افکارنیوز_ مهمترين عارضه آلودگي هوا، كاهش طول عمر است. بد نيست اثر اين هواي آلوده را بر اعضا و سيستم هاي مهم بدن هم از زبان دكتر اميرعلي سهراب پور، متخصص داخلي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران بدانيم.

دستگاه تنفسی:
آلودگی هوا باعثایجاد حالت تحریکی در بینی، حلق و سرفه می شود به خصوص در کسانی که دچار مشکل ریوی زمینه ای مانند آسم، آلرژی یا تومور ریه باشند یا حتی جراحی قفسه سینه انجام داده باشند. مشکلات این بیماران در این هوا تشدید می شود و اگر فلزات سنگین هم در هوا موجود باشد، ابتلا به سرطان ریه هم دور از ذهن نیست. هنوز هیچ تحقیقی ثابت نکرده آلودگی هوا باعثابتلا به آسم می شود ولی اگر فردی مبتلا به آسم باشد، بیماری اش تشدید می شود.

دستگاه قلب و عروق:
ثابت شده وقتی آلودگی هوا افزایش می یابد، حالت انعقادی خون بیشتر و به اصطلاح غلیظ تر می شود. این حالت باعثلخته شدن آن در برخی اعضا مثل رگ های پا و از آن خطرناک تر در عروق خونرسان قلب می شود. مطالعه های زیادی نشان داده اند در روزهای آلوده تعداد افرادی که در اثر سکته قلبی و مغزی به اورژانس ها مراجعه می کنند و متاسفانه تعداد موارد مرگ ناشی از آنها هم بیشتر است. برخی محققان معتقدند شیوع آریتمی قلبی هم در هوای ناپاک افزایش می یابد ولی شواهد کمی در این مورد وجود دارد.

دستگاه مغز و اعصاب:
اگر مقدار مونوکسید کرین در هوا افزایش یابد، گیجی، کاهش تمرکز و کاهش سرعت عمل را به دنبال خواهد داشت. اختلال خواب، سردرد، احساس خستگی، عصبانیت و اختلال حافظه نیز در روزهای آلوده بیشتر می شود.

کلیه ها:
مطالعاتی وجود دارد که نتایج آنها نشان می دهد هنگامی که آلودگی هوا افزایش می یابد، احتمال بروز سنگ کلیه در افراد افزایش می یابد.

چشم ها:
مطالعه در مورد تاثیر آلودگی هوا بر این عضو مهم بدن انجام نشده ولی انواع و اقسام تظاهرات آلرژی در اثر این آلودگی در چشم بیشتر می شود.

چه کسانی بیشتر آسیب می بینند؟
برخی گروه های آسیب پذیر بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. از همه مهمتر خانم های باردار هستند؛ احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس در خانم هایی که در منطقه ای با هوای آلوده زندگی می کنند بیشتر از آنهایی است که از هوای پاک بهرمند هستند. علاوه بر این، وقتی مردان سرب هوا را استنشاق می کنند، احتمال ایجاد ناهنجاری مادرزادی در فرزندی که خواهند داشت، بیشتر می شود.

خیلی از سالمندان هم به مشکلات ریوی و قلبی مبتلا هستند و بنابراین بیشتر در معرض خطرند. مطالعه های متعددی نیز تاثیر منفی سرب موجود در هوا را با تکامل ذهنی و رشد و ضریب هوشی کودکان ثابت کرده اند، از طرفی بررسی ها نشان می دهند کمبود ویتامین D در اطفالی که در مناطق با هوای آلوده زندگی می کنند، بیشتر است که ممکن است این کمبود به بروز مشکلات جسمی بینجامد.

آلودگی بر بیماران خاص چه تاثیری دارد؟
معمولاً بیماران سرطانی که شیمی درمانی می شوند، ‌ زمینه بروز مشکلات ریوی را پیدا می کنند. در روزهای آلوده میزان عفونت های ریوی افزایش می یابد و بیماران سرطانی، افرادی که سیستم ایمنی شان به دلیلی ضعیف است و بیماران دچار بیماری کلیوی شدید، ‌ باید در این هوا بیشتر مراقب باشند. ولی مطالعه ها نشان نداده اند مکانیسم بیماری بیماران خاص دیگر مانند مبتلایان به ام. اس و یا روماتیسم و… به این موضوع ارتباطی داشته باشد.

چه می توان کرد؟
عاقلانه ترین اقدام در این هوا، بیرون نیامدن از خانه است. ریزگردها آنقدر ریز و کوچک هستند، که از ماسک ها هم رد می شوند و به ریه می رسند. بهتر است در روزهای آلوده، فعالیت بدنی کمتر شود چون حتی فعالیتی مثل پیاده روی نیز باعثتندتر شدن ضربان قلب و افزایش تنفس می شود و ریه بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

این تصور که در اتومبیل هوا بهتر از بیرون آن است و اگر شیشه اتومبیل بالا باشد، خطری متوجه افراد نیست، غلط است چون در مدرن ترین اتومبیل ها هم با تمام تمهیداتی که برایشان اندیشیده شده و با سیستم های تهویه پیشرفته، هوای آلوده وارد می شود.

منبع: زندگي مثبت