به گزارش افکار نیوز؛ آیا شما دوست دارید صد سالگی را تجربه کنید؟! شاید این آرزوی هر انسانی باشد اما به شرطی که سالم و بانشاط زندگی کند. البته به گفته پژوهشگران تنها ۱۰ درصد طول عمر به ژن های ما وابسته است و ۹۰ درصد آن به سبک زندگی کردن مان بر می گردد. در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ میلادی «دن باتنر» کاوشگر مطرح با همکاری گروه نشنال جئوگرافیک، گروهی را برای شناسایی مناطقی در دنیا که مردمان شان طول عمر بیشتری داشتند، تشکیل دادند. آنها طی تحقیقات خود توانستند ۱۰ منطقه را شناسایی کنند که ساکنانش حدود ۱۰۰ سال عمر می کنند. آنها نام این مناطق را «سرزمین های آبی» گذاشتند. در ادامه با این منطقه ها و راز طول عمر ساکنان آنها آشنا خواهید شد.

۱. چینگدائو / چین
چینگدائو نام یکی از شهرهای دور افتاده و بسیار کوچک در چین است که مردم آن بین ۱۰۱ تا ۱۰۴ سال عمر می کنند. به گفته کارشناسان راز طول عمر اهالی این منطقه به نوع تغذیه آنها بر می گردد. در حقیقت بشقاب غذایی آنها سرشار از مواد غذایی سالمی است که طی سال ها پژوهش بومی به دست آمده است. مردم چینگدائو بیش از هر خوراکی دیگری، ماهی می خورند. به باور اهالی این منطقه گوشت قرمز فایده چندانی برای بدن ندارد اما ماهی کبابی و آبپز از پیر شدن سلول ها پیشگیری می کند.

 از سس سویا تا چای سبز
سس سویا، پنیر توفو، ناتو(دانه های سویای مخلوط شده با تخم مرغ خام روی برنج) از جمله خوراکی های اصلی میز غذای اهالی چینگدائو است. آنها در طول روز به جای سه وعده بین ۶ تا ۷ وعده غذا می خورند اما حجم غذای مصرفی آنها در هر وعده زیاد نیست. همچنین مصرف چای سبز بعد از هر وعده غذا یکی از عادت های منحصر به فرد مردم چینگدائو است. آنها می گویند چای سبز از بروز سکته قلبی پیشگیری می کند، باعثشادابی پوست می شود، افسردگی را از بین می برد و با انواع بیماری های کشنده مثل سرطان مبارزه می کند.

 رسیدن به ۱۰۰ سالگی با ازدواج
«اگر می خواهید شمع ۱۰۰ سالگی کیک تولدتان را فوت کنید، قبل از ۲۰ سالگی به خانه بخت بروید!» این یکی از باورهای مهم مردم چینگدائو محسوب می شود. آنها می گویند افراد متاهل در مقایسه با مجردها کمتر به ناراحتی های عصبی و بیماری های قلبی مبتلا می شوند و در نتیجه احتمال افزایش طول عمرشان هم بیشتر خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید سن ازدواج اهالی چینگدائو ۱۹ سالگی است و فردی که دیرتر از ۲۲ سالگی ازدواج کند، بیشتر از ۸۰ سال عمر نمی کند!

۲. ساردینیا / ایتالیا
این جزیره مدیترانه ای در ۱۹۵ کیلومتری حاشیه ایتالیا قرار دارد. شغل بیشتر ساکنان ساردینیا دامداری و دامپروری است. به همین دلیل آنها مجبورند زمان زیادی پیاده روی کنند که این کار میزان کالری سوزی بدن شان را افزایش می دهد. شوخ طبعی هم یکی از ویژگی های افراد این منطقه است؛ عاملی که به گفته اهالی مانع از افسردگی و مرگ زودرس می شود. به عبارت دیگر، ساردینیا مکانی است که ۱۰۰ ساله ها هنوز موتورسواری می کنند، صبح زود سر کار می روند، هیزم می شکنند و از چراندن گله و دامداری لذت می برند.

