به گزارش افکار به نقل از مهر، در حالی پس از خارج کردن جنین از شکم جوان خانوکی، این فرد طی یک روز کانون توجه قرار گرفت که عباس ۲۲ ساله سالها بدلیل فقر و تنگدستی درد طاقت فرسای این توده را در حالی تحمل می کرد که پس از ترک تحصیل مشغول کارگری و زندگی در کانکس همراه شش نفر دیگر از اعضای خانواده زلزله زده اش بود و کسی به وی و مشکلاتش توجهی نداشت.

هرچند که خارج شدن این جنین از بدن عباس به یکی از عجیبترین خبرهای سال تبدیل شد که این پدیده حداقل اوج محرومیت این خانواده زلزله زده را نمایان کرد و مشخص شد که تمام فرزندان این خانواده برای امرار معاش ترک تحصیل کرده و به کارگری روی آورده اند.

بدلیل فقر خانواده ام ترک تحصیل کرده و مشغول کارگری هستم
عباس مسعودپور، بیماری که توده ۱.۸ کیلویی از شکم وی خارج شد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از ۶ ماهگی این تومور را در شکم خود تحمل کرده ام، گفت: در زمان کودکی پزشکان وجود غده در درون شکم من را تشخیص داده بودند، اما در دو هفته پیش با احساس درد بسیار شدید در ناحیه شکم به پزشک مراجعه کردم و پزشکان دریافتند که یک توده بزرگ در شکم من وجود دارد.وی که اهل روستای خانوک از توابع شهرستان زرند در استان کرمان است با بیان اینکه به علت فقر شدید در مقطع راهنمایی
درس را رها کرده و به کارگری مشغول است، گفت: خانواده ما ۵ فرزند دارد که چهار برادر و یک خواهر هستیم و تمامی اعضای خانواده با رها کردن درس، مشغول کارگری هستیم.

وی ادامه داد: من با وجود این توده بزرگ در شکمم هرروز به عنوان یک کارگر ساختمانی کار می کردم ولی مجبور بودم درد بسیار زیادی را پس از بازگشت به منزل تحمل کنم.

وی ضمن تقاضای کمک از مسئولین افزود: به علت انجام عمل جراحی توانایی کار را از دست داده ام و نمی دانم با این حال چه به روز من و خانواده ام می آید.

توان پرداخت مخارج درمانی عباس را ندارم

مادر عباس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ابراز گله از بالا بودن مخارج پزشکی ادامه داد: قبلا چند بار عباس را به دکتر بردیم اما با افزایش این مخارج درمان و عدم توانایی مالی کافی، نتوانستیم معالجات را ادامه دهیم که این امر باعثرشد توده در شکم وی شد، همچنین به علت عدم آشکار بودن غده، کسی تشخیص صحیحی نمی داد.

وی افزود: در گذشته نیز یک بار عباس به علت تصادف و ضربه مغزی در بیمارستان بستری شد و به علت مخارج زیاد در آن حادثه، توانایی مالی خود را برای پیگیری موضوع غده داخل شکم وی از دست دادیم.

مادر عباس از فشار زیاد به پسرش به علت کار زیاد در حسینیه خانوک برای برگزاری مراسم اربعین خبر داد و گفت: عباس هر روز ۱۰ ساعت به کار و کارگری می پرداخت و هنگام برگشت به منزل از درد به خود می پیچید و با شدت گرفتن این درد مجبور شدیم به بیمارستان مراجعه کنیم.

وی با بیان اینکه پدر عباس در گذشته به چاه کنی مشغول بود، ادامه داد: وی نیز به علت بیماری در منزل بستری است و در حال حاضر حتی به غذای روزانه نیز محتاج هستیم.

این مادر، عباس را پسری پرکار و مسئولیت پذیر دانست و گفت: تمام کارهای خانه برعهده عباس است که به علت این بیماری آینده خانواده ما معلوم نیست.

وی که از زلزله زدگان زرند است با اشاره به اینکه منزلی که بعد از زلزله برای ما ساختند به دلایلی تخریب و غیرقابل سکونت شده است، گفت: ما به همراه پنج فرزندمان در یک کانکس کوچک و بدون هیچ امکاناتی از جمله حمام در خانوک زندگی می کنیم.

