مبانی یک رابطه عاشقانه سالم چیست؟

هر دو طرف باید به امور یکدیگر اهمیت دهند. گاه دیده می شود دو نفر در کنار یکدیگر یک زندگی آرام و به دور از حاشیه دارند. ممکن است در نگاه اول بسیار خوشبخت به نظر برسند اما این رابطه را نمی توان یک رابطه سالم دانست. دو طرف یک رابطه باید به مشکلات و امور یکدیگر اهمیت دهند و از کنار مسائل مربوط به طرف مقابل به راحتی نگذرند. ارتباط کم با طرف مقابل در یک رابطه فاصله ها را بیشتر می کند. به همین دلیل زمانی که مجبور می شوید با طرف مقابلتان در مورد یک امر مهم صحبت کنید، او حرف شما را درک نکرده و به مشکل شما اهمیتی نخواهد داد.

با اختلافات کنار بیایید. برخی زوج ها اختلافاتشان را به آرامی و با خونسردی حل می کنند در حالیکه برخی دیگر صدایشان را بالا برده و عصبی می شوند. مهمترین نکته برای داشتن یک رابطه موفق این است که از اختلافات نهراسید. شما باید بتوانید اموری که نسبت به آنها رضایت ندارید را با همسرتان در میان بگذارید. همچنین باید توانایی حل اختلافات بدون عصبانیت، تمسخر طرف مقابل، تعصب، لجاجت و اصرار بی ورد بر حرف خود داشته باشید.

روابط و سرگرمی های بیرون از خانه داشته باشید. هیچ فردی به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای ما را برآورده کند. داشتن انتظارات بیش از حد از طرف مقابل فقط فشارها را بر او افزایش می دهد. داشتن دوست هایی در محیط خارج از خانه نه تنها روابط اجتماعی شما را تقویت می کند، بلکه می تواند به بهبود روابط شما با همسرتان نیز کمک کند.

گفتگو: یک گفتگوی صادقانه و شفاف یکی از قسمت های کلیدی یک ارتباط سالم است. وقتی هر دو طرف رابطه برای ابراز نیازها، ترس ها و نقطه نظراتشان احساس امنیت خاطر کنند، اعتماد و آرامش هر دو طرف نسبت به یکدیگر افزایش می یابد. گاه این ارتباط از طریق غیر کلامی برقرار می شود، مانند ارتباط چشمی، حالت بدن یا حتی ایجاد ارتباط فیزیکی.

یک رابطه زناشویی سالم و قوی می تواند بزرگترین عامل موفقیت در زندگی شما باشد. روابط خوب می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما تاثیرگذار باشد و سلامت جسمی و روانی شما را تضمین کرده و رابطه شما را با دیگران نیز بهبود بخشد. در عین حال یک رابطه زناشویی بد می تواند تاثیر منفی جبران ناپذیری بر زندگی شما بگذارد.

رابطه ها نوعی سرمایه گذاری هستند. هر چه بیشتر سرمایه به آن اختصاص دهید، بیشتر برداشت خواهید کرد. با استفاده از راهکارهایی که به شما معرفی می کنیم می توانید یک رابطه سالم بین خود و همسرتان بسازید یا اگر رابطه بین شما آسیب دیده است، آن را بازسازی کرده و دوباره بهبود بخشید.

۱. صمیمیت فیزیکی را زنده نگه دارید

تماس فیزیکی یکی از قسمت های بنیادین حیات انسان هاست. تحقیقات بر نوزادان ثابت کرده است که تماس فیزیکی والدین آنها می تواند در رشد مغز آنها بسیار موثر باشد. این فواید فقط منحصر به دوران کودکی نیست. افرادی که با انسان دیگری تماس فیزیکی ندارند، در زندگی تنها و منزوی خواهند بود. تحقیقات نشان می دهند که تماس فیزیکی عاطفی باعثترشح هورمونی به اسم اکسیتوسین می شود. این هورمون باعثتقویت روابط عاطفی می شود. منظور از روابط عاطفی فقط روابط جنسی نیست. بلکه تماس های فیزیکی معمولی، مانند گرفتن دست یکدیگر، در آغوش گرفتن و بوسیدن، نیز می تواند در بهبود روابط بسیار تاثیرگذار باشد. سعی کنید بفهمید همسرتان از چه نوع تماس فیزیکی بیشتر خوشش می آید. برخی انواع تماس فیزیکی ممکن است برای فرد مقابل غیر منتظره باشد و تاثیری نامطلوب بر رابطه شما بگذارد.

