داد: ‌هر فرد یا نهادی براساس وظایف خود باید در این زمینه کارکرد داشته باشد و اگر بخواهیم کارکرد بسیج را در این زمینه بررسی کنیم، باید بگوییم: ‌این نهاد مردمی و نقلابی باید سهم بیشتری در این راستا داشته باشد. نتیجه این کارکردها زنده نگه داشتن باورهایی است که هزاران نفر برای حفظ این باورها جان خود را نثار کرده‌اند؛ بنابراین حفظ یاد، نام و اندیشه‌های شهدا در راستای حفظ گفتمان دفاع‌مقدس لازم است.

وی در عین حال گفت: ‌نباید تصور کرد مقوله ایثار و شهادت تنها در زمان جنگ تحمیلی کاربرد داشت؛ بلکه بنابر مقتضیات و هر زمانی کارکردهایی دارد و یکی از کارکردهای امروزه ایثار را می‌توان در اجرا «طرح اقتصاد مقاومتی» مشاهده کرد. از سوی دیگر، قانون نیز ظرفیت‌های لازم را برای نهادینه کردن گفتمان دفاع‌مقدس پیش‌بینی کرده است. موفقیت به کارگیری ظرفیت‌های قانونی نیز در این راستا، در گرو تقویت روش‌ها است.

وی ادامه داد: نکته‌ای که باید در این زمینه متذکر شویم، این است که حق مطلب را در مورد انقلاب و دفاع مقدس به خوبی ادا نکرده‌ایم و به نوعی بدهکاریم چون کارکردهای‌مان نسبت به افق ترسیم شده کافی نبوده است.

پیرهادی در این راستا توضیح داد: بخشی از این ضعف در کارکردها به باورهای شخصی برمی‌گردد و بخشی نیز به بودجه و امکانات. البته باید با مدد گرفتن از فرهنگ حسینی، به ضعف‌ها غلبه کنیم چون مردم ما نشان داده‌اند تصمیم‌گیر بزرگی هستند.

وی به فعالیت‌های بسیج شهرداری تهران اشاره کرد و توضیح داد: ‌بسیج شهرداری نیز به نوبه خود و همچنین امکانات در اختیار، کارهای مختلفی انجام داده‌ایم.

پیرهادی یادآور شد: ۷۴ درصد کارکنان شهرداری تهران یعنی معادل ۳۸ هزار و ۵۰۰ نفر بسیجی هستند و به این ترتیب می‌توان گفت که این شهرداری رتبه نخست را در بسیج ادارات کشور به لحاظ تعداد عضو دارد.

وی ادامه داد: ‌در گام اول سعی کرده‌ایم نقطه اتصال پرسنل را با ساختارهای بسیج تقویت کنیم. در گام بعدی به دنبال بحثآموزش و ساماندهی رفتیم تا اعضای کارآمدتری را برای انجام فعالیت‌های مختلف تربیت بکنیم. برای تحقق امر آموزش نیز، یک مرکز آموزشی را راه‌اندازی کرده‌ایم.

پیرهادی همچنین اجرای «طرح مطالعاتی شهید مطهری» را از کارکردهای بسیج شهرداری تهران نام برد که مخاطبان زیادی دارد. در این راستا تاکنون ۴۰۰ نفر دوره‌های تربیت مربی را گذرانده‌اند و می‌توانند در کانون‌های فرهنگی تهران آثار شهید مطهری را ارائه کنند.

وی به اجرای طرح «حلقه صالحین» در بسیج شهرداری هم اشاره کرد و گفت: ۱۳۰۰ حلقه هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه داده و به ابهامات جوانان پاسخ می‌دهند.

پیرهادی، دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران و ارائه خدمات به آنها، برگزاری یادواره‌های شهدا و… را از دیگر فعالیت‌های بسیج شهرداری تهران برشمرد و گفت: ‌البته در این زمینه رضایت نداریم و باید وقت بیشتری صرف کنیم. ما در این راستا از همه افرادی که قصد کمک دارند حمایت و حتی از ارائه پیشنهادات شهروندان استقبال می‌کنیم.

وی در پایان در مورد نقش تشکلهای غیردولتی و فعالیت آنها در زمینههای اجتماعی و فرهنگی به ویژه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت:امیدواریم در آینده، تشکلهای غیردولتی ما به اندازهای تجربه کسب کنند که بتوانند براساس وظایف محوله فعالیت کنند. برای دستیابی به این مهم باید از تجربیات مثبت دیگران نیز استفاده کنند. البته تشکلهایی از این دست نباید از مسیر فعالیت مشخص شده خارج شوند، چون این امر آسیبهایی به آنها وارد میکند.