به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، در پی وقوع زورگیری های مشابه توسط سرنشینان دو دستگاه موتورسیکلت هوندا ۱۲۵ و در قالب گروه های ۳، ۴ و ۵ نفره، موضوع جهت رسیدگی تخصصی در دستور کار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با آغاز رسیدگی به پرونده و در تحقیقات پلیسی مشخص شد که این گروه از سارقان ابتدا به شیوه زاغ زنی در بانک ها، مراکز تجاری، اقتصادی و همچنین مراکز خرید و فروش خودرو اقدام به شناسایی مالباختگان کرده، در یک فرصت مناسب با تهید قمه و چاقو، ضمن ضرب و جرح افراد اقدام به زورگیری وجوه نقد می‌کنند.

یکی از مالباختگان در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: در روز ۲۴ خرداد سال جاری برای برداشت مبلغ ۵ میلیون تومان به بانک مراجعه کرده بودم؛ پس از گرفتن پول و در زمان ورود به منزل خود واقع در جنت آباد، ناگهان چهار سرنشین دو دستگاه موتورسیکلت هوندا به سمت من حمله ور شده و ضمن تهدید با چاقو و قمه و مجروح نمودن من از ناحیه دست راست و همچنین پاره نمودن لباسم، مبلغ ۵ میلیون تومان را سرقت و از محل متواری شدند.

مالباخته‌ای دیگر نیز به کارآگاهان گفت: در روز ۱۹ آذر سال جاری، پس از وصول مبلغ ۴ میلیون تومان، از بانک شعبه مهرآباد جنوبی خارج شدم که ناگهان چهار سرنشین دو دستگاه موتورسیکلت، با تهدید و ضرب و جرح اقدام به سرقت مبلغ فوق کرده و به سرعت از محل متواری شدند.

با شناسایی تعدادی از مالباختگان و اظهارات مشابه آنها در خصوص زورگیری توسط چهار سرنشین دو دستگاه موتورسیکلت هوندا ۱۲۵، کارآگاهان اداره پنجم با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته شعبات مختلف بانکی موفق به شناسایی جوانی شدند که با ظاهری بسیار آراسته وارد شعبات مختلف بانکی شده و به شیوه زاغ زنی اقدام به شناسایی مالباختگان می کرد.

تصاویر بدست آمده از این جوان مورد بررسی قرار گرفت و کارآگاهان با بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار موفق به شناسایی مجرم سابقه دار به نام بهزاد ۲۸ ساله شدند که پیش از این نیز بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف بارها دستگیر و روانه زندان شده و از سال ۱۳۹۰، پس از دستگیری همدستان سابق خود متواری شده بود.

بهزاد از همدستان مجرمان سابقه دار عبدالله. ه، ایرج. ب و سلمان. ض بود که این سه نفر به همراه بیش از ۲۰ عضو گروه سارقان زورگیر و کیف قاپ، در اواخر سال ۹۰ طی چند عملیات مشترک اداره پنجم و پایگاه دوم پلیس آگاهی دستگیر و در آن پرونده ضمن اعتراف به دهها فقره زورگیری و همچنین شناسایی ۱۰۰ مالباخته با قرار قانونی روانه زندان شدند.

پرونده فوق در تاریخ ۵ مهر سال جاری اطلاع رسانی شد؛ بهزاد در این پرونده و پس از دستگیری همدستانش، از تهران متواری شد و زندگی مخفیانه‌ای را انتخاب کرد اما پس از گذشت مدتی، مجدداً به اسلامشهر بازگشت و اینبار با تشکیل گروه جدیدی، سرقت‌های خود به شیوه زاغ زنی را مجدداً آغاز کرد.

با شناسایی هویت بهزاد به عنوان یکی از اعضای گروه، کارآگاهان اداره پنجم با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی هویت دیگر اعضای گروه به اسامی شاهرخ. ۲۱ ساله، حسین. ۲۷ ساله، داور. ۲۸ ساله و علیرضا. ۲۶ ساله شدند که آنها نیز همانند بهزاد از مجرمان سابقه دار منطقه اسلامشهر بودند که به واسطه اطلاع از سوابق یکدیگر، اقدام به تشکیل گروه سارقان زورگیر را کرده بودند.

