افکارنیوز گروه اجتماعی:

صنعت توریسم نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با نوسانات بازار ارز دچار آشفتگی شده است. این آشفتگی در بازار جهانگردی به شدت از دیگر صنایع قابل روئیت تر است چرا که صنعت جهانگردی در ارتباط کاملامستقیم با نرخ ارز در کشور به حساب می آید. چه مسافرانی که از ایران به سمت خارج قصد عزیمت دارند و چه جهانگردانی که خواهان سفر به ایران هستند باید پول خود را به ارز هایی مانند یورو و دلار تبدیل کنند و همین موضوع نیز بر تاثیر نوسانات ارزی در بازار توریسم می افزاید.

و با نگاهی بر اتفاقات ماههای اخیر می توان این تاثیر در صنعت توریسم را دید. امروز مسافرانی که از خارج به تهران می آیند تقریبا با دلارهایشان می توانند دو برابر ریال دریافت کنند و همین مسئله نیز می تواند رشد مسافرت های خارجی به کشور را افزایش دهد. اما از سوی دیگر همین افزایش قیمت دلار باعثمی شود که ایرانی ها برای سفر به خارج دو برابر هزینه را متحمل شوند و این موضوع باعثشده است تا بسیاری از تورهای جهانگردی به خارج لغو شود و برخی از آژانس های مسافرتی نیز با مشکلات جدی روبه رو شوند.

افزایش نرخ ارز باعثشد تا کشورمان به عنوان مقصدی ارزان در گردشگری شناخته شود و این می تواند موجب افزایش حضور مسافران خارجی در شهرهای مختلف کشور شود و صنعت توریسم ایران را رشد قابل توجهی دهد. اما همانطوری که عنوان شد اثر دیگر این نوسان ارز در مسافرت های خارجی است که برخی آمارها تا پیش از این از تعداد حدود ۴ میلیون سفر خارجی در سال حکایت می کرد که بسیاری از این سفرها نه به قصد تحصیل و یا کار بلکه به مقصد کشورهایی چون امارات و ترکیه صورت می گرفت که عملا در مقایسه با دیدنیهای کشورمان حرفی برای گفتن ندارند.

و نکته جالب هم اینجا بود که بسیاری از همین مسافران دبی و استانبول غیر از شمال کشور جای دیگری را ندیده بودند و ارز کشور را به راحتی خارج می کردند.

افزایش ارز باعثشده تا قیمت بلیط هواپیما تا بیش از دو برابر افزایش یابد. به عنوان مثال نرخ بلیت پرواز دو طرفه دوبی – تهران – دوبی با شرکت امارات ایر، ۴۰۱ دلار است که با نرخ ارز قبلی ۵۱۲ هزار تومان بود اما به یکباره به یک میلیون و دو هزار تومان افزایش یافته است. همچنین بلیت رفت و برگشت تهران – دوبی – لندن را دو میلیون و ۶۶۰ هزار تومان می‌فروشند در حالیکه پیش از این نرخ این بلیت یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بود.

این افزایش را باید گذاشت در کنار افزایش هزینه های هتل، غذا و… که باعثشده مسافرت های خارجی با کاهش شدیدی مواجه شود. گفته می شود پروازهای روزانه دبی و استانبول با کاهش شدیدی مواجه شده و آمار مسافران خارجی به کمتر از نصف رسیده است.

هرچند که مسافرت حق عموم شهروندان است و کسی حق ندارد مانع سفرهای خارجی شود اما در شرایط تحریم، این افزایش موجب شده تا سفرهای غیر ضروری به اصطلاح کاری دولتی ها هم کاهش یابد و از طرفی هر کسی که می خواهد به هر قصدی از جمله تفریح عزم سفر کند هزینه آن را از جیب خود و با نرخ ارز واقعی پرداخت کند که این اتفاق خوبی است.

لذا آنچه که وضعیت صنعت توریسم در آینده نزدیک می توان مشاهده کرد نوعی تعادل در این حوزه است. افزایش توریسم خارجی و کاهش سفرهای غیرضروری به خارج از کشور و به تبع آن افزایش سفرهای داخلی و رونق توریسم.