افکار

- استان البرز یکی از استان‌های بسیار زیبا و چهار فصل است که در مسیر ترانزیت ۱۴ استان کشور بوده و چهار محور پرتردد ایران را در دل خود جای داده است.

غارها یکی از جاذبه‌های این نواحی به شمار می‌روند که اکثرا در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی واقع شده‌اند و سالیانه با همه سختی‌ها، به دلیل زیبایی‌های نهفته و منحصر بفرد آنها، ‌غارنوردان و مسافران زیادی را به این استان می‌کشاند.

غار " یخ مراد "

غار " یخ مراد " از جمله غارهای دیدنی و زیبایی است که در آبادی گچسر واقع در۸۴ کیلومتری کرج در جاده چالوس قرار دارد. این غار تقریبا به فاصله دو ساعت راه، در طول جاده‌ای به طرف غرب روستای(کهنه ده) ۶۹ کیلومتری کرج قرار دارد. دهانه غار به عرض ۹.۵ متر و به ارتفاع سه متر رو به شمال شرقی

باز شده است.

این غار در ادوار گذشته زیر آب بوده و در حقیقت یک غار زیر دریایی است. این مطلب از وضع طبیعی غار و بقایای فسیل " کاردینال " که در روی تخته سنگی در مدخل غار باقی مانده، روشن می‌شود و فسیل مزبور از نرم‌تنان دریایی است که در دوران سوم زمین شناسی وجود داشته و بدین ترتیب اگر پیدایش غار را همزمان با آن بدانیم، عمر آن بالغ بر ۵۰ میلیون سال است.

این غار بادگیر و هواکش‌های فراوانی دارد که هوا با شدت به داخل غار وارد شده و فضای غار را فوق‌العاده سرد کرده و موجب یخ زدن آب‌های موجود در آن می‌شود.

یخ‌های غار از اواسط ماه دوم بهار شروع به ذوب شدن می‌کنند و به طور کلی این یخچال دارای سه تالار بزرگ، سه یخچال زیر زمینی، هفت حلقه چاه و چند قسمت دیگر است.

نکته قابل توجه اینکه بخشی از غار مزبور، چهار طبقه می‌شود که در یک امتداد عمومی به عمق ۲۰ متر روی هم قرار می‌گیرند و این تنها غار ایران است که با این کیفیت مشاهده می‌شود.

غار‌های تاریخی " بادامستان "

غارهای دست کن بادامستان در مجاورت روستای بزرگ وشته(از کرج تا روستای وشته ۱۰۵ کیلومتر راه است) و در کنار امامزاده یوسف این روستا قرار گرفته است. این غارها که به نظر می‌رسد در گذشته‌های دور مسکن و مأوای مردمان غار نشین بوده، توسط دست در دیوارهایی با خاک رس کنده شده‌اند و بسیار تو در تو هستند.

به نظر می‌رسد این غارها محل سکونت افرادی بوده که به مناسبت‌های گوناگونی آیینی یا فرار از دست دشمنان به این نقاط پناه آورده‌اند.

مسیرهای ورودی این غارها کمی صعب‌العبور است، چرا که به میزان ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از کف دشت قرار دارند. دهانه تعدادی از این غارها رو به غرب و مشرف به دره طالقان است. تپه‌ای که این غار‌ها در آن کنده شده، دارای یالی بسیار طولانی است که حد فاصل دره وشته، دره رودخان گوران و گلیرد واقع شده و از کوهستان " گزانایورد " تا این نقطه کشیده شده است.

غار " هیو "

این غار در بخش شمال غربی روستای هیو و درون دره‌ای تفریحی واقع شده است. همچنین این غار در لایه‌های سنگ‌های آهکی با سن تقریبا ۲۶۵ میلیون سال موسوم به آهک‌های روته واقع شده است، هرچند این موضوع به معنای سن تشکیل غار نیست، ولی شواهد حاکی از جوان بودن غار است.

دهانه ۶۰ سانتی متری غار و شیب زیاد، ورود به آن را مشکل کرده است. بدنه اصلی غار شامل تالار بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت‌هایی به بیش از ۲۳ متر می‌رسد.

