بسياري از بانوان براي داشتن تناسب اندام و زيبايي به داروهاي لاغري روي ميآورند که عوارض جبرانناپذير جسمي و رواني در پي دارد. از سوي ديگر وزارت بهداشت بارها نسبت به عوارض اين داروها هشدار داده است. اما هشدارها از آنجا جديتر ميشود که طبق تحقيقات وزارت بهداشت، بسياري از اين داروها که فاقد مجوز هستند از مواد روانگردان تشکيل شدهاند که علاوه بر آنکه اعتيادآور است، عوارض جسمي ناگواري را به وجود ميآورد. گزارش اين هفته سلامت عوارض اين داروهاي لاغري را بررسي ميکند.

به گزارش سلامت، چندی پیش وزارت بهداشت نسبت به عوارض داروهای لاغری چینی با نام‌های «سوپراسلیم» و «شنگ یوآن فنگ» هشدار داد و از بستری شدن چند نفر در آی‌سی‌یوی بیمارستان خبر داد. هشدار وزارت بهداشت براساس وصول شکایات بسیاری از هموطنان در مورد این داروها بود.


فریب نخورید

دکتر گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت نیز در سمینار یک روزه آموزش بیماران چاق، اکثر داروهای لاغری که در ماهواره تبلیغ می‌شود را اعتیادآور و به مراتب خطرناک‌تر از هرویین دانست. اما نکته قابل توجه آن است که این داروها از چه موادی تشکیل شده که چند نفر را روانه آی‌سی‌یو کرده و علاوه بر آن اعتیادآور است؟ دکتر ناصحی، رییس اداره سلامت روان و پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت دراین‌باره توضیح می‌دهد: «داروهای لاغری که فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند و عوارضی مشابه مواد روان‌گردان دارند از آمفتامین‌ها تشکیل شده‌اند که مواد اصلی تشکیل‌دهنده «شیشه» است.» دکتر ناصحی ادامه می‌دهد: «این داروهای لاغری خطرناک، بسیار متنوع و فراوان هستند و زنان بیشتر جذب این داروها می‌شوند.» رییس اداره سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه این‌گونه داروهای لاغری از اسم و ظاهرشان قابل‌تشخیص نیستند، تاکید کرد: «ممکن است این داروها ظاهرا معتبر باشند و به راحتی از روی بسته‌بندی و شکل آنها نمی‌توان در مورد آنها قضاوت کرد و تنها راه تشخیص سالم بودن دارو، مجوز وزارت بهداشت است.» دکتر جمشیدی، رییس اداره داروهای گیاهی و مکمل وزارت بهداشت نیز مواد شبه آمفتامین و شبه اکس را که به شدت اعتیادآورند از مواد اصلی تشکیل دهنده داروهای لاغری عنوان می‌کند و می‌گوید: «بسیاری از این داروهای لاغری با عنوان گیاهی در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و فرد مصرف‌کننده تصور می‌کند چون دارو گیاهی است، حتی اگر منجر به لاغری نشود هیچ عارضه‌ای ندارد.»

