به گزارش افکارنیوز، با نزدیک ‌شدن‌ به‌ روزهای‌ پایانی‌ سال، برخی به فکر تهیه‌ وسایل‌ سفره‌ هفت‌سین‌ می‌افتند و همان طور که می‌دانید. یکی‌ از مهمترین‌ اجزای‌ این سفره‌، سبزه‌ است.

اگر قصد ایجاد تنوعی در سفره هفت‌ سین امسال‌تان دارید، روش تهیه چند نمونه‌ سبزه زیبا را برایتان اموزش داده ایم.

سبزه عروسکی‌وسایل‌:


عروسک / ‌ جوراب‌ زنانهِ رنگ‌ بدن / ‌ تخم‌ شاهی‌

روش:

تخم‌‌شاهی‌ها را خیس‌ کنید و بگذارید یک‌ شب‌ تا صبح‌ بماند تا حالت‌ ژله‌‌ای‌ و چسبنده‌ پیدا کند. روی‌ بدن‌ عروسک‌، از زیر گردن‌ تا مچ‌ دست‌ ها و نیز روی‌ پاها را جوراب‌ بکشید. سپس‌ تخم‌‌شاهی‌ها را با دست‌ بآرامی‌ روی‌ جوراب‌ بمالید. این‌ کار را بدقت‌ و به‌ گونه‌ای‌ انجام‌ دهید که‌ جوراب‌ اصلاً معلوم‌ نباشد.
هر روز با آبفشان‌ به‌ آن‌ آب‌ بپاشید تا همواره‌ مرطوب‌ بماند.


سبزه قالبی‌وسایل:


عدس، ماش‌ یا گندم / پارچة نخی / سینی / قالب‌ کیک‌ به‌ شکل‌ دلخواه‌

روش‌: ‌

عدس‌ را به‌ مدت‌ دو روز در آب‌ خیس‌ کنید، سپس‌ از آب‌ بیرون‌ آورید و به‌ مدت‌ سه‌ روز درون‌ پارچه‌‌ای‌ نخی‌ قرار دهید. پارچه‌ را روی‌ ظرفی‌ تخت‌(سینی) پهن‌ کنید. روزی‌ یک‌ بار در سینی حاوی عدس‌ پیچیده‌ در لای‌ پارچه‌ آب‌ بریزید. حواستان باشد آب‌ اضافی‌ را خالی‌ کنید. همین که مقدار کمی‌ آب‌ در سینی بماند، کافی است. مدتی بعد، عدس‌ها جوانه‌ می‌‌زنند. جوانه‌ها را درون‌ قالب‌ مورد نظر بریزید و کاملاً پخش‌ کنید و آن را در هوای‌ گرم‌ و مقابل‌ نور خورشید قرار دهید. پشت‌ پنجره‌ بهترین‌ مکان‌ است. پس‌ از مدتی‌ که عدس‌ها در قالب‌ و به‌ شکل‌ آن، ‌ سبز شد و رشد کرد، می‌توان آنها را به‌ ظرف‌ دیگری‌ منتقل‌ کرد.

برای‌ تزئین سبزة قالبی، ‌ از روبان‌ پهن‌ استفاده کنید. با‌ سوزن‌ ته‌گرد نیز روبان‌ دورتا دور سبزه را در جای خود ثابت‌ کنید.


سبزه درختچه‌ایوسایل:


اسفنج‌ قالبی‌ / جوراب‌ زنانه‌ نازک‌ / چسب‌ حرارتی‌ / چوب‌ برای‌ تنه‌ درختچه‌ با قطری‌ حدود یک ‌و نیم‌ سانتیمتر / گلدان‌ سفالی‌ / تخم‌ شاهی / گچ‌

روش‌:


ابتدا اسفنج را به شكل كُره درآورید. در صورتی كه اسفنج قالبی شما برای اندازة كرة مورد نظرتان كوچكتر است، میتوانید با چسباندن تكههای دیگری از اسفنج، مكعب را بزرگتر كنید و سپس ببُرید. توجه داشته باشید كه برای متصل كردن اسفنجها، چسب حرارتی را فقط در مركز اتصال آنها بریزید. پس از آنكه اسفنج كروی آماده شد، چوب را به درون آن فرو ببرید. با جوراب زنانة نازك تمام سطح كروی اسفنج را بپوشانید و آن را با سوزن تهگرد یا چسب حرارتی به اسفنج بچسبانید. چند ساعتی كره را درون آب قرار دهید تا كاملاً مرطوب شود. اكنون تخم شاهیها را كه قبلاً در آب خیس كردهاید و حالت ژلهای و چسبنده به خود گرفته است به سطح جوراب بچسبانید. تنه درختچه را درون گلدان قرار دهید و گلدان را با مخلوط گچ و آب غلیظ پر كنید. مراقب باشید كه چوب به صورت محكم و مستقیم درون گلدان قرار گیرد. هر روز با آبفشان به درختچه آب بپاشید تا دانهها جوانه بزنند. پس از آن نیز هر روز به سبزه آب بپاشید تا سبز و تازه باقی بماند.