برای دسترسی به این غار باید از انتهای شمالی روستای هیو خارج شد و از طریق جاده‌ای خاکی به سمت شمال غرب حرکت کرده، بعد از گذشتن از باغ‌های روستای هیو و گذر از کنار گاوداری در کنار رودخانه‌ای قرار گرفت که به سمت غرب می‌رود. بعد از رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ رودخانه به سمت تپه آن سوی رود رفته و در امتداد همان آب بند، بالای تپه می‌توان دهانه چاه مانند غار را یافت.

ورودی غار چاهی به ارتفاع ۲.۵ متر و شعاع ۶۰ الی ۷۰ سانتی‌متر بوده و بعد از فرود آمدن از آن وارد دالان اصلی شده و پیمایش غار آغاز می‌شود.

این غار یک راهروی اصلی دارد که دو تالار را در بر گرفته و به تدریج بر ارتفاع سقف تالار‌ها " استالاگمیت‌ " ها و " استلاگتیت‌ " های آهکی که گاهی ارتفاع آن‌ها به بیش از هفت متر می‌رسد، چشم‌اندازی زیبا را خلق کرده‌اند. پیمایش کامل این غار دو ساعت زمان می‌برد.

و اما تا کنون چه کارهایی برای معرفی این سه غار مهم در استان البرز انجام شده است و گردشگران تا چه حد می‌توانند به دیدن این مناظر بکر و طبیعی امیدوار باشند؟

معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در گفت‌و‌گو با ایسنا بر توسعه زیر ساخت‌ها و فراهم کردن امکانات لازم در نقاط مختلف گردشگری تاکید کرد و گفت: متاسفانه عدم

همکاری بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی در راستای توسعه زیر ساخت‌های گردشگری منجر به ضعیف شدن صنعت گردشگری که دومین محور توسعه استان بعد ازکشاورزی محسوب می‌شود، شده است.

احمد ترکاشوند با اشاره به ضرورت توجه به جاذبه‌های طبیعی از جمله غارها در استان البرز، افزود: در حال حاضر زیر ساخت‌ها برای ورود گردشگران به این نواحی فراهم نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر طرح مطالعاتی در زمینه نقشه برداری راه دسترسی به غار یخ مراد که سال آینده ساخته می‌شود، در دست اجراست و اعتبار مورد نیاز نیز پیش‌بینی شده، ولی هنوز برای سایر غارها طرحی در دست نداریم، چرا که اولویت برنامه‌های این سازمان فعلا با طرح جامع گردشگری کرج به کندوان است که فاز نخست آن به پایان رسیده و وارد فاز دوم شده است.

وی در پایان گفت: فراهم آوردن بستر‌های لازم به منظور ایجاد تاسیسات زیربنایی گردشگری و مراکز خدماتی، رفاهی و فرهنگی در مناطق نمونه گردشگری‌، همچنین تخصیص تسهیلات اعتباری و فراهم کردن امکان استفاده ازاعتبارات صندوق ضمانت صادرات، صندوق ذخیره ارزی، بانک‌های داخلی و خارجی و سایر منابع ذی‌ربط جهت توسعه فعالیت‌های میراثفرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نیز باید در راستای توسعه صنعت گردشگری محقق شود.

غارهای " یخ مراد "، " بادامستان " و " هیو "، سه غار بسیار زیبای استان البرز بوده که در حال حاضر نیازمند ایجاد زیر ساخت‌ها برای جذب گردشگران به این مناطق هستند.

استان البرز به دلیل موقعیت خاص جغرافیای یکی از بهترین نقاط کشور برای توسعه گردشگری و ایجاد تفریحات و سفرهای ارزان است و سرمایهگذاری در این بخش قطعا جوابگو خواهد بود، چرا که پتانسیل لازم برای توسعه کار وجود دارد و مردم از مسوولان تقاضای توجه به صنعت گردشگری را دارند، چرا که آبادانی شهر و روستاهای این استان را به دنبال خواهد داشت.