 ساردینیایی ها چه می خورند؟
لبنیاتی که در این منطقه تولید می شود، از شیر بزغاله با کیفیت است و پنیر و لوبیا هم یک غذای کامل برای اهالی محسوب می شود. در این بین نان گندم بیشترین سهم را در تغذیه روزانه اهالی ساردینیا دارد؛ نانی حجیم و پر از سبوس که «نوتاموزیکا» نامیده می شود.

 خانواده دوستی راز طول عمر
شما در ساردینیا هر چه پیرتر می شوید، دارایی هایتان هم بیشتر می شود و احترام بیشتری بین اهالی کسب می کنید. اگر به رستوران های شهر ساردینیا سری بزنید به جای مشاهده روزنامه یا مجله های ورزشی با «تقویم صد ساله های ماه» روبرو خواهید شد. این کار میل به زندگی را بین اهالی افزایش می دهد و ۴ تا ۶ سال بر میانگین سنی آنها اضافه می کند.

۳. لومالیندا / آمریکا
لومالیندا در ۶۰ کیلومتری غرب لس آنجلس واقع شده است. در سال ۱۸۴۰ میلادی گروهی از مسیحیان این ناحیه روش زندگی شان را تغییر دادند. آنها شروع به تبلیغ گیاهخواری کردند، نوشیدن مشروبات الکلی و کشیدن سیگار را ممنوع کردند و جمع شدن کنار برکه های آب معدنی یکی از مهمترین سرگرمی اهالی منطقه بود. البته همه این قوانین تا امروز ادامه دارد و بدون کوچکترین تغییری اجرا می شود.

 از گیاهخواری تا آبمیوه های طبیعی
مهمترین وعده غذایی مردم لومالیندا صبحانه است که بسیار مفصل است و شامل پنیر بز، گوجه فرنگی، میوه و آبمیوه های طبیعی می شود. سیب زمینی شیرین، هویج، نان جو و تخم مرغ وعده ناهار اهالی را تشکیل می دهد اما خوردن شام سبک به عنوان مثال نوشیدن یک لیوان شیر ولرم جزو رسوم لومالیندایی هاست. نوشیدن ۵ تا ۶ لیوان آب معدنی در روز، حفظ وزن متعادل و فعالیت روزانه ثابت و برگزاری مهمانی های کوچک با غذایی که هر فرد به اندازه خودش می آورد، از دیگر رسوم اهالی این منطقه جغرافیایی است.

 نقش باورهای مذهبی
اهالی لومالیندا طلوع شنبه تا طلوع یکشنبه را ۲۴ ساعت مقدس می نامند و هر چقدر هم که مشغله داشته باشند ۳ ساعت از ۲۴ ساعت مقدس را به عبادت در کلیسا می گذرانند. در واقع مردم این ناحیه بر این باورند اعتقادات مذهبی و عبادت تاثیر زیادی روی افزایش طول عمر انسان ها دارد و مردم با ایمان بیشتر از بقیه عمر می کنند.

 همنشینی های تندرستی
مردم منطقه لومالیندا به همنشینی های دوستانه اهمیت زیادی می دهند و وقتی دور هم جمع می شوند در مورد پیاده روی های دسته جمعی حرف می زنند، دستور آشپزی سالم رد و بدل می کنند و به جای هر نوشیدنی دیگری، چای و شیر می نوشند و از گفتگو درباره حوادثاسترس زا خودداری می کنند.

