افکار

- مؤسسه Abine Inc. که در بوستون آمریکا واقع است در تحقیقات تازه خود به این نتیجه رسیده که فیس بوک نقش چرخ سوم را در روابط عاطفی زوجین ایفا می کند و نه تنها هیچ کمکی به بهبود کیفیت آن نمی کند، بلکه بر عکس طرفین را از همدیگر دور می کند.

سارا داونی از تحلیلگران موسسه یاد شده می گوید: بسیاری از مردم نمی دانند انتشار جزییات روابط خانوادگی در این سایت چه پیامدهایی دارد و تنها زمانی به این مساله پی می برند که دیگر خیلی دیر شده است.

وی می افزاید: از هر ۱۰ نفر کاربر فیس بوک تنها یکی شاهد کاهش نگرانی هایش در مورد حریم شخصی در این سایت بوده و این امر به وضوح نشانگر نقش مخرب فیس بوک است.

مشکل دیگر این است که برخی افراد ترجیح می دهند به جای حضور در جمع خانواده، دوستان و همکلاسی ها و همکاران عمده وقت خود را در فیس بوک سپری کنند و نتیجه این رویه دور شدن از جامعه و کاهش کیفیت روابط اجتماعی است.

Abine در بررسی هایش به این نتیجه رسیده که بیش از ۵۰ درصد از کاربران آمریکایی فیس بوک جزییات زندگی عاطفی خود با همسرشان را در فیس بوک به اشتراک می گذارند و ۳۷ درصد این کار را در دیگر سایت ها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی انجام می دهند.

همچنین ۶۰ درصد شرکت کنندگان در این بررسی گفته اند که تقاضای دوستی کسانی را که نمی شناسند می پذیرند. این بدان معناست که غریبه ها می توانند به جزییات زندگی افراد دسترسی پیدا کنند و همین امر می تواند به عامل تخریب روابط خانوادگی افراد و دخالت های مشکوک مبدل شود.