افکارنیوز: آناناس، میوهی مناطق گرمسیری است و خاستگاه آن برزیل میباشد. آناناس، از خانوادهی گیاهان بروملیاسه میباشد. گیاهان عضو این خانواده، حاوی مادهی بسیار مهمی برای سلامت به نام آنزیم بروملین میباشند. آناناس رسیده و تازه، سفت است و بوی شیرین دارد؛ برگهایش سبز و روشن و گوشت آن زرد روشن و شفاف میباشد. آناناس، باید بدون لكه و سیاهشدگی باشد. از خرید آناناسهائی كه بوی ترشیدگی میدهند، باید خودداری كرد.

آناناس منبع خوبی برای ویتامین­هایC، B۱، B۶ و املاح منگنز، مس و فیبر می‌باشد. البته میزان املاح این میوه، بستگی به خاک محل کشت آن نیز دارد. ویتامین C، خاصیت پاداکسندگی(آنتی اکسیدانی) دارد و برای بهداشت دندان و لثه مفید است. آناناس، حاوی آنزیم‌های هضم‌کننده‌ی پروتئین از جمله بروملین[Bromelain] می‌­باشد که خواص زیادی دارند و طی فرایند گوارش غذا در دستگاه گوارش انسان از بین نمی‌روند.

بروملین ضدالتهاب و ضدترومبوز می‌باشد و خاصیت فیبرینولیتیک دارد و از تجمع پلاکت‌ها در دیواره‌ی عروق و تشکیل لخته‌ی خونی و تصلّب شرائین جلوگیری می‌کند و از این طریق، به پیشگیری از گرفتگی عروق و بروز بیماری‌های قلبی - عروقی کمک می‌کند.

بروملین، از طریق تقویت دستگاه ایمنی، به بهبود سرطان کمک می‌کند. در مطالعه‌ای که درباره‌ی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، مشاهده شد که بروملین، خاصیت ضدمتاستازی هم دارد و از رشد تومور و پخش شدن سلول‌های تومور در بدن جلوگیری می‌کند. بروملین، در نقش داروی مکمل، برای درمان تومورها قابلیت استفاده دارد.

مطالعات، نشان داده‌ که مصرف آناناس، به درمان صدمات ورزشکاران در طی ورزش، تروما، آنژین صدری، آرتریت، مشکلات گوارشی، سینوزیت، برونشیت، نقرس، هموروئید، دردهای قاعدگی، بیماری‌های اتوایمیون و کولیت اولسراتیو کمک شایانی می‌کند. بروملین، مقدار جذب داروها بخصوص پادزیست(آنتی‌بیوتیک) ‌ها را افزایش می‌دهد و مصرفش در دوران سرماخوردگی و گلودرد نیز توصیه می‌شود.

آناناس، باعثافزایش سرعت بهبود بعد از جراحی‌ و در هنگام سوختگی می­شود و دوران نقاهت و مدت زمان بستری شدن در بیمارستان را کاهش می­دهد. پس، بسیار خوب است که برای ملاقات بیماران آناناس ببرند؛ البته نباید فراموش کرد که بروملین، در فرایند کنسروسازی و پخت از بین می‌رود. آناناس تازه، نسبت به کمپوت آناناس خواص بیش‌تری دارد. پس بهتر است میوه‌ی تازه‌ی آن مصرف شود.

بهترین زمان مصرف این میوه، بین دو وعده‌ی غذائی می‌باشد. اگر آناناس همراه غذا خورده شود، به گوارش غذا کمک می‌کند و برای افراد مبتلا به سوء‌هاضمه، مفید است.

این افراد، می‌توانند ۱ تا ۲ ساعت قبل یا بعد غذا آناناس بخورند.

مصرف آناناس برای افراد مبتلا به هموفیلی و بیماری‌های شدید کبدی و کلیوی، خیلی توصیه نمی‌‌شود. چون که ممکن است مدت زمان لازم را جهت انعقاد خون افزایش دهد و خطر خونریزی را در این بیماران بالا ببرد. در مطالعه‌‌ای مشاهده شده است که مصرف دوز بسیار بالای بروملین(۱۸۴۰ میلیگرم)، باعثافزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. پس در مورد مصرف این میوه نیز مانند دیگر مواد غذائی، می‌باید رعایت اعتدال را کرد. از جمله‌ی اثرات جانبی مصرف این میوه، بروز واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد می‌باشد.

آناناس، میوهای لذیذ و سرشار از خواص مفید و سلامتی بخش میباشد. پس، مصرف این هدیهی الهی را فراموش نكنید. در انتها باید گفت كه اگر میخواهید برای ملاقات بیماری كه آرزوی سلامت زودتر او را دارید، چیزی ببرید، آناناس تازه بهترین گزینه است.