به گزارش افکارنیوزبه نقل از جوان، در این میان، هرچند اظهارنظرهای مختلفی در این باره مطرح شده و می‌شود اما کفه ترازوی موافقان این طرح سنگین‌تر است. به اعتقاد موافقان، افزایش سن دریافت گذرنامه از ۱۸ سال به ۴۰ سالگی آنهم با اذن ولی قهری(پدر و سرپرست دختر) یا حاکم شرعی بی‌تردید ضرورتی است که مجموعه‌ای از دلایل فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و امنیتی را در بر می‌گیرد و می‌تواند هرج و مرج در صدور گذرنامه‌های بی‌مورد برای دختران مجرد را ساماندهی کند. بر اساس این طرح، شرایط صدور گذرنامه برای خانم‌های مجرد همچون گذشته است با این تفاوت که تنها افزایش سنی برای در اختیار داشتن گذرنامه برای بانوان مجرد زیر ۴۰ سال در نظر گرفته شده است که آنها ملزم هستند در صورت تصویب نهایی این قانون با اجازه ولی قانونی یا حکم حاکم شرع درخواست صدور گذرنامه کنند.

طبیب زاده: خروج بی‌ضابطه دختران مجرد آسیب‌زاست
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و همچنین فراکسیون زنان در این ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی «جوان» می‌گوید: در ارتباط با این طرح صحبت هایی صورت گرفته اما همچنان در صحن علنی نیامده است. با این حال به رغم آنکه من صحبت‌های طرفین را نشنیده‌ام اما به اعتقاد من باید ورود و خروج‌ها قانونمند‌تر از قبل شود.

زهره طبیب زاده می‌افزاید: در گذشته نیز بحث‌هایی مطرح بود و اگر کسی ازدواج نکرده بود نمی‌توانست خارج شود. هرچند بحثخروج مجردها امکان‌پذیر بود اما در مجلس ششم زنان نماینده حاضر در مجلس(اصلاح‌طلب‌ها) روی این قضیه کار کردند و ممنوعیت خروج با توجه به مجرد بودن را بلامانع و حتی از آن به عنوان یک دستاورد یاد کردند!

وی خاطرنشان می‌کند: قانونی که در مجلس ششم و توسط اصلاح‌طلب‌ها برای خروج ساده و بی‌ضابطه دختران مجرد تصویب شد، ضربه‌های فراوانی را به حیثیت فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی کشور ما زد تا جایی که تبعات خروج بی‌ضابطه دختران مجرد از کشور مثل بمب در کشورهای حاشیه خلیج فارس صدا کرد!

طبیب زاده اظهار می‌کند: بسیاری از دختران اکنون در دام باندهای خرید و فروش قرار گرفته‌اند و این به حیثیت کشور ما ضربه وارد می‌کند. اما مجلس ششمی‌ها و برخی از نمایندگان مجلس فعلی با این استدلال که دختران بالای ۱۸ سال دیگر عاقل هستند، فرافکنی کردند و می‌کنند و در حقیقت، مسائل را از سر خود باز می‌کنند؛ در شرایطی که این دیدگاه آنها فمنیستی است.

عضو فراکسیون زنان مجلس عنوان می‌کند: به نظرمن نباید این کار را احساسی دید؛ اسناد زیادی درباره خطرات و تبعات و اتفاقات ناگوار خروج دختران مجرد از کشور وجود دارد و کمیسیون امنیت مجلس با توجه به این مسائل چنین تصمیمی گرفته و طرح اجازه ولی قهری یا حاکم شرع را برای صدور گذرنامه دختران مجرد تصویب کرده است.

