به گزارشافکارنیوز، طه طاهری دربازدید از طرح جمع‌آوری معتادان بی‌خانمان در مشهد با تاکید بر ضرورت اجرای طرح‌های پاکسازی و برخورد قانونی با خرده‌فروشان و عرضه‌کنندگان مواد مخدر گفت: معتادان بی‌خانمان جمع‌آوری شده در این طرح، باید از یک تا سه ماه در مرکز درمانی و کاهش آسیب مورد تأیید شورا بستری و خدمات مناسب پزشکی، مددکاری و روانشناختی به آنها ارائه شوند.

قائم مقام دبیرکل ستاد با تأکید بر ضرورت توانمندسازی بیماران پذیرش‌شده در اینگونه مراکز، خاطر نشان کرد: در طول فرآیند درمان و بازتوانی سه ماهه، می‌بایست به صورت اصولی نسبت به توانمندسازی بیماران و چگونگی برقراری ارتباط مناسب و مستمر آنها با خانواده‌هایشان و بهبودی کامل و بازگشت آنها به جامعه اقدامات مناسبی انجام شود که در این خصوص برپایی برنامه‌های آموزشی ۱۲ قدمی می‌تواند در فرایند بازتوانی و بهبودی بیماران بسیار مؤثر ‌باشد.

طاهری افزود: ایجاد کارگاه‌های مهارت‌آموزی و اشتغال برای بهبودیافتگان یکی از اهداف مهم ستاد در این گونه طرح‌ها می‌باشد که اینگونه خدمات در محل نگهداری و درمان معتادان می‌بایست راه‌اندازی شود.

وی ضمن تأکید بر لزوم اجرای کامل و مستمر طرح‌های پاکسازی در محله‌های آسیب‌خیز، خواستار ایجاد مراکز خاص برای نگهداری و کاهش آسیب معتادان پرخطر و HIV مثبت شد تا با ارائه مناسب خدمات به اینگونه افراد از گسترش بیماری‌های عفونی در بین معتادان و دیگر افراد جامعه پیشگیری شود.

گفتنی است؛ طاهری در این استان از مرکز نگهداری و درمان وکاهش آسیب معتادان ویژه آقایان و بانوان استان(ماده ۱۶) و محله آسیب‌خیز و آلوده نوده که مورد پاکسازی قرار گرفته است، بازدید کرد.

همچنين طرح جمعآوری معتادان بی خانمان طی ۲ مرحله در استان اجرا شده و تعداد ۹۰۰ نفر از معتادان جمعآوری و به مرکز درمانی تحویل داده شدهاند که با تأکید قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر طرح پژوهشی با موضوع بررسی عوامل گرایش به اعتیاد آنان توسط این شورا انجام می شود.