به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، منصور آتشی اظهار کرد: بند ۶۶ قانون بودجه امسال، بازنشستگی با ۱۰ سال بیمه‌پردازی را برای چهارمین سال پیاپی تمدید کرد و آن را منوط به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی از سوی هیات دولت دانست.

وی افزود: آیین‌نامه اجرایی این قانون با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ ششم آبان ماه ابلاغ شد.

مدیرکل امور مستمری سازمان تامین اجتماعی در ادامه با اعلام اجرای این قانون از ۱۵ آبان ماه در کلیه شعب سازمان تامین اجتماعی، عنوان کرد: بدین ترتیب مردان دارای ۶۰ سال سن و زنان دارای ۵۰ سال سنی که سابقه ۱۰ سال بیمه‌پردازی داشته باشند، مشمول این قانون شده و می‌توانند نسبت به برقراری مستمری اقدام کنند.

آتشی در ادامه تاکید کرد: مستمری این افراد به نسبت سنوات بیمه‌پردازی‌شان و با لحاظ ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تعیین می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بازنشستگی با ۱۰ سال بیمه‌پردازی تا پایان سال قابل اجراست، چرا که جزئی از قانون بودجه سال ۹۱ است.

مدیرکل امور مستمری سازمان تامین اجتماعی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا در زمینه چگونگی استفاده افرادی که کمتر از ۱۰ سال بیمه‌پردازی دارند از این قانون، گفت: این افراد می‌توانند کسری سوابق بیمه‌ای خود تا ۱۰ سال را با پرداخت مابه‌التفاوت جبران نمایند.

آتشی ادامه داد: پس از دریافت تقاضای این افراد از سوی واحد اجرایی، مابه‌التفاوت‌ها تعیین و متقاضی باید بلافاصله پس از محاسبه، آن را پرداخت کرده و یا انصراف دهد.

وی همچنین در زمینه استفاده افرادی که طبق نظر کمیسیون پزشکی از کار افتاده اعلام شده، اما شرایط قانونی برای دریافت مستمری از کار افتادگی را ندارند، اظهار کرد: این افراد حتی در صورت نداشتن شرایط سنی استفاده از بازنشستگی با ۱۰ سال بیمه‌پردازی، می‌توانند از این موضوع استفاده کنند و در صورتی که سوابق آنها کمتر از ۱۰ سال باشد، ضروری است نسبت به جبران سوابق بیمه‌پردازی خود و رساندن آن به ۱۰ سال اقدام کنند.

گفتنی است از زمان اجرای بازنشستگی با ۱۰ سال بیمهپردازی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر در سالهای ۸۶، ۸۸، ۸۹ و ۹۰ از این قانون استفاده کردهاند.