در ادامه، شناسایی مخفیگاه متهمان در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت اما تحقیقات کارآگاهان نشان داد که تعدادی از اعضای این گروه جای مشخصی ندارند؛ لذا شناسایی محل‌های تردد متهمان جهت دستگیری آنها در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت.

کارآگاهان اداره پنجم در ادامه اقدامات پلیسی و با مراقبت های نامحسوس از متهم اصلی پرونده(بهزاد) اطلاع پیدا کردند که اعضای گروه با خودرو سواری هیوندا سفید رنگ متعلق به بهزاد، ابتدا به پارکینگی عمومی در محدوده میدان حق شناس مراجعه و در آنجا ضمن تغییر وسیله نقلیه خود، با دو دستگاه موتورسیکلت به سطح شهر تهران رفته و پس از زورگیری به شیوه زاغ زنی، مجددا با مراجعه به پارکینگ و جابجا نمودن دوباره ی وسایط نقلیه خود، با خودرو هیوندا از تهران خارج می شوند.

با بهره گیری از اطلاعات بدست آمده در خصوص، بلامکان بودن اعضای گروه، محل های تردد متهمان و نهایتا شیوه و شگرد اقدامات آنها در زمینه ارتکاب جرایم مختلف از جمله زورگیری، کارآگاهان مراقبت نامحسوس از پارکینگ مورد نظر را در دستور کار خود قرار داده و سرانجام در ساعت ۱۳ روز یکم بهمن ماه، در حین ورود متهمان به داخل پارکینگ، در یک عملیات ضربتی همراه با درگیری با اعضای گروه سارقان، دو نفر از آنها(بهزاد و شاهرخ) را که قصد داشتند تا با استفاده از سلاح سرد با مأموران درگیر و از محل متواری شوند را از ناحیه پا مورد هدف گلوله قرار داده و سه عضو دیگر گروه سارقان زورگیر را نیز قبل از هرگونه اقدام برای استفاده از سلاح های سرد همراهشان، دستگیر کردند.

در بازرسی اولیه از متهمان تعداد ۵ قبضه چاقو و قمه و همچنین مبلغ ۵ میلیون تومان وجه نقد بدست آمده از زورگیری یکی از شهروندان که با مراجعه به پارکینگ خرید و فروش خودرو در منطقه عبدل آباد اقدام به فروش خودرو خود کرده بود، کشف شد.

سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر با اشاره به کاهش شدید زورگیری در سطح شهر تهران پس از اقدامات هماهنگ قوه قضائیه و پلیس در برخورد با سارقان به عنف و زورگیران، گفت: متهمان این پرونده با اطلاع از جدیت قوه قضائیه و پلیس در برخورد با سارقان زورگیر، در طول تحقیقات اولیه تلاش داشتند تا منکر هرگونه سرقت به شیوه زورگیری شوند که در ادامه و با انجام تحقیقات تخصصی و پلیسی و همچنین شناسایی متهمان از سوی مالباختگانی که توسط آنها مورد ضرب و جرح، تهدید با سلاح سرد و نهایتا سرقت گرفته بودند، به ناچار به استفاده از سلاح سرد در سرقت های خود اعتراف کردند.

سرهنگ محمدیان با اشاره به افزایش تیم های تخصصی برخورد با سارقان به عنف در مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر گفت: با توجه به شناسایی متهمان از سوی مالباختگان و اعترافات صریح در خصوص سرقت های متعدد در مناطق مختلف بویژه در مناطق غرب و جنوب غرب شهر تهران و با توجه به احتمال افزایش تعداد جرایم مختلف و همچنین مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمان از سوی دادیار شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران صادر شده است؛ لذا از کلیه مالباختگان و شهروندانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شدند دعوت می شود تا جهت طرح و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند