به گزارش افکارنیوز، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ واردات سیگار به کشور از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۵۳.۶ درصد افزایش و دو درصد کاهش یافته است.


سوئیس بزرگترین صادرکننده به ایران در ۱۱ ماهه امسال بود؛ به طوری که سهم این کشور از کل ارزش واردات سیگار به ایران در مدت زمان یادشده به ۴۷.۵ درصد رسید. اگرچه از نظر وزنی امارات با سهم ۳۴.۵ درصد در واردات سیگار ایران اول شد.


به غیر از امارات و سوئیس، کره‌جنوبی و ترکیه نیز از دیگر مبادی عمده واردات سیگار ایران طی سال جاری محسوب می‌شوند.


نکته جالب اینجاست که امسال هیچ آماری درباره واردات سیگار از عراق به ثبت نرسیده است. این در حالی است که عراق از جمله مبادی بزرگ ورود سیگار به ایران به ویژه سیگارهای قاچاق است.


رشد واردات سیگار به کشور طی سال جاری در حالی به ثبت رسیده است که هم‌اکنون بخش بزرگی از بازار سیگار کشور از طریق محصولات قاچاق تامین می‌شود، براساس برخی برآوردها سهم محصولات قاچاق در بازار سیگار کشور بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است.


اگرچه شرکت دخانیات اوایل امسال وعده داده بود که سهم قاچاق را در بازار سیگار کشور از طریق افزایش تولید داخل و واردات رسمی کاهش خواهد داد. با این وجود این شرکت چند ماهی است که آمار تولید و واردات سیگار کشور را منتشر نکرده است.


از سوی دیگر معصوم نجفیان که به تازگی به مدیرعاملی شرکت دخانیات ایران منصوب شده از عملکرد این شرکت در حوزههای صادرات انتقاد کرده و گفته که شرکت دخانیات ایران باید بتواند سیگار مورد نیاز بازارهای منطقه را تامین کند. در سال گذشته صادرات سیگار کشور به بیش از ۳۰۰ هزار دلار رسیده بود که این رقم امسال صفر شده است. همچنین صادرات توتون و تنباکوی کشور نیز با کاهش قابل ملاحظهای مواجه شده است.