به گزارش افکارنیوز، اگر قرار است در سال جدید صاحب فرزند شوید تبریک می‌گوییم و خوشحالیم اما می‌دانیم که ممکن است برخی خانم‌ها از افزایش وزن بدن، تورم صورت، لک و جوش صورت و اینکه نمی‌توانند موهایشان را رنگ کنند، ناراحت باشند…

بعضی خانم‌های باردار هم از دیدن لباس‌هایی که دیگر اندازه‌شان نیست و اینکه در دید و بازدیدها چه باید بپوشند تا ظاهر بهتری داشته باشند، کلافه می‌شوند و ناگهان تصمیم می‌گیرند به سالن‌ زیبایی بروند و چند اقدام زیبایی انجام دهند تا از این حس منفی خلاص شوند اما در این دوران حساس، استفاده از برخی روش‌های زیبایی ممنوع است. این مطلب، شما را با میزان خطر هریک از روش‌های زیبایی رایج در دوران بارداری آشنا می‌کند.

خطر تاتو: زیاد

خانم‌های باردار برای در امان ماندن از عفونت‌های ایدزو هپاتیت B به‌هیچ‌وجه نباید تاتو کنند.

آرایشگر برای تاتوکردن باید جوهری را با سوزن به لایه‌های خارجی پوست وارد کند که این لایه‌ها در دوران بارداری متورم و پرآب هستند بنابراین اگر خانم بارداری تاتو کند، بعد از زایمان که تورم پوستش از بین می‌رود، محل جوهر و خطوطی که آرایشگر کشیده، تغییر می‌کند.

در دوران بارداری، جریان و حجم خون در بدن افزایش می‌یابد بنابراین رنگ پوست خانم باردار با حالت عادی فرق می‌کند بنابراین ممکن‌است رنگ انتخابی تاتو بعد از زایمان با رنگ پوست هماهنگ به‌نظر نرسد.

خطر اکستنشن مو: زیاد

چسبی که برای اتصال دسته‌های مو استفاده می‌شود، مخلوطی از سیکلوهگزان، پلی‌سیلوگزان، تولوئن و بنزن است. بیشتر این مواد سرطان‌زا هستند و باعثسردرد و سرگیجه در خانم باردار می‌شوند.

روش دیگر نصب موهای اکستنشن، بستن تارهای مو با نوعی کش‌های باریک به موهای خود فرد است. این روش باعثآسیب به پیاز و ریزش مو می‌شود.

خطر کرم‌های جوان‌کننده: زیاد


محصولات جوان‌کننده حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند. مقدار زیاد این ویتامین احتمال دارد باعثنواقص مادرزادی شود بنابراین اگر در مواد تشکیل‌دهنده کرمتان نامی با پسوند ویتامین A یا رتینول و رتینیل دیدید، از مصرف آن صرف‌نظر کنید.

خطر رنگ مو: متوسط


رنگ مو ترکیبی از موادشیمیایی مختلف است که متخصصان درباره ایمنی آن در بارداری اتفاق‌نظر ندارند زیرا تحقیقات انجام شده هنوز سرطان‌زایی یا آسیب‌رسانی این مواد به جنین را اثبات نکرده‌اند. برای رنگ‌کردن موهایتان بهتر است:

موهایتان را بعد از ۳ ماه اول رنگ کنید.

روش های‌لایت را انتخاب کنید.

رنگ مو را از ریشه به موهایتان نزنید تا مواد با پوست سر تماس پیدا نکند.

اگر مو‌ها بلند است آنها را کوتاه کنید تا ظاهر دو رنگ موها کمتر به نظر برسد.

خطر استفاده از عطر: متوسط

استفاده از عطر در دوران بارداری به جنین آسیب نمی‌زند اما اگر قصد دارید در مهمانی‌های نوروزی عطر بزنید، باید توجه کنید که تغییرات هورمونی بارداری می‌توانند باعثشوند بعضی بوهای شیمیایی به نظر شما ناخوشایند برسند بنابراین برای احساس بهتر از روغن‌های طبیعی و معطر به پوستتان بزنید.

خطر تزریق کلاژن: متوسط

هنوز تحقیقی در مورد اثر تزریق کلاژن برای خانم‌های باردار انجام نشده اما یادتان باشد
۳ درصد مردم به کلاژن حساسیت دارند و این پدیده می‌تواند باعثایجاد خارش، درد مفاصل و تورم شود، بنابراین ابتدا تست کلاژن بدهید و اگر بعد از ۴ ماه واکنشی نداشتید می‌توانید این تزریق را انجام دهید. البته توجه کنید خانم‌هایی که مبتلا به آرتریت روماتوییداند، بیشتر در خطر حساسیت به این ماده هستند و در ضمن عوارض جانبی تزریق کلاژن در دراز مدت هنوز مشخص نیست.

