افکار

- با رسیدن ماه اسفند دوباره بحثها و چالش های مربوط به قیمت تمام شده خدمات و یا همان تعیین تعرفه های درمانی در سال جدید به میان می آید.

هنوز به واقع مشخص نیست که وزارت بهداشت در تعیین تعرفه های سال ۹۲ چه سیاستی را قرار است اتخاذ کند.

لازم به ذکر است که تعیین تعرفه های سال۹۱ با مخالفت بخش عمده ای از پزشکان عمومی همراه بود که مطمئنا این امر تعیین تعرفه های جدید را برای وزارت بهداشت سخت تر خواهد کرد.

مشاور و معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت از آغاز جلسات کارشناسی تعیین تعرفه‌های تشخیصی – درمانی سال ۹۲ خبر داد و گفت: جلسات کارشناسی تعیین تعرفه‌ها از هفته گذشته آغاز شده تا به این ترتیب بتوانیم پایان امسال، مصوبه هیات دولت برای تعرفه‌ها را بگیریم و تعرفه‌های جدید از ابتدای سال ۹۲ ابلاغ شوند.

دکتر محمود رضا محقق گفت: از آنجایی که تعرفه‌های تشخیصی – درمانی امسال در انتهای خرداد ماه ابلاغ شد و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از این بابت متضرر شدند، تعاملات خوبی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برقرار است تا تعرفه‌های سال ۹۲ قبل از آغاز سال مصوب و ابلاغ شوند.

وی با بیان این که تمام تلاش وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه بر آن است که تعرفه‌های تشخیصی – درمانی ۹۲ قبل از آغاز سال جدید، نهایی و مصوب شود، ادامه داد: به این منظور جلسات کارشناسی اولیه در حال تشکیل است. البته برای رشد تعرفه‌ای سال ۹۲ هنوز نمی‌توان اظهار نظر کرد؛ باید جلسات پیش رود و ببینیم به چه رشد تعرفه‌ای می‌رسیم چرا که اعداد و ارقام وزارت بهداشت با اعداد و ارقام وزارت تعاون اختلاف‌های ماهوی دارد. اما در مجموع تعامل امسال این دو وزارتخانه بسیار خوب است. امیدواریم به اعداد و ارقامی برسیم که مردم ضرر نکنند و بیمارستان‌ها هم بتوانند خدمت‌رسانی مناسب داشته باشند.

بر اساس این گزارش معاون درمان وزارت بهداشت از اعلام تعرفه‌های تشخیصی - درمانی ۹۲ تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: برای تعرفه‌های سال آینده نیز تاکیدمان آن است که تعرفه‌های بخش هتلینگ نسبت به سایر اجزا از رشد بیشتری برخوردار باشد.

دکتر سیدحسن امامی رضوی از برآورد هزینه‌های تمام شده خدمات تشخیصی – درمانی خبر داد و گفت: اکنون هزینه تمام شده خدمات مشخص است. این هزینه تمام شده عددی بین تعرفه دولتی و خصوصی را شامل می‌شود.

وی به فاصله میان تعرفه‌های دولتی و خصوصی در بخش‌های مختلف اشاره کرد و افزود: تعرفه حق ویزیت و همچنین هتلینگ در بخش خصوصی حدود ۲.۵ برابر تعرفه دولتی است. حق الزحمه پزشک جراحی) نیز در بخش خصوصی حدود ۵ برابر بخش دولتی است.

امامی رضوی با اشاره به افزایش هزینه‌ها در بخش هتلینگ، گفت: برای تعرفه‌های سال ۹۲ نیز تاکیدمان آن است که تعرفه‌های بخش هتلینگ نسبت به سایر اجزا از رشد بیشتری برخوردار باشد؛ چرا که هزینه‌ها بیشتر در این بخش افزایش یافته است.

وی همچنین تاکید کرد: در هزینه تمام شده خدمات تشخیصی – درمانی لازم است که فاصله هزینه خدمات در بخش خصوصی و دولتی کم شود.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان با اشاره به اقدامات کارشناسی انجام شده در جهت تعیین تعرفه‌های تشخیصی درمانی سال ۹۲ گفت: تا حدود دو هفته آینده جلسه شورای عالی بیمه برای تعیین و اعلام تعرفه‌ها تشکیل می‌شود..

در همین زمینه مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز و اسکو در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی پارس نیوزبا اشاره به تعیین تعرفه های درمانی سال ۹۲ گفت: دولت در تعیین تعرفه ها درمانی سال ۹۲ از قوانین تبعیت کند.

پزشکیان با اشاره به تاخیر در تخصیص اعتبارات مالی دولت به برخی از بیمارستان ها که منجرب به وضیعت نامطلوب این بیمارستان ها شده اظهار داشت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز یکشنبه نشستی را در زمینه وضعیت نامطلوب اعتبارات بیمارستان ها با اعضای وزارت بهداشت و سرپرست این وزارتخانه خواهد داشت که امیدواریم مسئولین حساسیت کمبود اعتبارات در بیمارستان ها را به خوبی درک کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه دولت باید قانون را در تعیین تعرفه های درمانی سال ۹۲ محور قرار بدهد تصریح کرد: دولت اگر در تعیین تعرفه های پزشکی تنها قانون را رعایت کند بسیاری از مشکلات سلامت حل خواهد شد.

این نماینده مردم با بیان اینکه دولت موظف به خرید استراژیک خدمات درمانی در تعرفه ها است بیان داشت: تشخیص در امر درمان به واقع می تواند بار هزینه ای درمانی مردم کم کند لذا دولت باید به فکر کاهش مراجعات درمانی با تشخیص به موقع پزشک باشد که این امر خود می تواند باعث کاهش هزینه های درمانی مردم ميشود.