افکار

- غضنفر میرزابیگی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به اهمیت سلامت مردم اظهار داشت: در نامه‌ای که به رئیس جمهوری نوشتیم ۴سوال مطرح کردیم که آیا سلامت حق مردم است یا خیر؟ آیا فقط مراقبتهای سلامت حق مردم است؟ آیا سلامت فقط کالای مصرفی است که دولت استانداردها را تعیین می‌کند و به بازار مصرفی نظارت می‌کند؟ یا سلامت عرصه سرمایه‌گذاری و برداشت سود و تجارت است؟

وی تأکید کرد: اگر به قانون اساسی و سیاستهای کلی نظام نگاه کنیم بندهای مکرری در قانون اساسی صراحتاً می‌گوید که سلامت حق مردم است. پس دولت باید کار دولتی‌اش را بکند و بخش خصوصی هم کار خصوصی‌اش نه اینکه «خصولتی» عمل کنیم و در دل بخش دولتی بخواهیم بخش خصوصی راه بیندازیم.

وی با انتقاد از سلیقه‌ای عمل کردن وزرای بهداشت طی دوره‌های اخیر گفت: تا الان هر وزیری که در حوزه سلامت آمده آن قدر سلیقه‌ای عمل کرده که وضعیت مشخص نیست یکی خصوصی سازی در بیمارستان را می‌خواهد، دیگری بر دولتی شدن تأکید دارد، یکی هیئت امنایی را راه می‌اندازد و دیگری می‌خواهد مدیریت بیمارستانها را به کارکنانش واگذار کند.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: اگر بناست از راههای اقتصادی مبتنی بر قانون استفاده کنیم، قانون اساسی اقتصاد تعاونی را پیشنهاد می‌کند ولی اکنون متأسفانه تصمیماتی که در حوزه سلامت در کشور گرفته می‌شود در دست ۷ درصد متخصصان است و ۹۳ درصد دیگر قشر حوزه سلامت اعم از پزشکان عمومی، پرستاران، ماماها و پیرا پزشکان هیچ مشارکتی در تصمیم‌گیری‌ها ندارند و در نهایت تصمیماتی که این ۷ درصد می‌گیرند در آخر تیرشان به سنگ می‌خورد.

به گفته میرزابیگی راه اندازی تعاونی‌های بهداشتی - درمانی در سراسر کشور برای واگذاری مدیریت به ارائه کنندگان خدمات درمانی بهترین راهکار است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش اقتصادی و درآمد برای متولیان سلامت مهمتر از جان مردم است و نظام پرداخت دستمزد به ازای خدمات باید جمع آوری شود.

وی تأکید کرد: اخیراً سرپرست وزارت بهداشت اعلام کرده که مردم در سال ۸۹ حدود ۳۰هزار میلیارد تومان برای سلامت هزینه‌کرده‌اند که این رقم در سال ۹۰ به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده در صورتی که بنا بود در برنامه چهارم توسعه سهم پرداختی از جیب مردم به ۳۰ درصد برسد در حالی که این نسبت به شدت عکس شده است.

میرزابیگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مقطع زمانی تعرفه پزشکان لازم نیست که دوباره افزایش یابد بلکه باید ۲۵ درصدی از خدمات درمانی که توسط جامعه عمومی درمانی از جمله ماما، پرستار و پزشک عمومی ارائه می‌شود به خود این قشر اختصاص یابد. نه اینکه وقتی یک زایمان طبیعی را ماما انجام می‌دهد مهر یک متخصص زنان و زایمان زده شود و به جای تعرفه ۶۰ هزار تومانی ماما ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان تعرفه بخورد و هزینه مضاعفی به دوش بیمار، بیمه و دولت تحمیل شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه برای اصلاح این وضعیت دو قانون تعرفه گزاری خدمات پرستاری و یک بند از قانون ارتقاء بهره‌وری در مجلس مصوب شده است افزود: این در حالی است که کارانه پزشکان و نظام پرداخت پزشک هیچ مبانی قانونی ندارد و فقط بر اساس یک بخشنامه داخلی در وزارتخانه انجام می‌شود.

