به گزارشافکارنیوزبه نقل از مهر، هر سال در ایام فصل سرما و ایجاد پدیده وارونگی هوا و افزایش آلودگی شهروندان تهرانی با تهدید حملات ذرات آلاینده به ریه ها، چشم ها و پوست خود مواجه می شوند. ذراتی که برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک است.

در این میان افرادی که دارای بیماریهای تنفسی هستند همراه با سالمندان بیشتر در معرض آسیب آلودگی هوا قرار دارند و پزشکان توصیه می کنند از خانه خارج نشوند. ولی به غیر از سالمندان و بیمارانی با مشکلات تنفسی، گروهی دیگر در پایتخت زندگی می کنند که حتی در شرایط عادی آب و هوا هم با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می کنند.

بر اساس اعلام بنیاد شهید تهران بیش از ۴ هزار جانباز شیمیایی دارای پرونده ساکن تهران هستند که سازمانهای مردم نهاد این آمار را بیش از ۷ هزار جانباز شیمیایی با پرونده و بدون پرونده اعلام می کنند. جانبازان شیمیایی دارای ریه های تخریب شده از گاز خردل، چشمانی حساس و مشکلات پوستی هستند که آلودگی هوا حتی گرد و غبار می تواند آنها را از پای در آورد.

بر اساس این گزارش غیر از تعداد جانبازان شیمیایی گروهی دیگر از جانبازان از سایر استانهای کشور برای مداوا و معالجه به تهران سفر می کنند که این آمار جانبازان شیمیایی حاضر در پایتخت را تا چند برابر افزایش می دهد.

نکته قابل تامل استقرار بیمارستانهای ویژه درمان جانبازان شیمیایی در نقاط آلوده شهر است که می توان به بیمارستان ساسان در میدان ولیعصر و بیمارستان بقیه الله در میدان ونک اشاره کرد. این آمارها نشان می دهد که آلودگی هوا تاثیر بسیار تخریبی بر وضعیت سلامت جانبازان شیمیایی دارد ولی متاسفانه پس از سالها توصیه و تذکر از سوی جانبازان و رسانه ها هنوز هیچ اقدامی برای جابجایی و انتقال بیمارستانهای تخصصی جانبازان به مناطق خوش آب و هوا و حتی انتقال خانه های جانبازان شیمیایی حاد از شهر تهران انجام نشده است.

بیمارستانهای جانبازان شیمیایی را منتقل کنید

غلام دلشاد جانباز ۷۰ درصد شیمیایی " HI CBR "(وضعیت حاد مصدومیت شیمیایی) و بنیانگذار انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی شیراز که مدتی است در بیمارستان خاتم الانبیا تهران بستری شده است در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: باز هم به شیراز انگار در تهران نمی شود تنفس کرد. ما به دلیل استقرار پزشکان خوب و فوق تخصصی و حضور پزشکان خارجی در تهران مجبوریم به این شهر سفر کنیم تا مداوا شویم و چاره ای نداریم.

وی گفت: امید داشتیم مسئولان حداقل بیمارستانهای ویژه جانبازان شیمیایی را به مناطقی بهتر منتقل می کردند تا حتی با بستن پنجره ها در محاصره آلودگی هوا نباشیم.

توصیه پزشکی به جانبازان شیمیایی

دکتر جعفر اصلانی فوق تخصص ریه و فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله‌(عج) هم در گفتگو با خبرنگار مهر شرایط آلودگی هوای تهران برای جانبازان شیمیایی را بسیار خطرناک عنوان کرد و افزود: مصدومان شیمیایی تحریک پذیری بالایی دارند و آلودگی هوا موجب بروز مشکلاتی مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه و سرفه های زیاد برای آنها می شود.

وی افزود: توصیه می شود جانبازان شیمیایی:

۱ - داروهای خود را منظم مصرف کنند

۲ - از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند

۳ - از لبنیات بیشتر استفاده کنند

۴ - میوه های تازه مصرف کنند

وی اظهار داشت: میوه های تازه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان می توان در جلوگیری از افزایش عوارض آلودگی هوا در ریه ها جلوگیری کند.