داروهای لاغری اعتیادآور

شاید تصورش کمی مشکل باشد، اما واقعیت آن است که مصرف برخی داروهای لاغری که این روزها رایج شده است عوارض جبران‌ناپذیری دارد. رییس اداره داروهای گیاهی و مکمل معاونت غذا و دارو، عوارض مصرف داروهای لاغری با پایه مواد محرک و روان‌گردان را این‌گونه برشمرد: «مشکلات قلبی - عروقی، آریتمی، فشارخون، سنکوپ و مشکلات روانی از جمله عوارض مصرف داروهای لاغری هستند. علاوه بر این، در عملکرد دیگر اعضای بدن نیز اختلال ایجاد می‌کنند.» از سوی دیگر رییس اداره سلامت اجتماعی، روانی و پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت، اعتیاد روانی را از دیگر عوارض مصرف این داروها بیان می‌کند و می‌گوید: «با مصرف قرص‌های لاغری حاوی «آمفتامین» فرد به شدت به این دارو اعتیاد پیدا می‌کند و احساس می‌کند باید آنها را دائما مصرف کند. همچنین افسردگی، توهم، هذیان، پرخاشگری و خشونت عوارض دیگر این داروهای لاغری است.» اما چرا در داروهای لاغری از مواد روان‌گردان و اعتیادآور استفاده می‌شود؟ دکتر ناصحی با بیان اینکه مصرف این داروها علاوه بر عوارض قلبی‌ و عروقی و فشارخون بالا، فرد را مستعد سکته قلبی و مغزی می‌کند، در مورد عملکرد این داروها توضیح می‌دهد: «مصرف داروهای لاغری غیراستاندارد در ابتدا ۲ اثر مثبت و موقت در فرد ایجاد می‌کند؛ اول اینکه اشتها را کم می‌کند و فرد کمتر غذا می‌خورد و در نتیجه وزنش کاهش پیدا می‌کند. دوم آنکه یک انرژی کاذب به فرد می‌دهد که حالت سرخوشی پیدا می‌کند و باعثمی‌شود همواره نسبت به مصرف این داروها تمایل نشان دهد. بعد از مدتی کاهش اشتها در فرد ادامه می‌یابد و بیشتر حالت مرضی پیدا می‌کند و به دنبال آن عضلات و بافت‌های بدن تحلیل می‌رود و فرد مصرف‌کننده تصور می‌کند، کاهش وزن پیدا کرده است.»

به گفته رییس اداره سلامت روان، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت، این دارو بیشتر توسط زنان و در آرایشگاه‌ها، میهمانی‌ها، باشگاه‌های ورزشی و تجمع‌های زنانه توصیه می‌شود و زنان پذیرش بیشتری برای مصرف و حتی تشویق اطرافیان خود برای استفاده از این داروهای خطرناک دارند.


داروی لاغری را از داروخانه تهیه کنید

عوارض و هشدارهایی که نسبت به داروهای لاغری بیان شده مربوط به داروهایی است که غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و مجوز وزارت بهداشت را ندارند.

به گفته رییس اداره داروهای گیاهی و مکمل وزارت بهداشت اخیرا گزارش شده چند فرآورده بدون مجوز خارجی به‌ویژه چینی در سطح وسیعی در مراکز غیر مجاز به فروش می‌رسد که همان‌گونه که بیان شد چندین مصرف‌کننده به علت عوارض خطرناک روانه بخش آی‌‌سی‌یو بیمارستان کرده است.

دکتر محمدرضا وفا، رییس انجمن تغذیه ایران، افرادی که داروهای لاغری غیراستاندارد را تولید یا وارد می‌کنند قاچاقچی می‌نامد و توصیه‌هایی را در این زمینه بیان می‌کند.

• فقط از داروهایی برای کاهش وزن استفاده کنید که توسط متخصصان تجویز می‌شود.

• مجوز معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت روی داروی لاغری باید موجود باشد.

• هرگز داروهای لاغری را از باشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها، میهمانی‌ها و… تهیه نکنید. مکان مناسب برای تهیه داروی لاغری داروخانه است.

• براساس پروتکل استاندارد چاقی، اگر نمایه توده بدنی فردی بالاتر از ۵/۲۷ باشد و همزمان علایم بیماری‌های دیگر مانند فشارخون، قندخون و چربی خون در وی مشاهده شود و روش‌های دیگر درمانی برایش مفید نباشد، پزشک متخصص می‌تواند در کنار رژیم‌غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی برای وی، قرص لاغری مورد تایید وزارت بهداشت تجویز کند.

" اگر نمايه توده بدني فردي ۳۰ يا بالاتر بود و هيچيک از علايم بيماريهاي ذکر شده را نداشت و روشهاي ديگر درماني برايش مفيد نبود پزشک ميتواند در کنار رژيم درماني و فعاليت فيزيکي، داروي لاغري معتبر با دوز مشخص براي مدت معين را براي او تجويز کند.