۴. نیکویا / کاستاریکا
شبه جزیره نیکویا در شمال کاستاریکا واقع شده و مثل ناحیه ساردینا و اوکیناوا یک منطقه دور افتاده و تقریباً ناشناخته در جهان محسوب می شود. آب این منطقه سرشار از منیزیم و کلسیم است و می گویند یک فرد ۶۰ ساله نیکویایی در مقایسه با یک فرد ۶۰ ساله آمریکایی ۳ بار بیشتر شانس رسیدن به ۱۰۰ سالگی دارد.
در این منطقه که فقط ۱۵ درصد از امکانات بهداشتی آمریکا را داراست، میزان ابتلا به سرطان بسیار کم گزارش می شود. این در حالی است که به گفته متخصصان، ویژگی آب منطقه باعثشده تا آمار سرطان بین اهالی نیکویا تا این حد پایین باشد.

 عادت های ۱۰۰ ساله شدن
داشتن برنامه برای حضور در جمع های خانوادگی، ۸ ساعت خواب کامل، گنجاندن سبزی ها و میوه های رنگی، صبحانه مفصل، شام سبک، فعالیت فیزیکی روزانه و قرار گرفتن در معرض آفتاب از عادت های مهم مردم نیکویا است که باعثشده ۸۰ درصد مردم این ناحیه سن ۱۰۰ سالگی را تجربه کنند.

۵. ایکاریا / یونان
ایکاریا جزیره ای در یونان است که گفته می شود مردمانش ۴ برابر بیشتر از مردم آمریکا شانس رسیدن به ۱۰۰ سالگی را دارند. بیماری های سخت و ناشناخته بین اهالی این جزیره بسیار کم و آمار سرطان تنها یک درصد است. شغل مردم ایکاریا ماهیگیری و کشاورزی است و خانه هایشان در منطقه کوهستانی قرار دارد و همین موضوع باعثشده تا فعالیت روزانه زیادی داشته باشند. داشتن رژیم غذایی مدیترانه ای شامل میوه ها، سبزی ها، ماهی های کوچک و چای سبز نیز باعثشده تا ۷۵ درصد مردم ایکاریا به سن ۱۰۰ سالگی برسند.

 فواید چُرت زدن
اهالی منطقه ایکاریا عادت به خواب کوتاه یا همان چرت نیمروزی دارند؛ عادتی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی به ویژه سکته و فشار خون بالا را تا حد زیادی کاهش می دهد و جلوی مرگ زودرس را می گیرد. در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز یک مطالعه گسترده روی بیش از ۲۳ هزار فرد یونانی انجام شد که نتایج جالبی داشت. یونانی ها به عنوان پرانرژی ترین مردم اروپا شناخته می شوند که دیرتر از همه مردم اروپا می خوابند اما صبح ها با انرژی از خواب بیدار می شوند. علت این مسئله خیلی ساده است در این مطالعه مشخص شد، افرادی که به طور متوسط در طول هفته ۳ بار و هر بار ۳۰ دقیقه خواب نیمروزی دارند ۳۷ درصد کمتر از افرادی که این عادت را ندارند به بیماری های قلبی مرگبار دچار می شوند.

۶. اوکیناوا / ژاپن
یکی از مناطقی که میانگین عمر آنها ۱۰۲ سال است، مجمع الجزایری در اقیانوس آرام به نام «اوکیناوا» در کشور ژاپن است. مکانی که در آن پیرترین جمعیت زنان دنیا زندگی می کنند و نسبت به دیگر نقاط جهان کمترین آمار ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و روانی را دارند. مردم اوکیناوا عادت دارند قبل از خوردن هر وعده غذایی با صدای بلند جمله «هاراهاچی بو» را تکرار کنند؛ یعنی «آنقدر غذا بخور که ۸۰ درصد سیر شوی نه صددرصد». آنها با این روش به خودشان یادآوری می کنند که راز طول عمر در پرهیز از پرخوری است.

 جادوی گلکاری و باغبانی
شاید برایتان جالب باشد بدانید در اوکیناوا زندگی مردم در باغ ها و باغچه هایشان می گذرد. آنها با صرف زمان زیادی برای باغبانی و گلکاری از سبزی های تازه باغشان در تغذیه روزانه استفاده می کنند.

