افکار

- یکی از شکایات نسبتا شایع بیماران مراجعه‌کننده به متخصصان پوست و مو، قرمزی گذرا یا دائمی و آزاردهنده پوست صورت است. این تغییر در بسیاری مواقع یک واکنش طبیعی است و بیماری محسوب نمی‌شود.

در واقع، این یک امر طبیعی است که بعضی از افراد در شرایط هیجانی خاص مثل خشم و شرم، در مواجهه با سرما و گرمای شدید، به دنبال انجام فعالیت بدنی یا مصرف غذاهای تند و پرادویه دچار قرمزی صورت می‌شوند. در این موارد سرخی صورت گذرا و موقت است و با دوری از شرایط و عوامل ذکر شده رفع می‌شود.

گاهی سرخی پوست، یک یافته نژادی و ژنتیکی است. به این معنا که افراد یک خانواده یا یک نژاد خاص، گونه‌ها و صورت سرخ دارند. پوست‌های روشن نسبت به آفتاب بسیار حساس است و سریعا سرخ می‌شود. در چنین حالتی می‌توان با استفاده از عینک آفتابی مناسب، کلاه، پوشش و لباس مناسب از آسیب آفتاب و سرخی صورت جلوگیری کرد.

در مقابل، برخی شرایط بیمارگونه وجود دارد که با سرخی صورت همراه است.

مصرف بعضي داروها به طور خاص ممكن است موحب تشديد يا بروز قرمزي صورت در افرادي كه زمينه آن را دارند، شود. شستوشوي مكرر صورت با صابون و خشكي بيش از حد صورت ميتواند باعث خشكي و التهاب و سرخي صورت شود. اين خشكي و سرخي گاهي نه در اثر شستوشو، بلكه به صورت اوليه و به خصوص در كودكان ديده ميشود. بسياري از مواد شيميايي كه با صورت برخورد ميكند از جمله صابونها، عطرها و مواد آرايشي ممكن است با ايجاد واكنش حساسيتي موجب قرمزي پوست شوند. حالتي مشابه و معادل با شوره كف سر وجود دارد كه در نواحي چرب و سطحي صورت رخ ميدهد و با قرمزي، خارش و پوستههاي شبيه شوره سر همراه است. اين حالت با درمان مناسب قابل كنترل است. در انتها ميتوان به موارد ناشايعي نيز اشاره كرد كه در آن يك بيماري پوستي يا داخلي خاص موجب سرخي دائم يا متناوب و موضعي يا كل صورت ميشود. از اين موارد ميتوان به جوش غرور جواني، تغييرات دوران يائسگي و اختلالات هورموني، مشكلات تيروئيد و غدد فوقكليه، بعضي انواع بيماريهاي رماتيسمي، سرطانها و بسياري بيماريهاي ديگر اشاره كرد. متخصصان پوست با آموزشهايي كه ديدهاند، وظيفه تشخيص و درمان چنين مواردي را به عهده ميگيرند.