وی گفت: دو سال است که بر اساس دستور رئیس جمهوری قرار است که سازمان نظام پرستاری به عضوت شورای عالی بیمه و سلامت درآید که هنوز این اتفاق نیفتاده و احتمالاً ۷ درصد خواص احساس می‌کنند که اگر این اتفاق بیفتد خدمات عمومی کاهش پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه تعرفه‌ها پایین نیست بلکه با ساماندهی منابع مدیریت مشارکتی و تدوین استانداردها می‌توان همه چیز را سر و سامان داد، افزود: ۲۳۰۰ نفر فارغ‌التحصیل دکترای مدیریت بهداشت و درمانی در کشور داریم ولی باید دید چقدر از ظرفیت این افراد استفاده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نحوه اجرای پزشک خانواده گفت: نام این برنامه باید به «طرح نظام سلامت و خانواده» تغییر کند و برنامه پزشک خانواده با وضعیت موجود حتماً شکست را تجربه خواهد کرد.

وی گفت: ما نباید به تعداد خدمات پول بدهیم بلکه باید به نتیجه پول دهیم و نباید به راحتی شکم مردم را در بیمارستان پاره کنیم بلکه با گذاشتن یک فیلتر به جز جراحی‌های اورژانسی برای انجام جراحی‌های انتخابی یک تیم پزشکی تشکیل شود و در این مورد تصمیم بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد استخدام‌ها در وزارت بهداشت گفت: از مجموع نظام سلامت می‌خواهیم تا ۴ «استاندارد منابع، ساختار، و استاندارد حرفه ای و خدمتی» را اجرا کند چرا که استاندار منابع و ساختار وظیفه دستگاههای دولتی است و اکنون در بیمارستانها و مراکز بهداشتی - درمانی از این امر ضربه می‌خوریم.

وی افزود: در زمینه ساماندهی و نسبت نیروها با هم مشکلات فراوانی داریم و امیدواریم در جذب نیروهای جدید در وزارت بهداشت با توجه به کمبودها نیرو جذب شود که نیروی پرستاری هم از این امر مستثنی نیست.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: الان کمبود پرستاری در بیمارستانها غوغا می‌کند به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت نیم نفر رستار داریم.

میرزابیگی با تاکید بر اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌ایم گفت: سازمان نظام پرستاری غیر سیاسی است و به نفع هیچ گروهی در انتخابات نمی‌توانیم وارد شویم و کاندیداها هم نباید از ما انتظار داشته باشند.

میرزابیگی از راه‌اندازی دکتری بالینی پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و گفت: باید کاری کنیم برخی کارشناسان ارشد پرستاری که در بالین بیمار حضور ‌می‌یابند مدارک بالینی‌شان هم ارتقا یافته باشد و با راه‌اندازی این رشته این امر محقق خواهد شد.

رئیس سازمان نظام پرستاری در مورد تسهیلاتی که برای پرستاران در نظر گرفته شده گفت: در تعاونی‌های مسکن پرستاران در سراسر کشور ۱۵۰۰ واحد مسکونی ساخته و تحویل داده شده و حدود ۱۶۰۰ واحد دیگر اوایل سال آینده به پرستاران در سراسر کشور تحویل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پرستاران در معرض آسیب‌های شغلی و بیماریهای ناشی از کار و ارتباط با بیمار قرار دارند گفت: در راستای حمایت از پرستاران آسیب دیده شغلی طرحی را در دولت مطرح کرده‌ایم که هنوز به نتیجه نرسیده که آن را به طور قطع اعلام کنیم.

به گفته میرزابیگی به عنوان مثال به مراجعه بیمار اورژانسی و تصادفی به بیمارستان پرستار تمام قد در اختیار خدمت رسانی به مریض قرار می‌گیرد که ممکن است به دلیل خون آلوده بیمار یا برخورد سوزن و هر چیز دیگر در معرض ابتلا به HIV یا هپاتیت قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام پرستاری بنا داشت تا در آستانه روز پرستار خدمت ویژه‌ای به هموطنان ارائه کند گفت: با ارائه طرحی به رئیس جمهور درخواست داده بودیم که پرستاران طی یک روز با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر در سراسر کشور و به طور رایگان ۳ آیتم وزن، فشار خون و قند خون را که زمینه ساز بسیاری از بیماری‌هاست در ایرانیان بالای ۳۰ سال اندازه گیری کند تا جلوی بسیاری از سکته‌های قلبی، مغزی و غیره گرفته شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: حتی دستور این کار به وزارت بهداشت و رفاه در آذر ماه داده شده ولی ظاهراً برخی افراد اجرای این طرح را به مصلحت نمیدانند اما نباید فراموش کرد که پرستاران فقط میخواستند در آستانه روز پرستار خدمتی را به مردم ارائه کنند.