افکار

- اسماعیل صادقی نیارکی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان قزوین با اشاره به مشخصات فردی سه اعدامی امروز گفت: ‌ «ج» ۳۳ ساله، مجرد و اهل یکی از شهرهای استان زنجان دارای هفت مورد سابقه کیفری که با ۲۴ گرم حشیش و ۴۴۰ گرم شیشه دستگیر شد و رسیدگی به پرونده وی با سرعت انجام شد و حکم صادره مراحل مختلف را طی کرد و صبح امروز حکم اعدام وی اجرا شد.

وی افزود: دومین اعدامی فردی به نام «م» ۳۲ ساله، متاهل و اهل قزوین که سوابق کیفری وی در مواد مخدر کم‌‌رنگ است ولی سایر دعاوی و جرایم را مرتکب شده و با ۲۲۳ گرم هروئین و ۴۱۲ گرم شیشه دستگیر شده و پس از رسیدگی‌های لازم حکم اعدام وی صبح امروز اجرا شد.

این مسئول اضافه کرد: سومین اعدامی فردی به نام «م» است که فردی ۲۸ ساله، متاهل، اهل قزوین و دارای سوابق کیفری متعدد که سال ۹۰ با ۴۷۰ گرم شیشه دستگیر می‌شود که پس از بررسی‌های لازم حکم اعدام صبح امروز در مورد وی اجرا شد.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با اشاره به اینکه تاکنون فقط اجرای احکام حوزه قضایی قزوین جداسازی شده، گفت: اجرای احکام سایر حوزه‌های قضایی جداسازی نشده است لذا امکان ارایه جداگانه آمار اجرای احکام در مورد مواد مخدر برای این حوزه‌ها میسر نیست.

صادقی نیارکی ادامه داد: اما در شهر قزوین اجرای احکام انقلاب از اجرای احکام سایر محکومیت‌‌ها جداسازی شده و یک شعبه خاص برای اجرای احکام داریم که نشان از توجه مجموعه به مواد مخدر است.

وی اضافه کرد: ‌ در مجموعه دادسرای قزوین شعبه‌ای ویژه مواد مخدر دایر شده که شامل یک شعبه در دادیاری و یک شعبه در بازپرسی است و صرفاً به مواد مخدر به صورت حرفه‌ای و تخصصی رسیدگی می‌کنند و به همین دلیل هم برخوردهای مناسب و خوبی در این حوزه داریم و هم از سرعت عمل خوبی بهره‌مند هستند.

به گفته این مسئول در اجرای احکام نیز یک شعبه برای پرونده‌های مواد مخدر دایر شده است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین افزود: ‌ با توجه به اینکه نگاه ما به موضوع مواد مخدر و رسیدگی به پرونده‌های این حوزه نگاهی ویژه بود، این شعبه را در کنار دادگاه انقلاب قرار دادیم تا هم سرعت عمل افزایش یابد و هماهنگی‌های خوبی در مراحل رسیدگی به پرونده‌ها وجود داشته باشد.

صادقی نیارکی به فعالیت‌‌های شعبه اجرای احکام اشاره کرد و گفت: دو هزار و ۸۴۷ پرونده به اجرای احکام آمده که در اجرای احکام نیز سه هزار و ۴۳۹ پرونده مختومه شده است، در واقع علاوه بر پرونده‌هایی که در سال جاری در شعبه اجرای احکام رسیدگی شده است، ۵۲۹ پرونده نیز از سال‌‌های قبل باقی مانده بود که مختومه شد.

وی افزود: حدود یک هزار پرونده نیز در شعبه اجرای احکام در حال اجرای حکم است، به عنوان مثال مجرم به تحمل حبس محکوم شده و در حال سپری کردن حبس است.

این مسئول با اشاره به اینکه استان قزوین در اجرای حکم جزو استان‌های برتر کشور است، عنوان کرد: ‌ نگاه بنده در اجرای احکام نیز نگاهی ویژه است، زیرا ثمره تمام تلاش‌ها و فعالیت‌های مراجع در اجرای حکم است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اضافه کرد: یعنی اگر تلاش‌ها و رسیدگی‌های نیروی انتظامی و مقامات قضایی که به اجرای احکام وارد می‌شود، اجرا نشود تمام تلاش‌های آنان بیهوده خواهد بود، لذا با توجه به اینکه تمام تلاش‌ها به نحوه اجرای حکم بر می‌گردد برای اجرای حکم ارزش و اهمیت زیادی قائل هستیم.

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه ۱۵ پرونده مربوط به اعدامهایی بوده که در سال جاری اجرایی شده است، عنوان کرد: از تعداد پروندههایی که وارد شعبه اجرای احکام شده بود ۱۵ پرونده در رابطه با اعدامیهایی بوده که در سال جاری بررسی شده و برای اجرای حکم اعدام وارد شعبه اجرای احکام شده است.