وی با اشاره به معضلات خروج دختران بدون دلایل خاص می‌گوید: دختران جوان زیادی برای درس خواندن از کشور خارج می‌شدند و تحت فرهنگ غربی قرار می‌گرفتند و در نتیجه مشکلات زیادی را برای خود و کشور به‌وجود می‌آوردند و حتی حداقل مناسبات دینی را هم از دست می‌دادند. در شرایطی که اگر تمایل به درس خواندن وجود دارد در ایران تمامی شرایط موجود است. با این حال، اگر اجازه و اذن پدر یا همسر در خروج وجود داشته باشد موردی ندارد اما نه اینکه دختری در خانه پدر زندگی کند و بدون اجازه وی از کشور خارج شود!
طبیب زاده می‌افزاید: من به دلیل آسیب‌های اجتماعی و حیثیتی خروج بی‌ضابطه و بدون دلیل قانع کننده دختران مجرد، موافق این طرح هستم.

اسفنانی: محدودیت دختران برای خروج جنبه شرعی ندارد
اما عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی هم در این ارتباط به «جوان» می‌گوید: تغییر سن گذرنامه از ۱۸ به ۴۰ سال برای خروج خانم‌ها از کشور جنبه شرعی ندارد.

محمدعلی اسفنانی با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون امنیت ملی مبنی بر تغییر سن خروج خانم‌ها از کشور می‌افزاید: این موضوع طرح خامی است که در کمیسیون امنیت ملی مطرح شده و امیدی به اینکه به نتیجه و تصویب برسد، وجود ندارد.

نقوی‌حسینی: سلامت بانوان حفظ می‌شود
سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در این باره به ایسنا گفته است: لایحه گذرنامه به پیشنهاد دولت برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده است که در ماده ۱۵ این لایحه سقف سنی اعطای گذرنامه به بانوان مجرد ۴۰ سال تعیین شده است و بر این اساس بانوان مجردی که سن‌شان کمتر از ۴۰ سال باشد می‌توانند در صورت اجازه ولی قهری یا حکم حاکم شرع گذرنامه در اختیار داشته باشند؛ این طرح برای حفظ سلامت بانوان است.

میرگلو بیات: اذن ولی محدود به موارد خاص شود
با این حال، نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هم در این باره معتقد است: این فراکسیون قرار است به هیئت رئیسه مجلس پیشنهاد دهد که مصوبه ضرورت موافقت ولی قهری یا حاکم شرع به منظور صدور گذرنامه برای دختران زیر ۴۰ سال تنها شامل دخترانی شود که با هدف نامشخصی به خارج از کشور مسافرت می‌کنند.

بنا به گفته شهلا میرگلوبیات، برخی از این افراد در خارج از کشور مشکلاتی برای کشور و خود به وجود می‌آورند که البته این افراد تعداد کمی از دختران مجرد هستند.

آصفری: نیازمند برخی اصلاحات است
دبیر اول کمیسیون امنیت ملی هم در همین ارتباط به خبرنگار اجتماعی «جوان» می‌گوید: این لایحه برای گذرنامه است که در ۴۰ ماده تصویب و از دولت نیز به مجلس ارجاع داده شده است. تاکنون نیز ۱۵ ماده آن مطرح شده است و برخی از مواد تصویب شده و برخی مورد اصلاح قرار گرفته‌اند.

محمد حسن آصفری می‌افزاید: یکی از بندهای این مصوبه، افزایش سن گذرنامه برای دختران مجرد تا ۴۰ سالگی است که مخالفان و موافقان خود را دارد ولی همچنان ملاک اصلی صحن علنی مجلس است.

وی خاطر نشان می‌کند: این ماده نیاز به اصلاح دارد و باید به شخصه بگویم که برخی از خانم‌های مجرد هستند که مشغول تحصیل یا تحت درمان هستند یا حتی ولی آنها فوت کرده اما در این ماده به صورت کامل روی این موارد بحثنشده است.

نتیجه گیری
به هر حال، به نظر ميرسد طرح مشروط شدن خروج دختران مجرد از كشور به اجازه ولي يا حاكم شرع با توجه به سياستهاي غرب براي حيثيت زدايي از زنان و دختران ايراني و نيز استفادههاي ابزاري از آنان، ضرورتي است كه اجراي آن ميتواند بسياري از نقشههاي طراحان سياستهاي جنگ نرم و پروژههاي فمنيستي را نقش بر آب كند.