افکارنیوز: تعریف ما از رمزآلود بودن این ساختمان بسیار متفاوت از مفهوم عمومی آن است. برخی از این ساختمان ها به طور زنده توسط زمین بلعیده شده اند، همچون کلیسایی که زیر گدازه های آتشفشان محو شد یا طراحی آنهابه گونه ای است که ذهن آدم را درگیر می کند یا قرن ها پیش متروکه شده اند. در اینجا تعدادی از ساختمان هایی را نام برده ایم که تاکنون چیزی در مورد آنها نشنیده اید.

بیمارستان رِنویک
نیویورک سیتی


این بیمارستان صد تختخوابه نمایی از سنگ گرانیت دارد و قبلا محل قرنطینه مهاجرینی بوده است که از بیماری های ناشناس رنج می برده اند. دلیل مرموز بودن این ساختمان این است که اخیرا شب ها چراغ های این ساختمان متروکه روشن می شوند. به نظر می رسد فردی در اتاق بالای بام این ساختمان زندگی می کند که البته می تواند روح هم باشد.

کلیسای کوچک
سانتا فه

پله های حلزونی شکل کلیسای گوتیک شهر سانتا فه یک شاهکار چوبی است که جاى مخصوص خواندن کلیسا را به نیمکت های کلیسا وصل می کند. این پله ها هیچ ستون نگهدارنده ندارند و جالب تر از همه این است که میخ های به جای فلز، چوبی هستند. افسانه هایی هست که می گویند، نجاری در سال ۱۸۷۸ میلادی این پلکان را ساخته و بدون دریافت هیچ دستمزدی ناپدید شده است.

اردوگاه الماس کلمنزکاپ
ساحل اسکلت، نامیبیا


خانه به دوش ها آفریقایی به ساحل اسکلت می گویند: «سرزمینی که خدا با خشم ساخته است» و پرتغالی ها آن را «دروازه جهنم» می دانند. دلیل نام این ساحل نیز اسکلت های بیشماری است که از وال های بزرگ در ساحل این دریا پراکنده هستند.

مرموز بودن این منطقه برای این است که در سال ۱۹۶۰ میلادی، تبر معدن چی های الماس هنگام کنکاش جمجه های سر انسان هایی را یافتند که به طور دسته جمعی سال ها پیش مرده بودند.

اسکارا برائه، جزیره اورکنی
اسکاتلند


قبلا تصور می شد، جزیره اورکنی یک روستای سلتی(مردمان غیر سلتى انگلیس) است اما این روستای بزرگ و مرموز اورکنیایی در ساحل اسکیل حفاری شد و همه باورهای مردم را تغییر داد. این مکان ۵ هزار ساله، هرم یونانی در خود داشت.

با اینکه این روستا هزاران سال پیش متروکه شده است، اما ساختمان های اسکارا برائه در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند. هنوز یافته های باستان شناسی کشف نکرده اند که چرا سکنه این روستا آن را تخلیه کرده اند. اما فرضیه هایی وجود دارد که آن را به رویدادهای آخرالزمانی و مکاشفات مذهبی نسبت می دهند.

عمارت بزرگ وودچستر
کاستولدز انگستان


این عمارت بزرگ در قرن ۱۹ میلادی به سبک نئوگوتیگ ساخته شده است. ناودانی های آن سنگی هستند و بالای سقف آن برجک هایی از سنگ آهک عسلی رنگ قرار دارند. این عمارت نیمه ساخته در سال ۱۸۷۳ میلادی - هنگامی که مالک کاتولیک آن درگذشت - متروکه رها شد. این ساختمان برای جشن های هالووین و شب های پارانرمال مناسب است.

در طول جنگ جهانی دوم، این ساختمان محل نگهداری اجساد سربازهای گروه متفقین بوده است. بر همین اساس، شایعاتی وجود دارد که می گویند، روح یک سرباز یونیفورم پوشیده در این ساختمان زندگی می کند و همچنان در سالن بزرگ آن صدای موسیقی مربوط به دهه ۱۹۴۰ میلادی به گوش می رسد.

ترمه والس
والس، سوئیس


در ارتفاعات آلپ در سوئیس، در انتهای جاده گروبوندن، حمام آب گرمی قرار دارد. این حمام با صفحه های سنگی از جنس کوآرتز به شکل ماز تو در تو ساخته شده است که بسیار ترسناک و مخوف به نظر می رسد. تالارهای آکوستیک این حمام از طریق تونل های باریکی قابل دسترسی هستند و به حمام کننده ها اجازه می دهد با ایجاد صدا رو به دیوارهای حمام، انعکاس صدای عجیبی را تجربه کنند.

Yaxchilán
چیاپاس، مکزیک


روی این ساختمان مخفی که متعلق به قرن چهارم میلادی است را لایه ضخیمی از درخت مو پوشانده است و از میان آن صدای جیغ میمون ها به گوش می رسد. این ساختمان در امتداد رودخانه قرار دارد. Yaxchilán به طور مرموزی در قرن نه میلادی متروکه شده است اما ستون پل هایی که در دو طرف رودخانه قرار دارند این احتمال را به وجود می آورند که این ساختمان در واقع پل معلقی بوده که بسیار ماهرانه ساخته است.

فانوس دریای رابجرگ ناد
هجورینگ، دانمارک


این برج دیده بانی در سال ۱۹۰۰ میلادی ساخته و در سال ۱۹۶۸ میلادی، هنگامی که شن ها و دریا آن را محاصره کردند، متروکه شد. این برج مستحکم که حدود ۲۳ متر ارتفاع دارد، احتمالا در ده سال آینده در اثر فرسایش ساحل از بین خواهد رفت. این برج ابتدا روی تپه شنی با بلندای ۲۰۰ متری و در ارتفاع ۷۰ متری از سطح دریا ساخته شد اما به مرور زمان، در شن فر رفته و بلعیده شده است.

سن خوان پارانگاریکوتریو
میچوئاکان، مکزیک


در سال ۱۹۴۳ میلادی، کوه آتشفشانی مکزیک در روستای دورافتاده سن خوان پارانگاریکوتریو فوران کرد و همه روستا زیر گدازه های سوزان آن از بین رفتند. تنها ساختمان هایی که در این خرابی سالم مانند، برج ناقوس صلیبی شکل کلیسا و البته قربانگاه کلیسا بود.

قلعه مرجانی
هومستید، فلوریدا


این سازه زیبا از یکهزار و یکصد تن تخته سنگ آهکی ساخته شده است و در جنوب میامی قرار دارد. این سازه را یک مرد به نام ادوارد لیدزکالنین به تنهایی در طول سال های ۱۹۲۳ تا ۱۹۵۱ میلادی به عنوان خانه خود و تجدید رابطه با همسرش که شب قبل از عروسی او را ترک کرده بود، ساخته شده است. او چگونه این خانه را ساخته است؟ این مرد ادعا کرده بود که راز اهرام مصر را می دانسته است. نکته عجیب این ساختمان این است که در ساخت آن هیچ گونه ملاطی به کار نرفته است و همه درزها و اتصالات بسیار دقیق هستند و همه سنگ ها با تعادل کامل روی هم قرار گرفته اند.