به گزارش افکارنیوز، روزنامه خراسان نوشت: اختلاف بخش جدايي ناپذير زندگي زناشويي است و به خودي خود براي زندگي زناشويي خطرناک نيست، آنچه مي تواند خطرناک باشد نحوه مواجهه همسران با اختلافاتشان است. اگر اختلافات به درستي حل نشود مي تواند زندگي زناشويي را دچار بحران هاي جدي کند. زوجين در مواجه با اين اختلافات و تعارضات معمولا سه نوع برخورد دارند:

۱) از صحبت کردن در باره اختلافات اجتناب می کنند و معتقدند مشکل خود به خود حل خواهد شد.

۲) واکنش های هیجانی و افراطی بروز می دهند؛ برای مثال با یکدیگر دعوا می کنند و درگیری های مکرر ایجاد می شود.

اما به کارگیری هر یک از روش های گفته شده نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه تنش و نارضایتی را در خانواده بیشتر می کند و مشکلات و اختلافات روز به روز پیچیده تر می شود.

راه حل سوم:

اما برخی از همسران از راه حل دیگری برای حل اختلافات خود استفاده می کنند:

۳) اختلافات و تعارضات بین خود رابه صورت اصولی ومنطقی حل می کنند. حل اختلافات زناشویی قواعد واصولی دارد که در ادامه به مهم ترین آن اشاره می شود:
* زمان و مکان مناسبی را برای صحبت در باره اختلافتان در نظر بگیرید.

وقتی که خسته، گرسنه یا عصبانی هستید زمان مناسبی برای گفت و گو و حل مشکل نیست. همچنین در محیط های پر سر و صدا و یا در حضور دیگران به ویژه فرزندانتان از بحثکردن اجتناب کنید.

* احساس منفی خود را بیان کنید.

گاهی اوقات زوجین هنگام اختلاف و مشکل به جای بیان ناراحتی و خشم خود، آن احساس را به نمایش می گذارند. مثلا اخم می کنند، حرف نمی زنند، داد و فریاد می کنند و… نکته مهم این است که اگر ناراحتی خود را به زبان نیاورید، همسرتان متوجه نمی شود که شما چه احساسی دارید. به جای نمایش احساسات با رفتارهای ناسنجیده با کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید. با بیان احساسات خود، زمینه مناسبی را برای حل مشکلی که چنین احساساتی را در شما به وجود آورده است، فراهم می کنید.

* مراقب کلام خود باشید.

تحقیر، توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید. اگر صدایتان بلندتر شده یا تند و با پرخاشگری صحبت می کنید کمی مکثکنید تا آرام شوید و سپس به صحبت هایتان ادامه دهید.

* اختلافات گذشته را به میان نکشید.

آن چه که در شرایط معمول مانع از حل اختلاف می شود آن است که معمولا پس از بروز یک اختلاف، زوجین مشکلات قبلی و قدیمی را هم به میان می آورند. این موقعیت تنها باعثپیچیده تر شدن مشکلات می شود، طوری که دیگر هیچ راهی برای حل مشکل اصلی باقی نمی ماند. سعی کنید هر دفعه درباره یک موضوع بحثکنید و تنها روی آن موضوع تمرکز داشته باشید.

* مسئله ای که بر سر آن اختلاف نظر دارید را دقیقا مشخص کنید.

مشکل اصلی را پیدا کنید و دقیقا بدانید که در باره چه موضوعی با همسرتان بحثمی کنید و اختلاف اصلی چیست. بازکردن و تشریح مشکل به شما و همسرتان یک نمای کلی از مسئله می دهد. تعریف دقیق و روشن مسئله گام مهمی برای حل آن است.

* به خواسته های خود و همسرتان توجه کنید.

دقت کنید هر دو چه می خواهید؟ هر دو نیازها و خواسته هایتان را بیان کنید. سعی کنید نظراتتان را به همسرتان تحمیل نکنید. مشکل را از زاویه دید همسرتان نیز ببینید و خواسته ها و نگرانی هایش را در باره مشکل موجود درک کنید.

* در باره این که چگونه هر یک از شما در ایجاد مشکل موجود سهیم هستید، صحبت کنید.

بسیاری از زوجین در هنگام بحثکردن، سعی می کنند ثابت کنند که مقصر نیستند و حق با آنان است و علت مشکلات ایجاد شده همسرشان است و او مقصر اصلی است. دقت کنید هیچ مشکلی با متهم شناختن همسرتان حل نخواهد شد و تنها با این عمل او را در موضع دفاع قرار می دهید و اختلافتان پیچیده تر می شود. صادقانه سهم خود را در ایجاد و تداوم مشکل بررسی کنید و در باره آن با همسرتان صحبت کنید، این رفتار شما باعثمی شود او نیز اشتباه های خود را در ایجاد مشکل راحت تربیان کند.

* مشخص کنیدکه هر یک از شما برای حل مشکل چه اقداماتی را انجام می دهد.

به همسرتان نگوييد او چه کار مي تواند بکند، در عوض به او بگوييد که چه کاري از دست خودتان ساخته است. سوالاتي مانند؛ " فکر مي کني چه کمکي از دست من بر مي آيد؟" و " دوست داري من چه کار کنم؟" کمک کننده است. بعد از آن که براي مشکلات تان راه حلي پيدا شد و هر دو با آن موافق بوديد ، ببينيد چگونه توانستيد به جاي طفره رفتن و پرخاشگري علت اصلي مشکل تان را پيدا کنيد و به راه حل مناسبي دست يابيد. صحبت در باره اين موضوع باعث مي شود که هر دوي شما بياموزيد درزمان بروز مشکل چگونه با يکديگر برخورد کنيد و به نتيجه دلخواه دست يابيد.