به گزارش افکارنیوز، سایت تبیان نوشت: البته گاهی اوقات والدین در این مورد پنهان‏کاری میکنند و آن نیز گاهی اثرات بدی بر روی فرزند میگذارد و مشکل را حادتر میکند.

بنابراین در هنگام بروز مشکلات، توجه به موارد زیر مهم تلقی می‏‌شود:

بیان واقعیت

واقعیت را به کودکان بگویید و آن‌ها را بچه نپندارید، به آن‌ها در حد لزوم و کافی و نه بیشتر از حد درک کودک، توضیح دهید و از گفتن حرف‌های غیر واقعی و دروغ خودداری کنید. آنان قطعاً مشکل را درک خواهند کرد و اگر بفهمند به آن‌ها دروغ گفته‌اید، اطمینان نسبت به شما را از دست می‌دهند و در واقع، از شما یاد می‌گیرند که از واقعیت فرار کنند و در بزرگ‌سالی هم حاضر به درک و تحمل حقایق نشوند.

مشورت کردن

با آن‌ها مشورت و نظرخواهی کنید، آن‌ها را هم در حل مشکل شریک کنید، کودکان نیز جزئی از همان خانه‏‌ای هستند که مشکل در آن به وجود آمده است؛ بنابراین حق دارند در حل آن دخالت کنند و با طرح مشکلات با آن‌ها، در واقع به آن‌ها نشان می‌دهیم که مهم هستند.

توضیح بیماری

اگر مشکل، بیماری یکی از والدین است در مورد آن توضیح دهید و آنان را آماده اتفاقاتی که ممکن است بیفتد بکنید و البته فردی هم که بیمار است، باید روحیه قوی و خوبی داشته باشد تا کودکان هم از او بیاموزند. اگر بیماری خیلی جدی است و منجر به مرگ می‌شود، کودک را از قبل با این واقعیت آماده کنید.

در حد درک کودک، توضیح دهید و از گفتن حرف‌های غیر واقعی و دروغ خودداری کنید.

مشکل اقتصادی

اگر مشکل اقتصادیست برای آن‌ها شرح دهید که این مشکل چگونه به وجود آمده است و راه‌های حل آن را با هم بررسی کنید و توضیح دهید که به واسطه این مشکل، برخی از برنامه‏‌های قبلی، طبق روال همیشگی انجام نخواهد شد، مثلاً سفر تابستانی حذف می‌شود و یا خرید بعضی از وسایل که در برنامه بود، فعلاً لغو می‌شود. البته بهتر است با رفع مشکل اقتصادی، در اولین فرصت، حتماً از همه اعضای خانواده تقدیر شود، مثلاً رفتن به یک سفر، می‏‌تواند پاداش خوبی برای این موضوع باشد.

دوری فرزندان

اگر قرار است به واسطه این مشکل، فرزندان به منزل و محل دیگری بروند، مثلاً به منزل اقوام، آن‌ها را آماده کنید و ضمن تشکر و قدردانی از اینکه به این وسیله به شما کمک می‌کنند، به آن‌ها اطمینان دهید که با تماس تلفنی و یا اگر امکان‏‌پذیر بود، از طریق دیدار و یا راه‌هایی از این قبیل، می‌توانید از حال هم با خبر شده و حتماً این مدت موقتی بوده و دوباره همه اعضای خانواده به زودی دور هم جمع می‌شوند.

این بار نیز بهتر است که بعد از این حل شدن این مشکل و مسئله، حتماً بابت تحمل این اوضاع از آن‌ها قدردانی و تشویق و تحسین‏‌شان نمایید و به آن‌ها بگویید که این همکاری آنان، چقدر در حل مشکل خانواده موثر بوده است.

توضیح دهید

برای آن‌ها توضیح دهید که بروز چنین مشکلاتی فقط خاص آن‌ها نیست و برای همه خانواده‌ها چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود. می‌توانید خانواده‌هایی را که چنین مشکلاتی داشته‏‌اند و با این مشکل، درست و منطقی برخورد کرده‌اند نشان دهید.

فراموش نکنید که کودکان خیلی از رفتارها را از خود شما یاد میگیرند. نحوه برخوردتان در هنگام بروز مشکلات، قطعاً برای آنها الگویی خواهد بود که همانگونه برخورد کنند؛ پس شما هم به عنوان والدین کودک باید همیشه قوی، قاطع و صبور باشید.