افکارنیوز گروه اجتماعی:

دکتر فریدون فضائلی نژاد / جنون گاوی، بیماری در ارتباط با یک عامل قابل انتقال است که مغز و طناب نخاعی گاو را تحت تاثیر قرار می دهد. عامل بیماری قدرت بقای بسیار بالائی دارد بطوری که در برابر انجماد و حرارت بسیار مقاوم می باشد. جنون گاوی بیماری عصبی پیشرونده و کشنده‌ای در گاوان است که براساس مطالعات اپیدمیولوژیک تنها راه اثبات شده انتقال آن به انسان از راه مصرف بافت‌های آلوده است. دوره‌ نهفتگی‌ بیماری در انسان ‌نیز بسیار طولانی‌ و بیش‌ از ۵ سال‌است‌. علایم‌ بیماری‌ شامل‌ فراموشی‌، لکنت‌ زبان‌، اختلال‌ حافظه‌، عدم‌تعادل‌، فلج‌ و بی‌ اختیاری‌ است‌ که‌نهایتا با مرگ‌ خاتمه‌ می‌یابد.

با توجه به اینکه طی چند روز اخیر یک راس گاو برزیلی ۱۳ ساله در ایالت " پارانا " در جنوب برزیل بر اثر بیماری جنون گاوی تلف شد و از آنجایی که کشور ما یکی از واردکنندگان گوشت قرمز از برزیل می باشد، موجبات نگرانی هموطنان را فراهم آورده است. این در حالی است که صمدیگانه مدیرکل قرنطینه و امور بین الملل سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرده که تاکنون هیچ وارد کننده ای از ایالت " پارانا " برزیل(که اعلام شده بیماری جنون گاوی درآنجا مشاهده شده) گوشت قرمز به کشور وارد نکرده است.

وی با بیان اینکه هنوز مشخص نیست که گوشت‌های وارداتی از برزیل آلوده به بیماری " جنون گاوی " هستند یا نه، از تشکیل کمیته ویژه‌ای برای بررسی گوشت‌های وارداتی از برزیل خبرداد.
صمد یگانه همچنین درخصوص احتمال آلودگی گوشت‌های وارداتی از برزیل به بیماری جنون گاوی، اعلام داشته: هنوز مشخص نیست که گوشت‌های وارداتی از برزیل آلوده به بیماری جنون گاوی هستند. ولی درصورتی که براساس مستندات به این نتیجه برسیم که گوشت‌های برزیلی آلوده اند، واردات گوشت از این کشور را ممنوع خواهیم کرد.

سخت گیری در رعایت موارد بهداشتی در عرصه تولید و عرضه مواد غذایی در اغلب کشورهای توسعه یافته دنیا یک امر حیاتی است، چرا که کوچکترین سهل انگاری به بیماری و یا کشته شدن نیروی انسانی وسیع منجر خواهد شد. به عنوان نمونه چندی پیش وزارت کشاورزی، دامپروری و ماهی‌گیری ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرده است که به محض مشاهده یک مورد بیماری جنون گاوی به سرعت واردات گوشت قرمز از برزیل را متوقف کرده‌است.

اقدام اکثر کشورها حتی کشورهای کمتر توسعه یافته در مواجهه با این بیماری بسیار ضربتی و سریع است، چرا که این بیماری از جمله بیماری های ویروسی فوق العاده خطرناک است که قابل درمان هم نیست. چند سال گدشته کشور انگلستان به محض مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش ابتلا به جنون گاوی در یک راس از دام های این کشور سریعا نسبت به امحای چند هزار راس دام در منطقه آلوده اقدام کرده وآلودگی را در نطفه خفه کردند.

با توجه به حساسیت بوجود آمده بین مصرف کنندگان و اهمیتی که این بیماری وخطر ابتلای آن وجود دارد پیشنهادات ذیل به عنوان یک برنامه کارشناسی به دستگاه های مسئول توصیه می گردد تا اتفاق بدی در این زمینه برای هموطنان رخ ندهد.

۱ - جلوگیری از ورود گوشت قرمز از کشور برزیل و کشورهای همجوار حتی قبل از روشن شدن نتیجه آزمایش.

۲ - جلوگیری از توزیع گوشتهای وارداتی در کارخانجات سوسیس وکالباس وفراورده های گوشتی.

۳ - اجرای برنامه ای زمانبندی شده درخصوص نمونه گیری از گوشتهای وارداتی به صورت مدون ودر تمام طول سال.

۴ - سرکشی سرزده به بازار توزیع گوشتهای وارداتی ونمونه گیری به صورت تصادفی.

۵ - کنترل مبادی ورودی وخروجی کشور جهت جلوگیری از ورود گوشت و فراورده های دامی قاچاق به کشور.

۶ - بازدید سرزده از کارخانجات فرآورده های گوشتی و تهیه مواد آماده، رستوران ها و مراکز توزیع گوشت های بسته بندی شده به ویژه گوشت های و آماده طبخ از قبیل بیفتک، استیک و چرخکرده.