افکار

- محمد شریف ملک‌زاده، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری حدود ۱۰ روز پیش در مراسم اختتامیه جشنواره ملی صدای عشایر اعلام کرد که اول اسفندماه یکی از خانه‌های تاریخی تهران تبدیل به «خانه عشایر» کشور خواهد شد، امروز اول اسفندماه است و این خانه به طور رسمی با حضور مسئولان گردشگری و عشایری کشور به عنوان «خانه عشایر» افتتاح شد.

* منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشور در این مراسم افتتاحیه گفت: در پی دستور رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری برای راه‌اندازی خانه‌ عشایر ایران، این دستور در کمتر از ۱۰ روز اجرا شد. امیدواریم که این خانه به عنوان محل تعامل با عشایر، معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های عشایر، مرکز سیاستگذاری‌ها و برپایی مراسم و جشن‌ها معرفی شود. تنوع آداب و رسوم از جاذبه‌های عشایر ایران است.

* جهانشاه صدیق، رئیس سازمان امور عشایری گفت: عشایر گنجی هستند که با کمک سازمان میراثفرهنگی در این خانه نمایان می‌شوند امیدوارم این خانه مکانی باشد که هر کسی به اینجا می‌آید اطلاعات خوبی درباره عشایر ایران به ‌دست آورد.

عشایر که فقط ساز و دهل نیست

* پرویز کردوانی، پدر کویر ایران با انتقاد از صدا و سیما که برای برپایی کوچ عشایر در ایران تبلیغی انجام نداد، گفت: کسی متوجه نشد که چنین اتفاقی در تهران رخ داده است، مردم نمی‌دانستند که گوسفندان در این شهر حرکت کرده‌اند. مهم‌ترین مسئله‌ در حال حاضر این است که به اقتصاد عشایر رسیدگی شود تا آنها بتوانند ییلاق و قشلاق داشته باشند و اگر شرایط به همین ترتیب ادامه یابد وضعیت عشایر هم مثل قنات‌هایی می‌شود که خشک شده‌اند. عشایر فقط این نیست که بیایند ساز و دهل بزنند و ما برایشان دست بزنیم. اصلاً عشایر اینجا نیستند که در تهران برای آن‌ها خانه‌ای در نظر گرفته شده است. عشایر باید ابتدا در روستاها، شهرستان‌ها و استان‌ها و بعد در تهران خانه‌ای داشته باشند.

مصوبات شل و ول!

* کلهر، نماینده‌ عشایر گفت: جلسات شورای عشایری در استان‌ها برگزار می‌شود اما مصوبات آن‌ها به زبان ما عشایر، «شل و ول» است. این مصوبات برای تمام دستگاه‌ها باید لازم الاجرا شود. ببیمه‌ عشایر را هم پیگیری کنید ما هرچه داد زدیم صدا‌یمان به جایی نرسید، امیدوارم این را هم سامان دهید.

جشنواره صدای بهار از ۲۸ اسفندماه

*محمدشریف ملک‌زاده، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراثفرهنگی و گردشگری گفت: ۸۶ میلیون هکتار مرتع داریم که ۳۳ میلیون هکتار آن توسط عشایر استفاده می‌شود اما متأسفانه برخی عناصر بیرونی خارج از جامعه عشایر می‌خواهند تأثیراتی را روی مراتع داشته باشند. جامعه‌ عشایری تولیدکننده هستند و به هیچ‌وجه مصرف‌کننده نیست، اقتصاد معیشتی به طور شفاف و آشکار در جامعه عشایر دیده می‌شود. با تمام سختی‌ها بهترین تولیدات را دارند و باید نقشه راهی در تمام حوزه‌های کشور باشند. هر استان باید هفته یا شب عشایر داشته باشد. به همین منظور ابلاغ کرده‌ایم که از ۲۸ اسفندماه تا پایان ایام نوروز «جشنواره صدای بهار» در تمام استانها برگزار شود. امیدوارم خانه‌ عشایر، مکانی برای شادی و نشاط مردم در تهران و محلی برای پیگیری امور عشایر باشد. باید نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف در اینجا حضور داشته باشند.

خانه قوام السلطنه؟!

*ملک‌زاده در توضیح اینکه اینجا خانه قوام الدوله است و به اشتباه از آن به عنوان خانه قوام‌السلطنه یاد شده است و اینکه تکلیف ایکوموس که در این خانه مستقر بود، چه می‌شود؟ گفت: خواهش می‌کنم از فرصتی که برای رونق جامعه‌ عشایر با برپایی خانه‌ عشایر ایران ایجاد شده است، استفاده کنید و حرف‌های مثبت را بنویسید. «اینجا خانه عشایر است».

* ملک‌زاده ار برپایی مراسم روز ملی استقبال از بهار در روز نوزدهم اسفندماه در پایتخت نیز خبر داد.

بیر، ایکی، اوچ / گوسفند، بره، قوچ!

* این مراسم که همچون دیگر مراسم مربوط به عشایر و روستا، «اقبال واحدی» مجری آن بود هنگام انجام رقص‌های محلی عشایر ساوه، البرز و شهرری اعلام کرد که «جهانیان و ملک‌زاده باید شاباش بدهند» واحدی همراه با عشایر، پشت تریبون این گونه می‌خواند: «بیر، ایکی، اوچ - - - گوسفند، بره، قوچ» واحدی پایان مراسم شماره تلفن خود را هم در میکروفون اعلام کرد و از همه دعوت کرد تا اگر مراسمی مرتبط با روستا دارند با او تماس بگیرند!

* عشایر استان تهران با آش داغ محلی از میهمانان پذیرایی کردند.