 سحرخیز باش تا کامروا شوی
مردم اوکیناوا به سحرخیزی معروفند و ساعت بیداری اهالی منطقه ۶ صبح است. آنها صبحانه شان را با یک لیوان شیر تازه گاو شروع می کنند. بعد سراغ پنیر توفو و عسل می روند و در پایان تکه کوچکی ماهی تازه بخارپز می خورند و معتقدند مصرف ماهی در وعده صبحانه از بروز سکته قلبی در سنین میانسالی پیشگیری می کند. اهالی اوکیناوا در ظروف کوچک غذا می خورند و به جای اینکه ظرف غذا را سر میز بیاورند در آشپزخانه برای اعضای خانواده غذا می کشند تا منبع غذا در دسترس نباشد و افراد به بهانه هم صحبتی دست به پرخوری نزنند.

 بازنشستگی، تعطیل
در زبان اوکیناوایی واژه ای برای بازنشستگی تعریف نشده و به جای آن یک واژه وجود دارد که کل زندگی را در بر می گیرد؛ «ایکیگای» که بهانه زندگی ترجمه می شود؛ به عنوان مثال برای یک استاد کاراته ۱۰۲ ساله ایکیگای به معنی پیش بردن این هنر رزمی و برای یک ماهیگیر ۱۰۰ ساله، ایکیگای به معنی ادامه دادن به ماهیگیری حدود سه بار در هفته است.

۷. کامچاتکا / روسیه
کامچاتکا شبه جزیره ای در روسیه است که فقط ۹ هزار نفر جمعیت دارد. براساس آمارهای رسمی کشور روسیه حدود ۶۵ درصد مردم این منطقه تا ۱۰۲ سالگی عمر می کنند. خانه اهالی کامچاتکا در تپه های کوهستانی ساخته شده اما محل کارشان، کلیسا و مغازه ها در پایین ترین نقاط کوهپایه ای قرار گرفته است. به همین دلیل آنها مجبورند هر روز بیش از ۳۰۰ پله و حدود یک کیلومتر مسیر ناهموار را طی کنند تا به کارهایشان برسند.

 دوری از تکنولوژی
خانم های اهل کامچاتکا قوانین خاصی برای انجام کارهای روزمره خانه دارند. آنها همه کارها را همراه با تحرک بدنی انجام می دهند و از هیچ وسیله الکترونیکی مثل جاروبرقی و ماشین لباسشویی استفاده نمی کنند و به واسطه این فعالیت های فیزیکی روزانه کالری زیادی می سوزانند. به همین دلیل تقریباً هیچ خانم چاقی در این منطقه وجود ندارد چرا که آنها می گویند به ازای هر کیلو اضافه وزن یکسال از عمر افراد کم می شود.

 ۱۰۰ ساله شدن به شیوه روسی
اهالی کامچاتکا تمایل به خوردن غذاهایی با پایه گیاهی دارند. البته این طور نیست که آنها به طور کامل گیاهخوار باشند اما ترجیح می دهند به ازای مصرف یک وعده غذای گوشتی ۴ تا ۵ وعده غذای غیر گوشتی که از سبزیجات و حبوبات تهیه می شود، مصرف کنند. ریشه طلایی هم نوعی گیاه است که مردم کامچاتکا علاقه زیادی به آن دارند و هفته ای ۵ یا ۶ مرتبه این گیاه را می جوشانند و از این جوشانده به عنوان یک نوشیدنی یا برای طعم دار کردن انواع سوپ استفاده می کنند و بر این باورند مصرف ریشه طلایی، استرس، اضطراب و افسردگی را از بین می برد و باعثافزایش طول عمر می شود.

 دسر ترش به جای شیرینی
اهالی کامچاتکا به جای اینکه بعد از غذا یک دسر شیرین بخورند، سراغ میوه های ترش مثل انواع تمشک می روند و بر این باورند با این کار، هم از بروز اضافه وزن جلوگیری می کنند و هم سکته قلبی سراغ شان نمی آید.

