مطالعه روی ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از افرادی که هر روز نوشابههای رژیمی مصرف میکردند نشان داد آنها با احتمال ۶۱ درصد بیشتر از دیگران به بیماریهای قلبی و عروقی دچار میشوند.
هانا گاردنر یکی از محققان در این باره گفت: اگر نتایج این مطالعات اثبات شود دیگر نمی‌توان مصرف نوشابه‌های رژیمی را برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی و دیابت توصیه کرد.

به گزارش سلامت نیوز، این مطالعات که نتایج آن‌ها در کنفرانس بین‌المللی سکته در لس‌آنجلس ارائه شده توسط محققان دانشگاه میامی به انجام رسید.
دکتر سارلین احمد از انجمن سکته در این باره گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد هیچ تفاوتی بین نوشابه‌های معمولی و نوشابه‌های رژیمی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود ندارد و انتخاب این نوشیدنی‌ها به هیچ عنوان سالم‌تر تلقی نمی‌شود.

بهترین روش برای پیشگیری از سکته داشتن رژیم غذایی متعادل، کاهش مصرف غذاهای حاوی چربی و نمک و ورزش کردن است.
یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سکته در انسان‌ها مصرف نمک است. به ازای هر یک گرم مصرف نمک در روز خطر سکته قلبی نزدیک به ۳۲ درصد افزایش پیدا می‌کند.

هنوز پزشکان به دلیل اصلی ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته در بین افرادی که نوشابههای رژیمی مصرف میکنند پی نبردهاند. شاید دلیل اصلی این موضوع این است که افرادی که از علاقهمندان به این نوشابهها هستند کمتر ورزش میکنند، بیشتر سیگار میکشند و فشار خون بالاتری نسبت به دیگران دارند. اما زمانی که دانشمندان این فاکتورها را در نظر گرفتند باز هم متوجه شدند این نوشابهها به نوبه خود در بروز سکته و بیماریهای قلبی موثر هستند.