افکار

- شنیدن صدای پرندگان و لذت بردن از صدای آواز آن ها را شاید نتوان با چیز دیگری تعوض کرد اما درصورتی که دنیا در سکوتی سخت فرو برود زندگی نیز سخت خواهد شد. با مراقب نکردن از گوش و دقت نداشتن به نکات محافظتی ممکن است شما نیز دچار همین سکوت وحشتناک شوید.

** اولین و مهمترین نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید دوری از صداهای بلند و گوش خراش است. صداهای بلند باعثمی شود تا پرده گوش ضعیف شده و به مرور از بین برود. صداها نباید بیش از ۱۰۰ دسی بل باشند چرا که برای گوش می تواند بسیار خطرناک باشد.

** در خودرو صدای ضبط را زیاد نکنید چرا که به علت بسته بودن فضا صدا بیشتر منعکس شده و گوش شما بیشتر در خطر است. در صورتی که قصد گوش دادن به موسیقی دارید صدای آن را کم و پنجره ها را نیز کمی باز کنید تا صدا کمتر منعکس شود.

** هدفون ها یکی دیگر از عوامل کم شدن میزان شنوایی هستند و می توانند شما را به سمت یک دنیای ساکت و بدون صدا راهی کنند. برای استفاده از هدفون ها بهتر است صدای موسیقی را بسیار کاهش دهیم تا هم گوش هایمان سالم بماند و هم اینکه دیگران اذیت نشوند.

** گوش پاک کن ها یکی از بدترین وسایلی هستند که تا به حال اختراع شده اند. بسیاری از پزشکان و متخصصین این رشته استفاده از این وسیله را برای تمیز کردن گوش منع می کنند. گوش پاک کن ها به راحتی وارد گوش می شوند و ممکن است تنها با یک حرکت اشتباه به پرده گوش رسیده و آن را از بین ببرد.

** مرتب به پزشک بروید و میزان شنواییتان را چک کنید. همچنین می توانید ماهانه نزد متخصصین رفته و گوشتان را شستشو دهید. این کار باعثمی شود تا تمامی کثیفی های گوش خارج شده و قدرت شنوایی تان بیشتر شود.

** همیشه قبل از اینکه دستتان را سمت گوش ببرید آن را تمیز بشویید. کثیفی هایی که وارد گوش می شود به سختی از آن خارج شده و گاهی عفونت های مختلفی را ایجاد می کنند. این عفونت در میزان شنوایی شما تاثیر به سزایی می گذارد و همچنین دردهای شدیدی به همراه دارد.

** به غیر از اینکه درون گوش مهم است به قسمت بیورنی آن نیز باید توجه داشته باشید. ضربه های شدید، و زخم هایی که روی گوش ایجاد می شود را جدی بگیرید چرا که بسیاری از این آسیب های بیرونی باعثبروز عفونت های مختلف داخلی می شود.

** در صورتی که در شنیدن صداهای مختلف دچار مشکل شده اید و یا اینکه موقع صحبت با دوستانتان کلمات مختلف را نمی شنوید حتما به پزشک مراجعه کنید. این نشانه همگی از ضعیف شدن گوش ها خبر می دهد که در صورت جلوگیری نکردن از آن می تواند مشکلات جانبی زیادی به وجود آورد.