به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، سید امیر فاتح وحدتی اظهار داشت: نوع ساختار موتور خودروهای فرسوده موجب افزایش مصرف سوخت میشود و همین امر در نهایت باعث میشود این دسته از خودروها در مقایسه با خودروهای تولید روز آلودگی بیشتری را ایجاد کنند.

مدیر کل دفتر هوا سازمان حفاظت از محیط زیست ابراز داشت: سازمان حفاظت از محیط زیست درصدد است سطح استاندارد خودروهای تولید داخل را به استاندارد یورو ۴ ارتقا دهد به طوریکه از سال آینده تمامی خودروهای فرسوده با خودروهای با استاندارد یورو ۴ جایگزین می‌شوند.

وی یادآور شد: به دنبال آن هستیم با لحاظ استاندارد بالاتر در خودروهای تولید داخل، ‌ کاهش مصرف سوخت و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا را در کشور به ارمغان آوریم.

وحدتی متذکر شد: هرچه خودروهای فرسوده سریعتر از چرخه حمل و نقل کشور خارج شوند به همان میزان به معیارهای کاهش آلودگی هوا به خصوص در کلان‌ شهرها نزدیک تر می‌شویم.

مدیر کل دفتر هوا سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: ‌ لازم است که سیستم‌های بانکی برای تامین اعتبارات، همکاری لازم را داشته باشند تا هرچه سریعتر جایگزینی خودروهای فرسوده فعال در سیستم حمل و نقل عمومی با خودروهای با سطح استاندارد یورو ۴ انجام پذیرد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۶۰درصد از خودروهای فعال در سیستم حمل و نقل عمومی نوسازی شده‌اند، ‌بیان داشت: ‌ ما در صدد هستیم که این رقم را به ۱۰۰درصد برسانیم.

وحدتی گفت: مقرر شده است از سال آینده ۱۰۰ درصد جایگزینی‌ خودروهای فرسوده در سیستم حمل و نقل عمومی فقط با خودروهای یورو ۴ صورت گیرد.

وحدتی ادامه داد: لازم به یادآوری است که بخش قابل توجهی از آلودگی هوای کلان شهرها ناشی از مصرف سوخت غیر استاندارد در خودروها است.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه استاندارد خودرو و سوخت ارتقاء یابد بدون شک ازبخش قابل ملاحظه‌ای از بار آلودگی هوای کلان‌شهرها کاسته می‌شود.

این در حالی است که نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان خواستار به تعویق افتادن ارتقای سطح استاندارد خودروهای داخلی به استاندارد یورو۴ شده است.

طبق آخرین مصوبه دولت در ۱۶ اسفند سال گذشته، قرار شد از سال ۹۲ تولید خودرو با استاندارد یورو ۴ انجام شود و در بند ۷ این مصوبه نیز وزارت نفت مکلف شد که از ابتدای سال ۹۱ سوخت با استاندارد یورو ۴ را توزیع کند.