۸. هامیا / هند
دهکده هامیا در ایالت اوریسا از جمله مناطق دور افتاده در هندوستان است که ۶۵ درصد اهالی آن حدود ۱۰۱ سال عمر می کنند. به باور این مردم هر چه غذا تندتر باشد، احتمال ۱۰۰ ساله شدن هم بیشتر است! البته مردم این منطقه فلفل خاصی را در باغچه هایشان پرورش می دهند که ۸ برابر تندتر از فلفل های قرمز تند معمولی است.

 درمان های گیاهی
طب سنتی هندوستان بین اهالی هامیا بسیار پرطرفدار است. آنها بر این باورند همه بیماری ها به کمک گیاهان دارویی قابل درمانند و در سخت ترین شرایط هم نباید به پزشک مراجعه کرد زیرا مصرف داروهای شیمیایی تاثیر منفی روی بدن دارد و از طول عمر کم می کند.

 از کشاورزی تا نوشیدن آب
شغل اصلی مردم هامیا کشاورزی است. هر کشاورز در طول مدت کار حدود ۱۵ تا ۲۰ لیوان آب می نوشد تا سموم اضافی را از بدنش دفع کند و سالم بماند. یکی از ضرب المثل های اهالی به همین موضوع اختصاص دارد؛ «امروز آب بخور تا به طلوع خورشید فردا سلام کنی!» یعنی اگر می خواهی فردا را ببینی و عمر بیشتری داشته باشی باید در طول روز آب بخوری.

۹. زولا / هلند
راز طول عمر مردم روستای زولا به تحرک بدنی روزانه آنها و مصرف لبنیات زیاد بر می گردد و دوچرخه جزو جدا نشدنی زندگی آنهاست. مردم زولا علاقه زیادی به مصرف لبنیات دارند. آنها هر روز صبح یک لیوان شیر می نوشند و مقدار زیادی پنیر و نان سبوسدار می خورند و هر زمانی که احساس گرسنگی کنند سراغ یک میان وعده پنیری می روند.

 استرس پولی
استرس مهمترین عاملی است که باعثکاهش طول عمر می شود. به همین دلیل مردم این منطقه فقط ۶ ساعت در روز کار می کنند و فاصله طبقاتی هم بین آنها وجود ندارد.

۱۰. سان بلاس / پاناما
نورمن هولنبرگ، پروفسور طب مکمل و سنتی که در دانشگاه هاروارد تحصیل می کند، سال ها عمرش را در قبیله های سرخپوستان در دل جنگل های پاناما گذرانده است. این سرخپوستان که احتمالاً قدیمی ترین ساکنان منطقه آمریکای مرکزی هستند حالا در جزیره «سان بلاس» زندگی می کنند. آنها روزی ۵ لیوان یا بیشتر عصاره درخت کوکا می نوشند. به همین دلیل میزان ابتلای آنها به بیماری های قلبی تا حد زیادی کاهش یافته و حدود ۶۸ درصد مردم منطقه تا سن ۱۰۱ سالگی عمر می کنند. به گفته متخصصان، علت طول عمر بالای مردم این ناحیه وجود گروه آنتی اکسیدان های موسوم به فلاوونوئیدها در عصاره درخت است که روند پیر شدن سلول ها را کند می کند.

 مسابقات دوی هفتگی
اهالی سان بلاس برای روزهای تعطیل شان یک برنامه خاص دارند؛ مسابقه ماراتن خانوادگی. به همین دلیل پیاده روی و دویدن یکی از عادت های روزانه مردم این منطقه است تا بدن شان را برای برگزاری مسابقات آماده نگه دارند. در واقع در پایان هر هفته قبل از غروب آفتاب یک مسابقه دو کنار ساحل برگزار می شود و ۵ خانواده با تفکیک گروه سنی در این ماراتن یک کیلومتری شرکت می کنند. جایزه خانواده برنده هم یک ظرف عسل خالص است که از طرف شهردار منطقه اهدا می شود.

منبع : مجله تندرستي