افکارنیوز:مجید ابهری در گفتوگو با فارس، در خصوص وضعیت زنان معتاد در جامعه با تقسیمبندی زنان معتاد به چهار گروه افزود: گروه اول زنانی هستند که به دلیل اعتیاد همسرشان، معتاد شدهاند به این نحو که، مرد معتاد برای اینکه زن خود را در مصرف مواد مخدر همراه خود کند به وی مواد میدهد و زن هم به دلیل اینکه به دنبال نشان دادن اعتماد و وفاداری به همسرش است، پیشنهاد شوهر خود را برای مصرف مواد مخدر قبول میکند.
ابهری در ادامه این مطلب تأکید کرد: ‌ زنان خبر ندارند که این دسته از مردان عشق را نمی‌فهمند بلکه به دنبال دستیار برای تحقق اهداف شوم خود هستند تا در تهیه و تولید مواد کمک‌ حال‌ آنها باشد.
وی درباره دسته دوم زنان معتاد تصریح کرد: دسته دوم زنانی هستند که به دلیل‌ استفاده از قرص‌های لاغری همچنین قرص‌هایی که برای رفع چین و چروک در بازار است به مواد مخدر آلوده می‌شوند چرا که یکی از مواد تشکیل دهنده این داروها، ‌ ماده مخدر شیشه است.
این آسیب‌شناس اجتماعی ادامه داد: دسته سوم زنانی هستند که از ماده مخدر شیشه و کراک به عنوان درمان استفاده می‌کنند و تحت تأثیر تبلیغات دورغین مبنی بر اینکه شیشه و کراک اعتیاد نمی‌آرود، ‌ قرار گرفته و به مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.
وی افزود: به دلیل رقابت منفی و تبلیغاتی که در خصوص کراک و شیشه می‌شود مبنی بر اینکه این مواد معتادی ندارد روند استفاده این مواد در زنان را افزایش داده است.
این متخصص علوم رفتاری اضافه کرد: ‌ گروه چهارم زنانی هستند که برای بزرگ‌نمایی، کنجکاوی و اثبات خود به دیگری به سمت مواد مخدر کشیده می‌شو‌ند.
ابهری اظهار داشت: ‌ البته استفاده از مواد مخدر روان‌گردان در پارتی‌ها، مهمانی‌های شبانه، سالن‌های بدن‌سازی نیز از دیگر راه‌های گرایش زنان به اعتیاد است؛ ‌ عده‌ای از زنان و دختران به دلیل چشم‌ و هم‌چشمی دچار رقابت‌های منفی شده و معتاد می‌‌شوند که بعد از یکی دو روز که مواد را مصرف نکردند و علائم سوء آن را در خود دیدند متوجه اعتیاد خود می‌شوند.
ابهری در خصوص مشکلاتی که برای زنان معتاد به وجود آمده است، گفت: این دسته از زنان مشکلات زیادی دارند و حاضر هستند برای به دست آ‌وردن پول برای خرید مواد، ‌دست به هر کاری بزنند.
وی در ادامه این مطلب افزود: شرکت در باندهای توزیع و تولید مواد مخدر، ‌ دزدی و حتی قتل از مشکلات بارز زنان معتاد است.
این آسیب شناس اجتماعی اظهار داشت: زنان معتادی که شوهران‌ سالم و منطقی دارند، ‌ معمولا به وسیله شوهر خود درمان می شوند ‌اما بعضی از مردان قبول نمی‌کنند که با زن معتاد زندگی کنند که کار این افراد به طلاق کشیده می‌شود.
وی در خصوص راهکارهایی که برای مقابله با این معضل اجتماعی وجود دارد، ‌ گفت: اطلاع‌رسانی و ارائه راه‌های پیشگیری، ‌ ساده‌تر از درمان است؛ آگاه‌سازی خانواده از طریق صدا و سیما نخستین قدم برای پیشگیری از این معضل است.
مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: ‌ باید برای درمان زنان معتاد، امکانات مناسب ترک و با استفاده از روش‌های صحیح ترک اعتیاد، ‌زنان معتاد را که قصد ترک دارند، ‌ کمک کرد همچنین باید زنانی که شوهران معتاد دارند و خود را اصلاح نمی‌کنند‌، به طور قانونی از آنها جدا شوند تا آسیب ‌کمتر به خانواده و فرزندان برسد.
ابهری ادامه داد: سازمان‌های متولی که در زمینه زنان فعالیت می‌کنند همچون، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، بهزیستی، شهرداری، ‌ سازمان ملی جوانان باید با هم حرکت منسجم در این خصوص داشته باشند و با اراده و عزم ملی و با استفاده از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیاست‌گذاری در زمینه پیشگیری از بروز چنین مسائلی در جامعه را ایجاد کنند.