۲. ساعاتی از روز را که سرحال هستید با یکدیگر سپری کنید

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که دوران نامزدی به نظرشان بسیار شیرین و بهتر از بعد از ازدواج می آید. گویی در آن زمان همه چیز به نظر جدید و هیجان انگیز می آمد. شما ساعت ها با نامزدتان صحبت می کردید و هیچ گاه از این صحبت ها خسته نمی شدید. اما با گذشت زمان، فرزندان، امور شغلی و بسیاری مسائل دیگر برای شما زمانی برای گذراندن وقت با همسرتان باقی نمی گذارد. اما شما باید به هر طریقی که می توانید بخشی از زمان خود را به گذراندن با همسرتان اختصاص دهید. این کار برای داشتن رابطه ای سالم و پایدار بسیار مهم است. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، ارتباط و درک مقابل شما دچار مشکل خواهد شد. معمولاً در اوایل یک رابطه، طرفین از روحیه و نشاط بیشتری برخوردار هستند. اما با گذشت زمان این روحیه و شادابی کاهش پیدا می کند و استرس های روزانه افراد را فرسوده می کند. کمی شوخ طبعی و نشاط می تواند در جلوگیری از این مسئله بسیار موثر باشد.


کاری کنید که با همسرتان اوقات خوشی را بگذرانید:
به دنبال راه هایی برای غافلگیر کردن همسرتان باشید. مثلاً می توانید بدون مقدمه برای همسرتان گل بخرید یا یک فیلم مورد علاقه همسرتان را برای او تهیه کنید.

سعی کنید روحیه کودکان خود را تقویت کنید. بازی کردن با کودکان می تواند به شما کمک کند کودک درونتان فعال شود. برخورداری از نشاط کودکانه می تواند در بسیاری از موارد برخورد با مشکلات را برای شما راحت تر کند.

از هر فرصتی برای خندیدن با هم استفاده کنید. اگر کمی شوخ طبعی داشته باشید، اکثر موقعیت ها آنقدرها هم که به نظر می آیند تلخ و وحشتناک نیستند.


۳. هیچ گاه ارتباط خود را با همسرتان قطع نکنید

ارتباط خوب پایه و اساس یک رابطه خوب است. وقتی افراد با یکدیگر خوب ارتباط برقرار نمی کنند، در واقع با این کارشان به عوامل بیرونی اجازه می دهند به راحتی بر روابط آنها تاثیر بگذارند. تا زمانیکه طرفین یک رابطه بتوانند با یکدیگر خوب ارتباط برقرار کنند، می توانند مشکلات و موانع پیش رو را یکی پس از دیگری از پیش رو بردارند.

حالات عاطفی طرف مقابلتان را بشناسید:
هر یک از ما در برقراری ارتباط شیوه منحصر به فرد خود را داریم. ممکن است واکنش های همسر شما با شما متفاوت باشد. سعی کنید حالات گوناگون همسرتان را خوب بشناسید و در عین حال حالات خود را نیز به او بشناسانید. برای مثال ممکن است فردی بعد از یک روز سخت کاری با شنیدن یک جمله محبت آمیز از طرف همسرش سرحال شود در حالیکه دیگری دوست داشته باشد یک فنجان چای نوشیده و با همسرش در رابطه با آن روز صحبت کند.

بخش اعظمی از برقراری ارتباط از راه های غیر کلامی صورت می گیرد. راه های غیر کلامی شامل ارتباط از طریق نگاه، حالات گوناگون بدن… است. در یک رابطه، طرفین باید این حالات خود را به خوبی بشناسند و همچنین به حالات خود نیز توجه داشته باشند. گاه ممکن است حالت بدن و چهره ما با آن چیزی که به زبان می آوریم متفاوت باشد. این تعارض از چشم طرف مقابل دور نمی ماند.