مادر عباس، بی بضاعتی و بالا بودن هزینه های تحصیل را باعثترک تحصیل تمام فرزندان خود دانست و گفت: دخترم نیز به علت بالا بودن مخارج تحصیل قصد رها کردن مدرسه را داشت که فردی با پذیرش هزینه ها از ترک تحصیل وی جلوگیری کرد.

این جنین به تدریج در بدن بیمار رشد کرده است

مسعود مقدری، رئیس بیمارستان شهید باهنر کرمان، در رابطه با عمل جراحی انجام شده و شایعات فراوانی که درپی آن ایجاد شده است، گفت: این یک مورد نادر پزشکی است که به احتمال زیاد سلولی از جنین دیگر در جنین بیمار رسوخ کرده و در داخل شکم این فرد بیمار مانده است.

وی ادامه داد: این سلول از کودکی در شکم فرد بیمار رشد کرده که با توجه به فقر زیاد، خانواده بیمار توانایی پیگیری موضوع را نداشته اند و حتی با وجود درد زیاد، توده را در درون شکم خود تحمل کرده است.

وی از عمل جراحی بسیار موفقیت آمیز پزشکان بیمارستان باهنر کرمان گفت و افزود: طی یک عمل جراحی بسیار سخت توسط تیم پزشکی مطرح بیمارستان به سرپرستی دکتر زینعلی نژاد، این توده به طور کامل بیرون آمده است که جهت بررسی کروموزومی به بخش پاتولوژی منتقل شده است.

وی در رابطه با این موضوع که امکان زنده بودن این توده پس از عمل وجود داشته نیز گفت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد چراکه این غده، یک توده بوده و نمی توان گفت یک جنین زنده بوده است، در این رابطه تنها دلیل اینکه تاکنون این توده تشخیص داده نشده، فقر بسیار شدید این خانواده و عدم توانایی آنها در مراجعه به پزشک بوده است.

وی از امکانات بسیار مناسب بیمارستان نیز سخن به میان آورد و افزود: اگر این مورد در جای دیگر جراحی می شد، احتمال خطرات زیادی برای بیمار وجود داشت.فقر شدید خانواده مانع پیگیری درمان عباس شده است

سیدحسن حسینی هوشیار، دستیار ارشد جراحی بیمارستان شهید باهنر و دانشگاه علوم پزشکی کرمان که به عنوان دستیار در عمل جراحی حضور داشت، در رابطه با این عمل در بیمارستان باهنر کرمان گفت: چند روز قبل یک جوان ۲۲ ساله با وجود توده شکمی توسط دکتر حمید زینعلی نژاد، یکی از اساتید دانشگاه بستری شد.

وی ادامه داد: طبق شنیده ها از حدود شش ماهگی یک توده در شکم این فرد وجود داشته که به آرامی رشد کرده و از پنج سال پیش رشد آن بیشتر و طی ۴ تا ۵ روز قبل از پذیرش به علت بزرگ شدن توده، فشار زیادی به معده، روده ها و اثنی عشر فرد وارد آورد که به همین لحاظ فرد توانایی جذب خوراکی را نداشت و این عامل باعثمراجعه بیمار شده بود.

هوشیار از وجود دردهای مزمن شکمی قبل از عمل جراحی خبر داد و افزود: درمان این فرد به علت عدم مراجعه به پزشک تا این لحظه انجام نشده بود که فقر بسیار شدید این خانواده را می توان علت این موضوع دانست.

وی گفت: تیم جراحی با تشخیص توده " تراتما " این فرد مورد جراحی قرار داد ولی وقتی توده باز شد توموری مشاهده شد که به شکل جنین درآمده بود و به عبارتی شبه جنین است و این موضوع که این جنین زنده بوده و حیات داشته صحت ندارد.

وی ادامه داد: توده های " تراتما "، یک لایه سخت از توده های جنینی است که ممکن است قسمتهای بالغ جنین مثل پوست و دندان و سایر اندام را نیز شامل شود اما به ندرت به سمت شبه جنین بودن حرکت کنند و همین موضوع که این تومور شکل شبه جنین انسان را پیدا کرده، نادر بوده است.

حسینی هوشیار، تیم پزشکی دانشگاه کرمان را جزو تیمهای مطرح و درجه یک کشور دانست و تصریح کرد: این عمل به صورت کامل در این مکان انجام شد و موفقیت کامل داشته است که مریض نیز درحال مرخص شدن از بیمارستان است.