افکار

- دکتر محمدرضا نوروزی در نشست خبری هفته سلامت مردان که در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به بیماری‌های ادراری و دستگاه تناسلی در مردان، گفت: ما به دنبال سلامت محوری هستیم نه درمان محوری.

وی افزود: در ابتدای انقلاب سن امید به زندگی در مردان کشور ۵۴ سال بود که اکنون و به دنبال اقدامات انجام شده به ۷۲ سال افزایش یافته است و باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به ۷۴ سال افزایش یابد.

نوروزی بحثسلامت مردان را به نوعی مبحثسلامت خانواده خواند و گفت: در مبحثسلامت مردان، تنها سلامت مردان بالغ مورد توجه نیست بلکه سلامت نوزاد پسر تا یک مرد کهنسال مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که هر ایرانی به طور متوسط سالانه ۵ مرتبه به صورت سرپایی به پزشک مراجعه می‌کند، افزود: بنابراین سالانه حدود ۳۵۰ میلیون ویزیت در کشور انجام می‌شود و تعداد مراجعات زنان نسبت به مردان بیشتر است. این درحالیست که مردان معمولا کمتر به سلامت خود توجه می‌کنند.

نوروزی افزود: بر این اساس مردان سالانه حدود ۱۷۵ میلیون بار مراجعه به پزشک را تجربه می‌کنند. حال باید دید این مراجعات تا چه میزان مفید است. اغلب این مراجعات در بیماری‌های تناسلی و ادراری غیرموثر است و مردان در زمینه بیماری‌هایی مانند ادرار خونی، اختلال توانایی جنسی، اختلال باروری و … یا اصلا مراجعه نمی‌کنند و یا خیلی دیرهنگام به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی ناتوانی جنسی و ناباروری را یکی از پنج علت شایع طلاق در کشور خواند و گفت: این درحالیست که این مسایل با یک مشاوره و مراجعه به پزشک قابلیت پیشگیری دارد اما به دلیل بی‌توجهی، این چنین مباحثی هزینه‌های زیادی را به فرد و جامعه تحمیل می‌کند.

نوروزی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی درباره بیماری‌های دستگاه ادراری و تناسلی در مردان بویژه سنین ۱۲ تا ۱۸ سال تاکید کرد و ادامه داد: در این سنین نوجوانان حاضر نیستند درباره بیماری‌های دستگاه ادراری و تناسلی با والدین خود صحبت کنند.

وی به سرطان بیضه به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های نوجوانان ۱۵ سال اشاره کرد و گفت: این بیماری، بیماری‌ پنهان و شایع است. در مجموع اگر رشد اندام تناسلی غیرطبیعی باشد باید به پزشک مراجعه شود.

نوروزی همچنین گفت: سالانه ۱۵ درصد از زوج‌های جوان کشور یعنی حدود ۱۵۰ هزار زوج مشکل ناباروری دارند. این درحالیست که این موارد را با یک مشاوره ساده می‌توان مشخص کرد. ما مایل نیستیم تمام افراد را غربالگری کنیم بلکه لازم است در امر سلامت مردان اطلاع رسانی کنیم.

وی ادامه داد: افرادی که پدر یا عموی آنها به سرطان پروستات مبتلا بوده‌اند، چهار برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. سیگاری‌ها نیز ۲ تا ۴ برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

نوروزی به فعالیت حدود یکهزار اورولوژیست در کشور اشاره کرد و گفت: در هفته سلامت مردان حدود ۷۰۰ اورولوژیست برای ارایه خدمات رایگان مشاوره و ویزیت در سراسر کشور اعلام آمادگی کرده‌اند. این خدمات در مطب‌های شخصی، بیمارستان‌های دانشگاهی و دولتی و همچنین شعب انجمن حمایت از بیماران کلیوی ارایه می‌شود. افراد می‌توانند آدرس محل استقرار این پزشکان را با مراجعه به سایت انجمن(iua. net. org) مطلع شوند.

به گفته وی، در تهران نیز ۱۲۰ اورولوژیست آماده ارایه خدمات رایگان مشاوره و ویزیت هستند.