به گزارش افکارنیوز، در تمام طول روز وزن ما را تحمل می کند و هر جا که بخواهیم ما را می برد و نقطه اتصال ما به زمین است. گفته می شود هر ارگانی درون بدن ما در این قسمت هم پایانه های عصبی دارد.
بله، درست است درباره پا حرف می زنیم؛ عضوی که اغلب در کفش خفه می کنیم و تا وقتی مشکلی جدی ایجاد نشود به آن بی اعتنا هستیم. به همین دلیل است که در حال حاضر از هر ۱۰ نفر ۷ نفر به مشکلات مربوط به پا مبتلا هستند. ساختار پا طوری تنظیم شده که به قدر کافی سفت و محکم باشد تا بتواند وزن بدن را در یک زمان معینی تحمل کند و در عین حال انعطاف پذیر باشد تا با فرورفتگی و برجستگی های زمین انطباق یافته و عمل جذب ضربات را انجام دهد. بیشتر اوقات این مشکلات با انتخاب کفش یا حتی کفی مناسب حل می شود.

وقتی راه می رویم چه اتفاقی می افتد؟

بدون شک حدود ۹۵ درصد از ساکنان کره زمین حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز روی پای خود قرار می گیرند که همواره احساس درد و کوفتگی را در پاهای خود احساس می کنند. وقتی که راه می رویم یا می ایستیم یا آهسته می دویم وزن بدن ما نیرویی معادل جرم خود بر زمین وارد می کند که این نیرو از طریق کف پا به زمین منتقل می شود. سختی پوست زمین در برخورد پا با سطح آن باعثایجاد ضرباتی متقال می شود که این ضربات از طریق کف پا به کل بدن منتقل شده و هنگامی که روی سطح سفت زمین قدم بر می داریم، در طول زمان، اثر این ضربات باعثاحساس کوفتگی و درد در پاها و ران ها و قسمت پشت خواهد شد.

کفش به تنهایی کافی نیست

تجربه شخصی هر فرد اثبات می کند که کفش نیز به تنهایی کمک زیادی در خنثی کردن این ضربات نداشته و حتی می توان گفت بیشتر کفش ها قدری سفت و سخت هستند که حتی می توان از آنها برای کوبیدن میخ بر دیوار نیز استفاده کرد. از این رو متخصصان توصیه می کنند از کفی های مناسب در کفش استفاده شود تا ضربات وارده تا حد زیادی خنثی شود.

فواید استفاده از کفی کفش
زمین با سطح سفت خود نیرویی معادل جرم هر شخص به کف پا وارد می کند. این نیرو باعثایجاد خستگی و کوفتگی و در برخی اوقات آسیب دیدگی به بدن می شود. وقتی دیر خسته می شویم و وقتی راحت تر راه می رویم، بستر نرمی برای پاهای خود ایجاد کرده ایم پس اگر به علت شغل یا حرفه خود باید زیاد بایستیم تسریع در گردش خون و انرژی روح کافی را در کالبدمان می دمد. هنگام شب با خواب شیرین و واقعی روبرو می شویم که در آرامش جسمی و روحی نقش بسزایی دارد. بدین ترتیب کارگران در کار محوله به علت سرحال بودن کارشان را دقیق تر ارائه می کنند، معلمان در انتظار دانش، موفق تر ظاهر می شوند و عموم افراد جامعه هنگامی که از سلامت پا بهرمند باشند می توانند با توانایی بیشتری در جامعه حاضر شوند. کفش به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای کف پا را برآورده کند و از این رو متخصصان، استفاده از کفی های مرغوب و استاندارد را توصیه می کنند.

در انتخاب کفش چه چیز مهم است؟
- کفش نباید گشاد باشد چون در این صورت تاول های پوستی ایجاد می کند.
- کفش نباید نباید تنگ و کیپ نباشد زیرا در این صورت تنگ بودن به پا فشار وارد می کند و آن را از حالت طبیعی خارج می کند.
- کفش باید حاوی کفی مناسب باشد.

خصوصیاتی که می توان برای تخت کفش و کفی آن نام برد، عبارتند از:
- قابل انعطاف باشد.
- ضربه گیر باشد.
- وضعیت استقرار(کف پا را در داخل کفش حفظ کند)
- عاج های عمیق داشته باشد.
- اصطکاک خوبی داشته باشد.