به گزارش افکارنیوز، سرهنگ فریدون خالقی‌فرد صبح امروز در نشست خبری ضمن تشریح عملکرد ۱۱ ماهه معاونت مبارزه با سرقت پلیس آگاهی با بیان اینکه ۹۳ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در این پلیس مربوط به سرقت است گفت: بالغ بر ۶۳ درصد پرونده‌ها توسط ماموران پلیس در معاونت مبارزه با سرقت کشف می‌شود.

وی با بیان اینکه سرقت‌ها به سه دسته اماکن، خاص و وسایل نقلیه تقسیم می‌شوند، گفت: ۱۸ درصد از پرونده‌ها در این معاونت مربوط به اماکن، ۲۱.۷ درصد مربوط به پرونده‌های خاص و ۵۳ درصد از پرونده‌ها نیز مربوط به سرقت وسایط نقلیه است.

وی با بیان اینکه در ۱۱ ماهه امسال ۵۵ درصد از پرونده‌های متشکله در مورد سرقت منزل کشف شده است، گفت: بالغ بر ۹۱ درصد پرونده‌ها نیز در حوزه سرقت خودرو کشف شده است.

به گفته معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا از هر ۲۰ خودروی مسروقه ۱۹ خودروی آن کشف می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۹ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در ۱۱ ماهه امسال در حوزه کیف‌قاپی کشف شده است، گفت: از مجموع پرونده‌ها تنها ۱.۹ درصد مربوط به سرقت به عنف است که ماموران موفق به کشف ۸۲ درصد از این پرونده‌ها شدند.

به گفته خالقی‌فرد در چند ماه اخیر و با توجه به تصمیمات مقام‌قضایی در مورد سرقت‌های به عنف، شاهد کاهش ۰.۷ درصدی وقوعات در حوزه سرقت به عنف هستیم.

وی همچنین در مورد بیشترین کشفیات سرقت‌ها توسط استان‌های کشور گفت: تهران بزرگ با کشف ۲۹ درصد از پرونده‌های سرقت، خراسان‌رضوی با کشف ۹ درصدی، اصفهان با کشف ۸ درصدی پرونده‌ها و پس از آن استان‌های البرز و خوزستان در مراتب بعدی استان‌های دارای بیشترین کشفیات در حوزه سرقت هستند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه دستگیری‌ها در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد، گفت: از این میان ۲.۸ درصد دستگیرشدگان مالخران بوده‌اند.

وی با بیان اینکه ۴۳ درصد از افراد دستگیرشده دارای سابقه قبلی بوده‌اند، گفت: ۵۶ درصد از افراد دستگیر شده فاقد سابقه بودند.

خالقی‌فرد در مورد شناسایی باندهای سرقت خودرو از سوی پلیس به ایسنا گفت: پلیس ۹۰ درصد از باندهای سرقت را شناسایی کرده و با تنگ‌شدن فضا برای ارتکاب جرم، آنان نسبت به تغییر شیوه خود اقدام کرده‌اند به گونه‌ای که در حال حاضر افراد دارای ضعف را استخدام و مرتکب سرقت خرد می‌شوند.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۱ درصد سرقت‌ها کشف می‌شود، گفت: میزان تولید خودرو، کیفیت جمعیت و همچنین تعداد استفاده‌کنندگان بسیار نقش مهمی در فراوانی سرقت‌ها دارد اما نکته حائز اهمیت هم‌پوشانی و جزیره‌ای عمل نکردن سایر سازمان‌های متولی در این امر است.

خالقی‌فرد کشف علمی جرایم و کاهش زمینه‌های مساعد را یکی از اولویت‌های پلیس مبارزه با سرقت در سال ۹۲ عنوان کرد و گفت: ارتقای سیستم نرم‌افزاری و همچنین برخورد با مالخرانی که در حاشیه امن وجود دارند، یکی دیگر از اولویت‌های این پلیس است.

وی همچنین با بیان اینکه معاونت مبارزه با سرقت بر اساس دستورالعمل طرح نوروزه تمامی شگردهای سارقان در سال ۹۱ را جمع‌آوری و برای پیشگیری به پلیس پیشگیری ارائه کرده است گفت: این پلیس نسبت به تقویت گشت‌های پیاده، موتور و خودروی پلیس اقدام می‌کند.

خالقیفرد با اشاره به افزایش سرقت منزل در امسال از زمان واگذاری سکهها گفت: پلیس اطلاعرسانیهای لازم در مورد واگذاری، کیفیت نگهداری از بانک به منزل را به سازمانهای متولی اعلام کرده و انتظار داشتیم این سازمانها رفتار پررنگتری داشته باشند و اقدامات تامینی را فراهم کنند اما تاکنون سازمانی از پلیس برای اعلام نقطه نظرات کارشناسی دعوت نکرده است