افکار و انتظارات خود را برای همسرتان توضیح دهید:
ممکن است شما تصور کنید که از آنجاییکه شما و همسرتان چندین سال است که با یکدیگر زندگی می کنید، همسر شما افکار و انتظارات شما را به خوبی می شناسد و تشخیص می دهد. اما همسر شما قرار نیست ذهن شما را بخواند. شاید او متوجه برخی انتظارات شما بشود، اما بهترین و سالم ترین راه این است که شما خودتان افکارتان را برای او توضیح دهید. به هر حال افراد در طول زمان تغییر می کنند. ممکن است انتظارات حال شما با انتظارات پنج سال پیش متفاوت باشد. شفاف بودن در این رابطه می تواند بسیاری از مشکلات شما را حل کند.


۴. روابط سالم برپایه درک متقابل و گذشت استوارند

اگر شما انتظار دارید که همیشه آنچه شما می خواهید عملی شود، باید منتظر ناکامی باشید. روابط سالم بر پایه درک متقابل و گذشت استوارند. البته باید سعی کنید این گذشت در حد تعادل باشد.

آنچه نزد همسرتان مهم است را بشناسید:
سعی کنید بفهمید چه چیزی برای همسر شما بسیار مهم است. در آن امور از خود گذشت بیشتری نشان دهید. در عین حال شما نیز باید به گونه ای خط قرمزهای خود را به همسرتان بشناسید. اینکه شما بخواهید مدام گذشت کنید و خواسته های خود را نادیده بگیرید، به تدریج منجر به ایجاد خشم و عقده در شما می شود.

هدفتان نباید پیروزی باشد:
اگر شما رفتارتان با همسرتان به گونه است که انتظار دارید همیشه «حرف حرف شما باشد»، تقریباً می توان گفت هیچ گاه به تفاهم نخواهید رسید. گاه ریشه این رفتار در این است که در دوران کودکی فرد نمی توانسته به خواسته هایش برسد یا دچار ناکامی هایی شده است. تاکید کردن بر برخی امور اشکالی ندارد اما باید به همسرتان نیز اجازه اظهارنظر بدهید. اگر به نظرتان همسرتان احترام بگذارید، راحت تر می توانید در سایه تفاهم به خواسته های خود برسید.

راه های حل و فصل محترمانه اختلاف را یاد بگیرید:
اختلاف جز جدایی ناپذیر هر رابطه ایست. اما برای اینکه یک رابطه پایدار بماند، هر دو طرف باید بتوانند اظهار نظر کنند. هدف هیچ یک از طرفین نباید پیروزی باشد. بلکه ه هدف باید حل اختلاف با احترام و محبت باشد. سعی کنید هنگام مشاجره مدام از کلمه «من» در مقابل «تو» استفاده نکنید و همچنین موضوعات اختلافات پیشین را وارد موضوع بحثتان نکنید. هنگام مشاجره، هیچ گاه به طرف مقابلتان بی احترامی نکنید.


۵. در کنار خوشی ها، انتظار سختی ها را نیز داشته باشید

در هر رابطه ای، بالا و پایین های زیادی وجود دارد. رابطه شما همیشه به یک شکل نخواهد بود. گاه یکی از طرفین ممکن است دچار مشکلی باشد که برای او ناراحتی و استرس زیادی ایجاد می کند. مانند از دست دادن یکی از اعضای خانواده، مشکلات شغلی و سلامتی.

اين مشكلات مي تواند بر هر دو طرف رابطه به گونه اي تاثير بگذارد و ايجاد ارتباط با يكديگر را براي آنها مشكل كند. افراد براي حل مشكلاتشان از راه هاي متفاوتي استفاده مي كنند. اين مسئله نبايد باعث سوء تفاهم شده و خشم و كينه طرفين را نسبت به هم زياد كند. به منظور كاهش اينگونه تنش ها، سعي كنيد تا مي توانيد مشكلات بيرون از خانه را به همسرتان منتقل نكنيد. اغلب افراد فكر مي كنند كه اگر مشكلشان را به همسرشان بگويند سبك مي شوند و فشار ناشي از آن مشكل بر آنها كاهش مي يابد. اما واقعيت اين است كه اين كار به مرور بر رابطه شما با همسرتان تاثير منفي مي گذارد و محيط خانه را براي شما غير قابل تحمل مي كند. همچنين سعي كنيد در مقابل تغييرات انعطاف پذير باشيد. تغيير يكي از اجزا تفكيك ناپذير زندگي است. تغيير در بسياري از موارد باعث رشد هر دو طرف رابطه شده و در عين حال بسياري از مشكلات را حل مي كند.