خطر مانیکور و پدیکور: کم

مانیکور یا پدیکور در دوران بارداری مشکل‌ساز نیست در صورتی که آرایشگر وسایلش را بعد از اتمام کار هر مشتری استریل کند. از آنجا که در برخی آرایشگاه‌‌ها این اصل رعایت نمی‌شود، وسایل مانیکور و پدیکور خودتان را از منزل ببرید تا خیالتان راحت و خطر ابتلا به عفونت پوستی کم شود.

بوی مواد مانیکور و پدیکور می‌تواند باعثسردرد و تهوع شود.

بعد از اینکه ظاهر ناخنتان را مرتب کردید، بهتر است از لاک زدن صرف‌نظر کنید زیرا تحقیقات نشان‌داده فتالات‌های لاک باعثبروز نواقص مغزی در جنین حیوانات می‌شود اما نتیجه این آزمایش‌ها برای جنین انسان مثبت نیست. به هر حال تصمیم با شماست.

اگر بارداری ناخن‌هایتان را خشک و شکننده کرده، بهتر است از محلول‌های تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده استفاده کنید.

از گذاشتن ناخن‌های آکریلیکی صرف‌نظر کنید زیرا هنگام کاشت آنها روی ناخن، از موادشیمیایی مضری استفاده می‌شود.

خطر رفع موهای زائد: کم‌

موم انداختن: روشی بی‌خطر اما دردناک است.

موبر: استفاده از مواد موبر در صورت رعایت زمان‌های ذکرشده در بروشور و حساسیت نداشتن شما به آنها بی‌خطر است.

خطر زیورآلات: کم

تغییرات هورمونی دوران بارداری می‌توانند واکنش بدن به برخی فلزات از جمله طلا، نقره، پلاتیوم، تیتانیوم، تنگستن، استیل و رودیوم را تغییر دهد و باعثحساسیت در برخی خانم‌ها شود.

یادتان باشد تورم بدن در بارداری ممکن است در آمدن انگشتر و النگو را از دستتان سخت کند پس در ایام تعطیل از زیورآلاتی که قفل دارند استفاده کنید.

توصیه‌هایی برای لباس مناسب شما

با توجه به جثه اي که داريد و فرم شکم تان مي توانيد لباس مناسب را با در نظر گرفتن اين توصيه?ها انتخاب کنيد:اگر جثه بزرگي داريد: يک تونيک آزاد و شلوار تيره مثلا مشکي، قهوهاي، سورمهاي يا بنفش سير انتخاب کنيد. تزيين يقه لباس با زيورآلات طلايي توجه را از بزرگي شکم منحرف ميکند و بدنتان را کشيدهتر نشان ميدهد. کفش نوکگرد با اين لباس هماهنگ نيست و پاهايتان را شبيه پاي فيل نشان ميدهد. ميتوانيد يک دراپه به رنگ خاکي، طوسي يا بژ را با تاپي تنگ و شلواري تيره هماهنگ کنيد و کفشي با پاشنه ۵ سانتيمتري و نوکتيز با آن بپوشيد. اگر شکمتان رو به پايين است: ميتوانيد دامن تنگ نوکمدادي و بلوز يقه هفت با رنگي چشمگير بپوشيد يا شلواري تيره را با يک تاپ که زير سينه تنگ و نيمتنه آزادي دارد، هماهنگ کنيد. تنگي پوشش پايينتنه پايين افتادگي شکم را متعادلتر نشان ميدهد. اگر شکمتان رو به بالاست: لباسي بپوشيد که از بالاي شکم رنگي متضاد رنگ قسمت پايين داشته باشد يا تاپي از جنس حرير يا استرچ که زير سينه تنگ دارد، انتخاب کنيد تا سينه و شکمتان مجزا جلوه کند و پاهايتان در برابر شکمتان مانند چوب بهنظر نرسد.اگر بدني باريک داريد: بلوزي با يقه ظريف و کار شده و نيمتنه چسبان، بزرگي شکمتان را بيشتر نشان ميدهد. اين بلوز را با ساقي چسبان بپوشيد تا تغييرات ظاهري بدنتان بيشتر جلوه کنند.