به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، علیرضا مصداقی نیا شامگاه دوشنبه در مراسم سومین جشنواره ملی رسانه های سلامت و جشنواره خدمات الکترونیک سلامت در مرکز همایشهای رازی تهران افزود: نظام سلامت خوشبختانه در سالهای بعد از انقلاب به خصوص بعد از ایجاد شبکه سراسری بهداشت و درمان دستاوردهای بی نظیری داشته است.

هیچ مورد ابتلا به فلج اطفال نداریم


وی ادامه داد: در ۱۲ سال گذشته هیچ موردی از ابتلا به فلج اطفال در کشور نداشته ایم و میزان ابتلا به مالاریا از حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد در ۵ سال پیش به کمتر از ۴۰۰ مورد کاهش یافته است.

وی گفت: سالک و بسیاری از بیماریهای میکروبی و ویروسی و نیز بیماریهای تنفسی در کشور به میزان قابل قبولی کنترل شده است اما در عوض با مسائل و نگرانی های جدیدی مواجه هستیم.

مصداقی نیا افزود: توسعه بدون برنامه شهرها و مهاجرت بی رویه جمعیت از روستاها و شهرهای کوچک به حاشیه شهرهای بزرگی مثل تهران، رفتار مردم را به طور کلی تغییر داده است.

کیسه های پلاستیک بیماری زاست

وی گفت: روزگاری مردم برای خرید از پاکتهای کاغذی یا کیسه های پارچه ای استفاده می کردند اما اکنون همه جا از کیسه های نایلونی و پلاستیکی استفاده می شود که این مواد وارد چرخه طبیعت شده و و بیماری ایجاد می کنند.

معاون وزارت بهداشت افزود: مردم دیگر کمتر راه می روند با خودرو از پارکینگ خانه خارج می شود و در پارکینگ اداره پیاده می شود. در اداره مقداری استرس تحمل می کنند و دوباره همان مسیر را طی می کنند و به خانه بر می گردند. هیچ تحرکی نداریم.

مواد اولیه غذایی مضر در خانه ها

وی گفت: غذاهای بسیاری از مردم که فست فود و غذاهای مضر شده است، حتی بسیاری از غذاهای خانگی هم از مواد اولیه ای که معلوم نیست منشاء آن چیست تهیه می شود.

مصداقی نیا اضافه کرد: دخانیات و اعتیاد، میزان سکته ها را در کشور افزایش داده اند. باید هر چه زودتر فکری کرد، باید با مردم گفت و گو کنیم و سطح فرهنگ و دانش مردم را درباره سلامت بالا ببریم.

مسئولان باید سلامت را بفهمند

معاون امور بهداشتی وزارت بهداشت تأکید کرد: باید شیوه زندگی سالم را به مردم بیاموزیم و البته مسئولان سازمانهای دیگر هم باید بفهمند که سلامت چقدر اهمیت دارند تا با تصمیماتی که می گیرند مردم زندگی ایمن تر و سالمتری داشته باشند.

وی گفت: مسئولان وزارت راه باید بدانند که مثلاً برای مسیر تهران - قم یک اتوبان کافی نیست، مسیر آن هم که کوهستانی نیست باید یک قطار برقی راه بیندازند که مردم راحت تر و ایمن تر سفر کنند. همین امروز با مسئولان یکی از وزارتخانه ها جلسه داشتیم اما آنها همه مسائلی که هیچ ربطی به وزارت بهداشت ندارد را هم به وزارت بهداشت منتسب می کنند، اینکه فلان کمپانی خودرو سازی مشکل دارد را هم وزارت بهداشت مسئولش است؟

مصداقی نیا ادامه داد: تا زمانی که خود مردم و مسئولان دستگاههای مختلف نسبت به اهمیت سلامت آگاه نشوند، هر چقدر هم تلاش کنیم در ارتقای سلامت مردم توفیق چندانی نخواهیم داشت.

سونامی بیماریهای غیر واگیر در کشور

وی گفت: سونامی بیماریهای غیر واگیر مثل خیلی از کشورهای جهان در کشور ما نیز وارد شده است باید بسیار توفنده تر از قبل برای کنترل چاقی، فشار خون، دیابت و سرطان در کشور کار کنیم.

ضد تبلیغ در صدا و سیما

وی با اشاره به دریافت ۳ هزار اثر به سومین جشنواره رسانه های سلامت و برگزیده شدن ۲۸ اثر از بین آنها گفت: رسانه ها در ارتقای سطح آگاهی مردم در مسائل مربوط به سلامت نقش مهمی دارند و البته ما از صدا و سیما نیز می خواهیم که به جای تبلیغات و ضد تبلیغات سلامت برنامه ها و سریالهای آموزنده و در مسیر سلامت مردم پخش کنند.

آب زرد به جای آبمیوه

وی گفت: به عنوان مثال به جای اینکه در یک سریال از این آبمیوه هایی که یک آب زرد در آن است نشان می دهند نوشیدنی های سالم و مفید مثل آب سالم را نمایش دهند تا مردم به صورت غیر مستقیم آموزش درست ببینند