به گزارش افکارنیوز، محمدرضا محمد‌حسنی اظهار داشت: به طور کلی فشار خون بالا در ۹۰ درصد افراد تقریباً ناشناخته و بدون دلیل و علت روشنی است.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: در ۱۰ درصد دیگر افراد مبتلا به فشار خون، عوامل شناخته‌ شده‌ای وجود دارد که می‌توان از چاقی، کم تحرکی، تغذیه نامناسب و استرس نام برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: عمده افراد مبتلا به فشار خون باید تا آخر عمر از دارو استفاده کنند.

وی افزود: در دنیا از هر ۵ نفر یک نفر به فشار خون مبتلاست که این آمار در ایران حدود ۱۵ میلیون نفر می‌شود.

محمد‌حسنی فشار خون را قاتل خاموش عنوان کرد و گفت: فشار خون علامت مشخصی ندارد؛ البته در بعضی از افراد سردرد صبحگاهی پس‌سری می‌تواند به عنوان بالارفتن فشار خون تلقی شود اما در اکثر موارد فشار خون ناخودآگاه بالا می‌رود و به سکته مغزی و در ادامه فوت یا ناتوانی مادام‌العمر فرد منجر می‌شود.

این متخصص قلب و عروق اندازه‌گیری فشار خون درمنزل را تا حدی درست دانست و گفت: استفاده از دستگاه‌های فشار خون دیجیتال در منزل و اندازه‌گیری فشار خون در حال استراحت و بدون استرس می‌تواند تاحدی درست باشد.

محمد‌حسنی افزود: در افراد بالغ چه زن و چه مرد، اگر فشار اندازه‌گیری شده از ۱۴ روی ۹ سانتی‌متر جیوه یا ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه بالاتر باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به افراد سالم پیشنهاد کرد که هر ۶ ماه یک بار برای اندازه‌گیری فشار خون به پزشک مراجعه کنند و افراد مبتلا به فشار خون بالا نیز داروهای خود را استفاده کرده و با پزشک خود در تماس باشد.

محمد‌حسنی به افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه کرد: وزن خود را تنظیم کرده، سیگار نکشند و در رژیم غذایی خود، مصرف میوه و سبزی را به چربی‌، شیرینی و قندها ترجیح‌ دهند.

این متخصص قلب و عروق اضافه کرد: تحرک و ورزش مناسب و عدم استفاده از نمک بالا میتواند ازابتلابه فشار خون بالا بکاهد.