به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، مجید دوست‌علیان در نخستین کنگره «فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی نوپدید» اظهار کرد: گسترش تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات از طریق فضای مجازی مهیا شده است. امکان مقابله با این امر فراهم نیست و نمی‌توان مانع تکنولوژی شد، بلکه باید مدافع مرزهای اعتقادی باشیم تا تکنولوژی آثار منفی بر آن نداشته باشد.

وی افزود: فضای مجازی هم تهدید است و هم فرصت است، اگر خوب شناخته شود، تبدیل به فرصت شده و اگر از آن مراقبت نشود، یک تهدید جدی به حساب می‌آید، لذا بحثآسیب‌های اجتماعی نوپدید متاثر از فضای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با تشریح ویژگی‌های فضای مجازی، عنوان کرد: سرعت، دامنه انتشار، فرا زمانی و مکانی بودن، جذابیت، تنوع، حجم بسیار زیاد، فنی بودن و پنهان بودن و افزایش دامنه مخاطبان از جمله این ویژگی‌هاست که سبب شده دشمنان سوار بر موج فضای مجازی، سعی در تخریب اصول اعتقادی جوانان داشته باشد.

به گفته دوست‌علیان، آثار مثبت فضای مجازی، انتقال بهتر و سریعتر و ارزان‌تر اطلاعات را شامل می‌شود که اگر بتوان به آن مجهز شد و از حالت انفعال خارج شد، می‌توان در آن صورت حالت تهاجمی برای مقابله با دشمن پیدا کرد.

بنابر اظهارات وی، آموزشی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد، می‌تواند موجب ارتقای کیفیت زندگی انسان، صرفه‌جویی در هزینه و دسترسی و ارائه خدمات مناسب به جامعه شود.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تاکید کرد: کاهش احساسات و عواطف و کاهش حضور جوانان و نوجوانان در جمع خانواده از جمله آثار منفی فضای مجازی است که او را در معرض بسیاری از آسیب‌های دیگر قرار می‌دهد.

به گفته دوست‌علیان، ارتباط چهره به چهره، قدم زدن، پارک رفتن، حضور در جمع خانواده و دوستان سبب ایجاد عواطف و احساسات و بیمه شدن انسان در برابر آسیب‌های نوپدید می‌شود.

وی افزود: در فضای مجازی نوجوانان و جوانان به سوی انزوا، گوشه‌گیری و عدم جامعه‌پذیری پیش می‌روند و نمی‌توانند نقشی همچون نوجوانان دفاع مقدس داشته باشند.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تاکید کرد: ارائه هویت‌ها، وعده‌ها و شخصیت‌های دروغ و کاذب از جمله ویژگی‌های فضای مجازی است.

دوست‌علیان ادامه داد: رواج ازدواج‌های اینترنتی، شکستن قداست ازدواج، حرمت‌شکنی و ورود به اطلاعات خصوصی افراد، سوء استفاده‌های مالی و اخلاقی، پرده‌دری از حیا و عفت و قبح‌شکنی از این امور در شبکه‌های اجتماعی، اعتیاد به اینترنت، رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، دوستی‌های خیابانی‌، عضویت در شبکه‌های فساد، فرار از خانه، آسان شدن جاسوسی و جذب خودآگاه و ناخودآگاه کاربران به جاسوسی از سوی دشمن، بسیج کردن مردم در راستای اهداف سیاسی و اجتماعی دشمنان و اخذ هویت‌های فرهنگی و جایگزینی هویت‌های دیگر از جمله آسیب‌های نوپدیدی هستند که در صورت عدم توجه به فضای مجازی، گسترش می‌یابند.

وی در ادامه با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور است، عنوان کرد: جامعه هدف این وزارتخانه بسیار گسترده است و در این وزارتخانه آسیب‌ها و مسائل اجتماعی به صورت تخصصی دیده می‌شود.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ارائه راهکار در زمینه پیشگیری از آسیب‌های نوپدید، خاطر نشان کرد: اگر خانواده‌ها و والدین برای مواجه شدن با فضای مجازی آمادگی داشته باشند و بدانند که چگونه با کودکانشان برخورد کنند و نیازهای عاطفی و روانی کودک در درون خانواده رفع شود، می‌توان از این آسیب‌ها پیشگیری کرد.

دوست‌علیان افزود: باید خانواده به عنوان کانون اولیه پیشگیری مورد توجه قرار گیرد و نگاه پیشگیرانه تا درمان محور در اولویت قرار دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: باید وسیله‌ پیشگیری و امکان آن را فراهم کرد و در این زمینه از بسترهای مناسب همچون محرم و رمضان و فطرت‌های دینی نوجوانان و جوانان استفاده کرد.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بر لزوم همکاری و هماهنگی‌ دستگاه‌های فرهنگی، قوه قضاییه و نیروی انتظامی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سید عبدالله عمادی معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم گفت: فضای مجازی و آسیب‌های نوپدید ناشی از آن به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: فضای مجازی یک شمشیر دو لبه است، چرا که می‌تواند هم تهدید و هم فرصت باشد و اگر بتوان آن را مدیریت کرد، می‌توان به خوبی از آن بهره برد، اما در غیر این صورت قطعا تبدیل به یک تغییر می‌شود که باعثبروز بسیاری مشکلات در جامعه خواهد شد.

وی افزود: در این صورت این فضا نسل جوان را که خلاق، کوشا، آینده‌ساز و پرانرژی است را تهدید می‌کند و از همه‌ مهم‌تر خانواده را به عنوان مهم‌ترین رکن اجتماع مورد تهدید قرار خواهد داد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بر لزوم فعال‌تر بودن دستگاه‌های اجتماعی تاکید کرد: چرا که هر گاه برخوردی منفعل صورت گرفته است، منجر به بروز تهدید شده و همیشه این دستگاه‌ها یک گام عقب‌تر بوده‌اند و ضروری است پیش از بروز پدیده‌ها، راهکارهای آن را در اختیار داشت.

رییس کنگره فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی نوپدید در ادامه با اشاره به آغاز به کار دبیرخانه این کنگره در سال ۹۰، گفت: هدف از این کنگره، شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است.

عمادی با تشریح سیاست‌گذاری‌های این همایش، گفت: محور اول سیاست‌گذاری‌ها، فضای اجتماعی آسیب‌های اجتماعی است، از جمله اینترنت، ماهواره، بلوتوثو شبکه‌های مجازی. محور دوم، خانواده، فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی و محور سوم، گونه‌شناسی و تیپ‌شناسی جرایم سایبری است.

وی در ادامه با اشاره به دریافت ۱۰۹ مقاله از سوی کنگره علمی همایش، گفت: در این میان ۲۴ مقاله به صورت سخنرانی، ۴۳ مقاله به صورت پوستر و ۴۲ مقاله برای چاپ انتخاب شدهاند.